Jak potwierdzić tożsamość mDowodem w mObywatelu?

Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło specjalne materiały szkoleniowe dla obywateli i urzędników, aby lepiej poznać możliwości mDowodu w aplikacji mObywatel.

Szkolenia dla obywateli i urzędników - mDowód (mObywatel 2.0)

W piątek 14 lipca 2023 roku wchodzi w życie ustawa o aplikacji mObywatel, na mocy której dowód tożsamości (mDowód) dostępny w rządowej aplikacji mobilnej mObywatel zostaje zrównany z tradycyjnym dowodem osobistym. To oznacza, że będzie można się nim posługiwać niemal we wszystkich sytuacjach formalnych. Jak zweryfikować tożsamość w aplikacji mObywatel? Materiały szkoleniowe znajdziesz na specjalnej platformie szkoleniowej udostępnionej przez Ministerstwo Cyfryzacji.

Zobacz też: Jak potwierdzać logowanie do profilu zaufanego w aplikacji mObywatel?

Wraz z uruchomieniem mDowodu w aplikacji mObywatel 2.0 nie trzeba będzie nosić ze sobą fizycznego dowodu osobistego w tradycyjnej formie – wystarczy, że wylegitymujemy się mDowodem.

Warto nadmienić, że mDowód nie jest cyfrową wersją dowodu osobistego – dokumenty różnią się serią i numerem, datą wydania i ważności. Każdy obywatel będzie mógł wylegitymować się mDowodem, a urzędnicy będą musieli respektować ten dokument i umieć potwierdzić tożsamość osoby, która się nim posługuje.

mDowodem nie będziemy mogli posłużyć się jedynie w trzech sytuacjach: 

  • składając wniosek o nowy dowód osobisty, 
  • przekraczając granicę kraju,
  • załatwiając sprawy w podmiotach podlegających pod ustawę o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy, m.in. w bankach (to będzie możliwe dopiero od 1 września 2023 roku).

W powyższych sytuacjach wciąż będzie trzeba wylegitymować się tradycyjnym dowodem osobistym.

Weź udział w szkoleniu online na temat nowości w aplikacji mObywatel!

Jak zaznacza minister cyfryzacji Janusz Cieszyński, materiały szkoleniowe są podane w przystępny sposób, napisane prostym językiem, żeby każdy mógł się z nimi zapoznać i zacząć korzystać z nowych cyfrowych rozwiązań. Dzięki temu załatwienie sprawy w urzędzie, na poczcie, u notariusza czy w sądzie będzie dużo łatwiejsze. Wystarczy nowa aplikacja mobilna mObywatel.

Na rządowej platformie szkoleniowej w zakładce „mObywatel” zamieszczono bezpłatne materiały szkoleniowe –instrukcje i filmiki, dzięki którym szybko zapoznasz się z nowościami w aplikacji mObywatel. Aby skorzystać ze szkoleń można zalogować się między innymi za pomocą aplikacji mObywatel, skanując kod QR.

Zrzut ekranu z rządowej platformy edukacyjnej - szkolenie z posługiwania się mDowodem
Zrzut ekranu z rządowej platformy edukacyjnej – szkolenie z posługiwania się mDowodem

Szkolenia mają pomóc obywatelom na szybkie przekonanie się do tego jak łatwe jest posługiwanie się mDowodem. Ministerswo chce, aby korzystanie z elektronicznej formy dowodu osobistego w mObywatelu stało się powszechne w sytuacjach formalnych z urzędami i nie tylko.

Po zapoznaniu się z materiałami czeka na użytkowników test ze znajomości aplikacji mObywatel. Jeśli poprawnie go rozwiążemy, otrzymamy certyfikat potwierdzający odbycie szkolenia.

Aplikację mObywatel można pobrać ze sklepów Google Play i App Store:

Najważniejsze funkcje aplikacji to między innymi:

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: