Od dzisiaj nie musimy już wozić ze sobą prawa jazdy, a elektroniczna wersja mPrawa Jazdy dostępna jest także w aplikacji mObywatel.
Obecnie prawie 22 mln Polaków ma prawo jazdy, a od 5 grudnia 2020 roku nie muszą już posiadać przy sobie posiadanego dokumentu potwierdzającego uprawnienia do prowadzenia pojazdów podczas kontroli drogowej. Dodatkowo w aplikacji mObywatel pojawił się dokument mPrawo Jazdy. Decyzja o braku konieczności posiadania przy sobie dokumentu rejestracyjnego i potwierdzającego ubezpieczenie samochodu zapadła już dwa lata temu – do nich dołącza teraz także prawo jazdy!
Zniesienie obowiązku wożenia ze sobą prawa jazdy to efekt tzw. pakietu deregulacyjnego dla kierowców (a dokładnie ustawy z 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw), czyli zmian w prawie zainicjowanych przez ówczesne Ministerstwo Cyfryzacji (obecnie KPRM) i Ministerstwo Infrastruktury.
To tam zapisano, że 3 miesiące po podpisaniu przez ministra cyfryzacji odpowiedniego komunikatu – zniknie obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy. Minister Marek Zagórski podpisał odpowiedni dokument 4 września. Zmiany weszły zatem w życie od soboty 5 grudnia 2020 roku.
Jak od teraz będzie wyglądała kontrola drogowa?
Policja sprawdzi uprawnienia kierowców w rejestrach państwowych, a dokładnie w Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK). Skorzystaj z usługi i sprawdź uprawnienia kierowcy.
mPrawo Jazdy w aplikacji mObywatel
Wraz z mPrawem Jazdy w mObywatelu pojawił się też licznik punktów karnych, dzięki któremu szybko i wygodnie sprawdzicie stan swojego konta. Do tej pory można to było zrobić na dwa sposoby: na komisariacie lub korzystając z dostępnej na portalu GOV.pl e-usługi Sprawdź swoje punkty karne (tylko w tym roku Polacy skorzystali z niej niemal 600 tysięcy razy). Dziś dochodzi trzeci sposób – w aplikacji mObywatel.
Jeśli masz już mObywatela i chcesz korzystać z mPrawa Jazdy wystarczy, że ze sklepów Google Play lub AppStore pobierzesz dostępną od dziś aktualizację (linki do sklepów znajdziesz na dole tego wpisu).
Jeśli chcesz korzystać z mPrawa Jazdy, to po pobraniu i uruchomieniu aplikacji wystarczy aktywować w niej mTożsamość. W głównym oknie kliknij „+” i wybierz mTożsamość. Pamiętaj, aktywowanie tego modułu jest konieczne do korzystania z mPrawa Jazdy. Jeśli masz już mTożsamość – wystarczy dodać mPrawo Jazdy (klikając „+” w oknie głównym aplikacji).
Na portalu GOV.pl uruchomiono także e-usługę Zgłoś rozbieżność danych w prawie jazdy.
Aplikacja mObywatel jest bezpłatna i w pełni bezpieczna. Gwarantuje to m.in. profil zaufany (PZ), który jest potrzebny do uruchomienia apki.
Jeśli chcesz wiedzieć jakie dane znajdziesz w swoim mPrawie Jazdy, czy na pewno nie dostaniesz mandatu, jeśli podczas kontroli drogowej nie będziesz maił przy sobie ani mPrawa Jazdy, ani tradycyjnego prawa jazdy, gdzie sprawdzić, czy Twoje dane w CEK są poprawne lub co zrobić, kiedy widzisz rozbieżności w swoich danych – przeczytaj odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.
Popularne usługi, z których możesz skorzystać posiadając Profil Zaufany:
- e-dowód osobisty z warstwą elektroniczną,
- zgłoszenie narodzin dziecka,
- sprawdzanie swoich punktów karnych,
- możliwość zameldowania się (e-meldunek),
- uzyskanie odpisu aktu stanu cywilnego,
- wniosek o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ),
- wysłanie pisma ogólnego do urzędu,
- korzystanie z programu „Mój prąd”,
- możliwość założenia jednoosobowej działalności gospodarczej,
- internetowego Konto Pacjenta,
- korzystanie na smartfonie z aplikacji mobilnej mObywatel i korzystanie z dostępnych tam usług: mTożsamość, mLegitymacja, mPojazd i eRecepta.
źródło: Ministerstwo Cyfryzacji