ePaszporty w Polsce są realne, ale jeszcze nie wiemy kiedy

Nowy system wnioskowania o paszporty w Polsce już wystartował, teraz czas na ePaszport w aplikacji mobilnej.

Paszport może pojawić się w aplikacji mObywatel
Paszport może pojawić się w aplikacji mObywatel

Podczas dzisiejszej rozmowy w Sygnałach dnia w Programie I Polskiego Radia pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński mówił, że Polska bierze już udział w pilotażach unijnych dotyczących kilku nowych rozwiązań cyfrowych. Powiedział, że Polska tworzy już wspólny projekt cyfrowy z Ukrainą nad wzajemnym uznawaniem elektronicznych praw jazdy i dokumentów samochodów w Polsce i Ukrainie. Powiedział także, że docelowo paszporty będziemy mogli obejrzeć w aplikacji mObywatel, ale póki co nie oznacza to, że zastąpią one fizyczne paszporty.

Zobacz także: Pełnoprawny e-dowód w mObywatelu już w 2023 roku

W przypadku paszportów istotne jest uznawanie ich nie tylko w kraju, ale także za granicą. Dlatego, aby można było posługiwać się ePaszportem niezbędne są odpowiednie porozumienia dotyczące uznawalności takiego dokumentu. Jednak jest to możliwe, czego przykładem jest w pełni elektroniczny paszport, który wprowadziła Ukraina.

Kiedy Polacy będą mogli posługiwać się elektronicznym paszportem? Tego nie wiemy, ale jak słychać – jest to rozważane i jesteśmy na dobrej drodze, że w przyszłości taki dokument trafi na nasze telefony.

Dowiedzieliśmy się także, że Polska wraz z grupą innych krajów, które są zainteresowane upraszczaniem i cyfryzacją usług publicznych, forsują wprowadzanie kolejnych dokumentów, które mogłyby być uznawane w formie elektronicznej na terenie Unii Europejskiej. Trwają pilotażowe projekty między wybranymi krajami, aby uznawać wspólnie elektroniczne formy wybranych dokumentów.

Całą rozmowę z Januszem Cieszyńskim możesz obejrzeć poniżej:

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: PolskieRadio24_PL