Jak potwierdzać logowanie do profilu zaufanego w aplikacji mObywatel?

Nowa metoda autoryzacji profilu zaufanego zamienia autoryzację SMS-em na powiadomienia PUSH w aplikacji mObywatel.

Zmiana SMS-ów na powiadomienia PUSH do potwierdzania operacji w profilu zaufanym
Zmiana SMS-ów na powiadomienia PUSH do potwierdzania operacji w profilu zaufanym

Od jakiegoś czasu można już potwierdzać logowanie, podpisy i zmiany w profilu zaufanym (PZ) aplikacją mobilną mObywatel zamiast kodami SMS, czy e-bankowością. Wystarczy, że otworzysz powiadomienie PUSH w telefonie i naciśniesz przycisk „Potwierdź”.  Do tej pory potwierdzenie logowania do swojego profilu zaufanego możliwe było przy użyciu kodów przesyłanych w wiadomościach SMS. Od teraz ręczne przepisywanie kodów z SMS nie jest już konieczne.

Zobacz też: mObywatel wkrótce z nowym wyglądem!

Możesz skorzystać z prostej i wygodnej funkcji zatwierdzania operacji z wykorzystaniem profilu zaufanego w aplikacji mObywatel. Jest to usługa, która działa w podobny sposób jak w przypadku potwierdzania przelewów bankowych. 

mObywatel to bezpłatna aplikacja mobilna, dzięki której masz wygodny dostęp do dokumentów takich jak mDowód, mPrawo jazdy, czy mLegitymacja emeryta-rencisty w swoim smartfonie. Aplikacja została pobrana już 10 mln razy. 

Od teraz w aplikacji możemy także otrzymywać powiadomienia i komunikaty wysyłane przez profil zaufany, które dotychczas odbieraliśmy na adres poczty elektronicznej. W ustawieniach profilu możemy wskazać jakiego rodzaju informacje nas interesują – są to powiadomienia dotyczące:

 • bezpieczeństwa profilu zaufanego, 
 • podpisania dokumentu,
 • terminu ważności profilu zaufanego, 
 • utraty ważności profilu zaufanego, 
 • innych operacji. 

Aby odbierać powiadomienia w aplikacji należy mieć aktywny profil zaufany oraz zainstalowaną na telefonie najnowszą wersję aplikacji mObywatel. 

Jak aktywować powiadomienia PUSH w aplikacji mObywatel? 

 • Zalogujsię do profilu zaufanego na stronie pz.gov.pl
 • Rozwiń menu ukryte pod swoim imieniem i nazwiskiem w prawym górnym rogu, wybierz zakładkę Profil zaufany i później Szczegóły profilu.
 • Następnie kliknij opcję Zmień metodę autoryzacji.
Profil zaufany: zmiana metody autoryzacji
Profil zaufany: zmiana metody autoryzacji
 • W kolejnym oknie potwierdź zmianę na powiadomienia PUSH.
 • Z aplikacji mobilnej mObywatel otrzymasz powiadomienie z prośbą o potwierdzenie tej zmiany.
 • Potwierdź operację i gotowe!

W przypadku, gdy zmienisz telefon lub usuniesz aplikację mObywatel, w każdej chwili możesz zmienić metodę autoryzacji z powiadomień PUSH na kody SMS, przechodząc przez te same kroki instrukcji.

Zmiana metody autoryzacji logowania do profilu zaufanego z PUSH na SMS.
Zmiana metody autoryzacji logowania do profilu zaufanego z PUSH na SMS.

Od teraz, każde logowanie do profilu zaufanego będzie wymagało po wpisaniu loginu i hasła, potwierdzenia w aplikacji mObywatel. Powiadomieniami PUSH potwierdzisz również wszelkie zmiany w swoim profilu czy podpisywanie dokumentów, np. wniosek o świadczenie 500+, deklaracje do urzędu skarbowego oraz wiele innych e-usług w administracji publicznej.

Więcej informacji znajdziesz w instrukcji użytkownika profilu zaufanego w zakładce „Pomoc”, w sekcji „Instrukcje i podręczniki”.

Aplikację mObywatel można pobrać ze sklepów Google Play i App Store:

Najważniejsze funkcje aplikacji to między innymi:

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Cyfryzacja KPRM