Krajowy Certyfikat COVID w aplikacji mObywatel

Najnowsza aktualizacja aplikacji mobilnej mObywatel dodaje szybką autoryzację eDowodem i nowy Krajowy Certyfikat COVID.

mObywatel z Krajowym Certyfikatem COVID

Do sklepów z aplikacjami mobilnymi App Store i Google Play trafiła właśnie nowa wersja aplikacji mObywatel. Dla smartfonów z systemem Android w wersji 3.1.3 (18.124) a dla iPhone’ów z systemem iOS w wersji 2.4.3 (591). W nowej wersji apki, proces aktywacji aplikacji mObywatel z wykorzystaniem eDowodu został skrócony i usprawniony.

Podczas autoryzacji mObywatel wywoła aplikację eDO App, która służy do odczytania warstwy elektronicznej dowodu osobistego. Dotychczas należało zapamiętać kod wyświetlony w mObywatelu, uruchomić eDO App samodzielnie i wpisać kod. eDO App poprosi o wpisanie numeru CAN z dowodu osobistego (aplikacja na życzenie może zapamiętać ten numer), zbliżenie dokumentu do czytnika NFC w smartfonie oraz o podanie kodu PIN eDowodu.

Po pozytywny zweryfikowaniu eDowodu osobistego informacja o tym zostanie przekazana do mObywatela. Cały proces trwa nie więcej niż kilkanaście sekund.

Krajowy Certyfikat COVID

Ważną nowością jest dodanie do aplikacji Krajowego Certyfikatu COVID – czyli dokumentu wydawanego od 1 lutego 2022 roku osobom, u których na podstawie testu antygenowego stwierdzono zakażenie COVID-19.

Certyfikat ważny jest wyłącznie w Polsce i nie stanowi dokumentu podróży. Podczas wyjazdów uznawany jest, dostępny w mObywatelu, Unijny Certyfikat COVID.

Krajowy Certyfikat COVID otrzymasz:

  • 11 dnia od otrzymania pozytywnego wyniku testu antygenowego,
  • po wykonaniu testu antygenowego, jeśli jego wynik był ujemny.

Certyfikat ważny jest:

  • 180 dni – od otrzymania pozytywnego wyniku testu antygenowego.
  • 48 godzin – od otrzymania negatywnego wyniku testu antygenowego.

Jak pobrać Krajowy Certyfikat COVID?

Jeśli korzystasz z Unijnego Certyfikatu COVID – uruchom go w aplikacji mObywatel, a w dolnym menu wybierz „Aktualizuj”. W ten sam sposób pobierzesz lub zaktualizujesz informacje ze wszystkimi kodami QR wydanymi w ramach UCC.

Jeśli jeszcze nie korzystasz z Unijnego Certyfikatu COVID – uruchom mObywatela i wybierz „Dodaj dokument” wskazując Unijny Certyfikat COVID.

„Aktualizuj” zamiast „Odśwież”

Nie każdy Użytkownik mObywatela wie, że aplikacja działa w trybie offline – czyli tak, jak portfel do którego wkładamy dokumenty. Dzięki takiemu rozwiązaniu, z elektronicznych dokumentów można korzystać bez dostępu do internetu. To przydatne podczas okazywania Unijnego Certyfikatu COVID (przy przekraczaniu granicy) lub podczas okazywania dokumentów w miejscach, gdzie nie ma zasięgu. 

Dotychczas nowe dane do dokumentów można było pobrać korzystając z dolnego menu (dostępne w każdym dokumencie) i funkcji „Odśwież”. W najnowszej wersji mObywatela zmieniona została – zgodnie z sugestią Użytkowników – nazwa funkcji na „Aktualizuj”. 

Aplikacja mObywatel jest dostępna na urządzeniach z systemami Android i iOS. Jest bezpłatna, bezpieczna, przygotowuje ją zespół NASK.

Wydawcą aplikacji mObywatel jest Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, deweloperem i twórcą rozwiązania jest zespół NASK – Państwowego Instytutu Badawczego.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Cyfryzacja KPRM