Do aplikacji mObywatel dołączyły właśnie: legitymacja emeryta-rencisty, wydana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz legitymacja adwokacka i poselska.
Aplikacja mObywatel została poszerzona o trzy nowe funkcje. Od teraz emeryci i renciści mogą korzystać z elektronicznej wersji swojej legitymacji, wydanej przez ZUS w aplikacji mObywatel. Także adwokaci i posłowie mogą posługiwać się cyfrowym dokumentem potwierdzającym pełniony zawód i mandat parlamentarny. Dzięki nim, łatwiej będzie można skorzystać z przysługujących ulg oraz świadczeń zdrowotnych, a w przypadku cyfrowego dokumentu adwokatów i posłów – realizować zawodowe zadania i obowiązki.
Nowe funkcje w aplikacji od 9 stycznia 2023:
- mLegitymacja emeryta i rencisty – działa tak, jak tradycyjny dokument. Pokazując ją na ekranie smartfona, osoba uprawniona potwierdzi, że jest emerytem lub rencistą i skorzysta z ulg i uprawnień jej przysługujących, np. zniżek do biletów.
- mLegitymacja adwokacka – dzięki niej potwierdzisz prawo do wykonywania zawodu.
- mLegitymacja poselska – ułatwi posłom wykonywanie obowiązków wynikających z pełnienia mandatu parlamentarnego. Posłowie zyskają m.in. możliwość użycia elektronicznej legitymacji w trakcie podejmowania interwencji poselskiej czy potwierdzania uprawnień do ulg jeżdżąc środkami transportu publicznego.
Sprawdź także: W mObywatelu szybko zastrzeżemy swój PESEL!
mLegitymacja emeryta i rencisty
Emerytom i rencistom, którzy mają już legitymację w postaci plastikowej karty identyfikacyjnej, wydana zostaje automatycznie również legitymacja w wersji elektronicznej. Takie osoby mogą korzystać z obu wersji dokumentu – tradycyjnej, plastikowej karty oraz mLegitymacji dostępnej w aplikacji mObywatel – zgodnie ze swoimi preferencjami.
mLegitymacja emeryta-rencisty działa jak tradycyjny dokument. Wystarczy pokazać ją na ekranie swojego smartfona, by potwierdzić status emeryta lub rencisty i skorzystać z przysługujących ulg. Legitymacje w postaci plastikowej pozostają ważne.
Dzięki mLegitymacji:
- potwierdzisz, że jesteś emerytem lub rencistą,
- udowodnisz, że masz prawo do świadczeń zdrowotnych,
- możesz korzystać z ulg, które przysługują emerytom lub rencistom (np. zniżek do biletów).
Zmiany od 2023 roku dla nowych emerytów i rencistów
Nowy rok to zmiany w wydawaniu legitymacji dla nowych emerytów i rencistów. Osoby te otrzymają tylko mLegitymację, czyli dokument w postaci elektronicznej. Mogą z niej korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, np. na telefonie, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mObywatel.
Aby dodać mLegitymację emeryta-rencisty do aplikacji mObywatel, wystarczy wybrać opcję „Dodaj dokument” i na wyświetlonej liście dokumentów wskazać „Legitymacja emeryta-rencisty”. Dokument dostępny jest dla osób ubezpieczonych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
Nowi emeryci i renciści, którzy nabędą prawo do świadczeń w 2023 roku, a chcieliby otrzymać tradycyjną legitymację w postaci plastikowej karty, powinni złożyć w tej sprawie wniosek do ZUS na formularzu ERL.
Ważne! Legitymacje emerytów i rencistów, które zostały wydane przed 2023 rokiem są aktualne, zgodnie z nadanym terminem ważności.
Aplikację mobilną mObywatel pobierzesz bezpłatnie ze sklepów App Store i Google Play:
Wydawcą aplikacji mObywatel jest Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, a deweloperem Centralny Ośrodek Informatyki.
Najważniejsze funkcje aplikacji to między innymi:
- Pełnoprawny e-dowód w mObywatelu już w 2023 roku
- ePaszporty w Polsce są realne, ale jeszcze nie wiemy kiedy
- mPrawo jazdy,
- mPojazd, czyli cyfrowy dowód rejestracyjny,
- Unijny oraz Krajowy Certyfikat Covid,
- Karta Dużej Rodziny (mKDR),
- mLegitymacja szkolna i mLegitymacja studencka,
- e-recepta,
- Małopolska Karta Aglomeracyjna,
- Bilety kolejowe,
- Logowanie do e-Urzędu Skarbowego (Twój e-PIT).
➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!
źródło: Cyfryzacja KPRM