Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło specjalne materiały szkoleniowe dla obywateli i urzędników, aby lepiej poznać możliwości mDowodu w aplikacji mObywatel.

W piątek 14 lipca 2023 roku wchodzi w życie ustawa o aplikacji mObywatel, na mocy której dowód tożsamości (mDowód) dostępny w rządowej aplikacji mobilnej mObywatel zostaje zrównany z tradycyjnym dowodem osobistym. To oznacza, że będzie można się nim posługiwać niemal we wszystkich sytuacjach formalnych. Jak zweryfikować tożsamość w aplikacji mObywatel? Materiały szkoleniowe znajdziesz na specjalnej platformie szkoleniowej udostępnionej przez Ministerstwo Cyfryzacji.
Zobacz też: Jak potwierdzać logowanie do profilu zaufanego w aplikacji mObywatel?
Wraz z uruchomieniem mDowodu w aplikacji mObywatel 2.0 nie trzeba będzie nosić ze sobą fizycznego dowodu osobistego w tradycyjnej formie – wystarczy, że wylegitymujemy się mDowodem.
Warto nadmienić, że mDowód nie jest cyfrową wersją dowodu osobistego – dokumenty różnią się serią i numerem, datą wydania i ważności. Każdy obywatel będzie mógł wylegitymować się mDowodem, a urzędnicy będą musieli respektować ten dokument i umieć potwierdzić tożsamość osoby, która się nim posługuje.
mDowodem nie będziemy mogli posłużyć się jedynie w trzech sytuacjach:
- składając wniosek o nowy dowód osobisty,
- przekraczając granicę kraju,
- załatwiając sprawy w podmiotach podlegających pod ustawę o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy, m.in. w bankach (to będzie możliwe dopiero od 1 września 2023 roku).
W powyższych sytuacjach wciąż będzie trzeba wylegitymować się tradycyjnym dowodem osobistym.
Weź udział w szkoleniu online na temat nowości w aplikacji mObywatel!
Jak zaznacza minister cyfryzacji Janusz Cieszyński, materiały szkoleniowe są podane w przystępny sposób, napisane prostym językiem, żeby każdy mógł się z nimi zapoznać i zacząć korzystać z nowych cyfrowych rozwiązań. Dzięki temu załatwienie sprawy w urzędzie, na poczcie, u notariusza czy w sądzie będzie dużo łatwiejsze. Wystarczy nowa aplikacja mobilna mObywatel.
Na rządowej platformie szkoleniowej w zakładce „mObywatel” zamieszczono bezpłatne materiały szkoleniowe –instrukcje i filmiki, dzięki którym szybko zapoznasz się z nowościami w aplikacji mObywatel. Aby skorzystać ze szkoleń można zalogować się między innymi za pomocą aplikacji mObywatel, skanując kod QR.

Szkolenia mają pomóc obywatelom na szybkie przekonanie się do tego jak łatwe jest posługiwanie się mDowodem. Ministerswo chce, aby korzystanie z elektronicznej formy dowodu osobistego w mObywatelu stało się powszechne w sytuacjach formalnych z urzędami i nie tylko.
Po zapoznaniu się z materiałami czeka na użytkowników test ze znajomości aplikacji mObywatel. Jeśli poprawnie go rozwiążemy, otrzymamy certyfikat potwierdzający odbycie szkolenia.
Aplikację mObywatel można pobrać ze sklepów Google Play i App Store:
Najważniejsze funkcje aplikacji to między innymi:
- zastrzeganie swojegu numeru PESEL,
- legitymacja emeryta i rencisty, adwokacka i poselska,
- mPrawo jazdy,
- mPojazd, czyli cyfrowy dowód rejestracyjny,
- Unijny oraz Krajowy Certyfikat Covid,
- Karta Dużej Rodziny (mKDR),
- mLegitymacja szkolna i mLegitymacja studencka,
- e-recepta,
- Małopolska Karta Aglomeracyjna,
- Bilety kolejowe,
- Logowanie do e-Urzędu Skarbowego (Twój e-PIT).
- zapowiedź: ePaszporty w Polsce są realne, ale jeszcze nie wiemy kiedy
➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

Od 2005 roku zajmuję się komunikacją internetową i e-marketingiem, jestem pasjonatem urządzeń mobilnych oraz nowych technologii – i nie waham się ich używać.