Gdzie znajdziesz swoje e-Recepty? Najlepiej w apce mObywatel!

Od dziś lekarze wystawiają już tylko e-recepty na leki, a najlepszym miejscem gdzie możesz je znaleźć to rządowa aplikacja mobilna mObywatel.

e-Recepty w aplikacji mobilnej mObywatel

e-Recepty to mniej błędów oraz większe bezpieczeństwo, a dzięki zaimplementowanemu modułowi e-Recepty w aplikacji mobilnej mObywatel możesz mieć do nich zawsze wgląd na swoim smartfonie.

Wystarczy, że pobierzesz bezpłatną apkę mObywatel i zalogujesz się w niej za pomocą swojego profilu zaufanego.

E-recepty funkcjonują już od jakiegoś czasu, ale to niejedyny powód, dla którego każdy pacjent ze smartfonem powinien zainstalować sobie aplikację mObywatel. Znajdziesz tam także mTożsamość, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego, dzięki czemu możesz legitymować się nią wszędzie tam, gdzie nie ma obowiązku okazywania dowodu osobistego, w tym także w przychodniach lekarskich.

e-Recepty można zrealizować w aptece podając numer PESEL i kod, który otrzymamy na SMS-a, za pomocą aplikacji mobilnej swojej przychodni albo rządowej apki mObywatel na urządzenia z systemem Android w wersji 6.0 lub nowszej, w której opcja ta jest dostępna od września 2019 roku. Pod koniec stycznia 2020 roku pojawi się także aktualizacja aplikacji z funkcją e-Recept na urządzenia z systemem iOS (iPhone).

Polacy założyli aż 2 mln profili zaufanych w 2019 roku

Co zrobić, aby w telefonie znaleźć elektroniczną e-Receptę i jak ją zrealizować?

 1.  Zainstaluj aplikację mObywatel ze sklepu Google Play lub App Store.
 2. Aby uruchomić aplikację potrzebujesz profilu zaufanego (PZ). To on gwarantuje pełne bezpieczeństwo Twoich danych. Poniżej znajdziesz informację jak najszybciej (od ręki i za darmo) założyć profil zaufany.
 3. E-recepta w aplikacji mObywatel jest dostępna na smartfonach z systemem operacyjnym Android a wkrótce także z systemem iOS.
 4. W aplikacji wybierz kartę eRecepta.
 5. Wybierz e-receptę, którą chcesz zrealizować i w aptece pokaż farmaceucie ekran telefonu z wyświetlonym kodem QR. Jeśli nie chcesz pokazywać ekranu telefonu, podaj numer PESEL (swój lub osoby, na którą recepta jest wystawiona) oraz kod spod e-recepty.
 6. Gotowe – recepta zostanie zrealizowana i będziesz mógł wykupić leki.

Instrukcja, jak szybko założyć profil zaufany (PZ)?

Masz do wyboru dwie możliwości:

 1. Skorzystaj z bankowości elektronicznejJeśli masz konto w bankach: PKO Bank Polski SA, Santander, Bank Pekao, mBank, ING Bank Śląski, Alior Bank, Millennium Bank, T-Mobile Usługi Bankowe lub na platformie Envelo możesz założyć PZ przez internet. Cały proces zajmie Ci kilka minut:
  • w systemie bankowości elektronicznej Twojego banku wypełnij formularz o założenie profilu zaufanego,
  • operację potwierdź bankowym kodem autoryzacyjnym – na adres e-mail otrzymasz potwierdzenie założenia konta.
 2. Załóż PZ online i potwierdź go w ciągu 14 dni w jednym z 1500 punktów potwierdzających:
  • wejdź na stronę www.pz.gov.pl i wybierz możliwość założenia profilu zaufanego z potwierdzeniem w punkcie potwierdzającym,
  • po założeniu PZ w Internecie, idź do Punktu Potwierdzającego – masz na to 14 dni od złożenia wniosku. Sprawdź, gdzie w Twojej okolicy znajduje się najbliższy.

Dlaczego każdy pacjent powinien mieć profil zaufany?

Profil zaufany to jedyny sposób, aby zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta (IKP). IKP to aplikacja Ministerstwa Zdrowia, w której znajdziesz:

 • swoją dokumentację medyczną (np. e-recepty i e-skierowania, a wkrótce także swoje wyniki badań czy wypis ze szpitala),
 • informacje o wysokości refundacji (kupionych leków i innych produktów medycznych oraz świadczeń wykorzystanych w ramach NFZ — na przykład przebytego zabiegu lub badania),
 • informacje o zaleconej dawce leków,
 • informacje o zaplanowanych świadczeniach refundowanych przez NFZ, takich jak wizyta u Twojego lekarza specjalisty czy planowany termin rehabilitacji.

Obecnie swój profil zaufany ma już niemal 4,7 miliona Polaków.

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji