mPrawo Jazdy jest już dostępne!

Od dzisiaj nie musimy już wozić ze sobą prawa jazdy, a elektroniczna wersja mPrawa Jazdy dostępna jest także w aplikacji mObywatel.

mPrawo Jazdy dostępne od 5 grudnia 2020 roku

Obecnie prawie 22 mln Polaków ma prawo jazdy, a od 5 grudnia 2020 roku nie muszą już posiadać przy sobie posiadanego dokumentu potwierdzającego uprawnienia do prowadzenia pojazdów podczas kontroli drogowej. Dodatkowo w aplikacji mObywatel pojawił się dokument mPrawo Jazdy. Decyzja o braku konieczności posiadania przy sobie dokumentu rejestracyjnego i potwierdzającego ubezpieczenie samochodu zapadła już dwa lata temu – do nich dołącza teraz także prawo jazdy!

Zniesienie obowiązku wożenia ze sobą prawa jazdy to efekt tzw. pakietu deregulacyjnego dla kierowców (a dokładnie ustawy z 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw), czyli zmian w prawie zainicjowanych przez ówczesne Ministerstwo Cyfryzacji (obecnie KPRM) i Ministerstwo Infrastruktury. 

To tam zapisano, że 3 miesiące po podpisaniu przez ministra cyfryzacji odpowiedniego komunikatu – zniknie obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy. Minister Marek Zagórski podpisał odpowiedni dokument 4 września. Zmiany weszły zatem w życie od soboty 5 grudnia 2020 roku.

Jak od teraz będzie wyglądała kontrola drogowa?

Policja sprawdzi uprawnienia kierowców w rejestrach państwowych, a dokładnie w Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK). Skorzystaj z usługi i sprawdź uprawnienia kierowcy.

mPrawo Jazdy w aplikacji mObywatel

Wraz z mPrawem Jazdy w mObywatelu pojawił się też licznik punktów karnych, dzięki któremu szybko i wygodnie sprawdzicie stan swojego konta. Do tej pory można to było zrobić na dwa sposoby: na komisariacie lub korzystając z dostępnej na portalu GOV.pl e-usługi Sprawdź swoje punkty karne (tylko w tym roku Polacy skorzystali z niej niemal 600 tysięcy razy). Dziś dochodzi trzeci sposób – w aplikacji mObywatel. 

Jeśli masz już mObywatela i chcesz korzystać z mPrawa Jazdy wystarczy, że ze sklepów Google Play lub AppStore pobierzesz dostępną od dziś aktualizację (linki do sklepów znajdziesz na dole tego wpisu). 

Jeśli chcesz korzystać z mPrawa Jazdy, to po pobraniu i uruchomieniu aplikacji wystarczy aktywować w niej mTożsamość. W głównym oknie kliknij „+” i wybierz mTożsamość. Pamiętaj, aktywowanie tego modułu jest konieczne do korzystania z mPrawa Jazdy.  Jeśli masz już mTożsamość – wystarczy dodać mPrawo Jazdy (klikając „+” w oknie głównym aplikacji).

Na portalu GOV.pl uruchomiono także e-usługę Zgłoś rozbieżność danych w prawie jazdy.  

Aplikacja mObywatel jest bezpłatna i w pełni bezpieczna. Gwarantuje to m.in. profil zaufany (PZ), który jest potrzebny do uruchomienia apki.

Jeśli chcesz wiedzieć jakie dane znajdziesz w swoim mPrawie Jazdy, czy na pewno nie dostaniesz mandatu, jeśli podczas kontroli drogowej nie będziesz maił przy sobie ani mPrawa Jazdy, ani tradycyjnego prawa jazdy, gdzie sprawdzić, czy Twoje dane w CEK są poprawne lub co zrobić, kiedy widzisz rozbieżności w swoich danych – przeczytaj odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.

Popularne usługi, z których możesz skorzystać posiadając Profil Zaufany:

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji