Twój e-Pit od dziś w e-Urzędzie Skarbowym

W usłudze Twój e-PIT powinny dziś pojawić się przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową (KAS) rozliczenia roczne za 2021 r. 

Usługa Twój e-PIT w e-US

Tegoroczna akcja rozliczeń PIT będzie trwała od 15 lutego do 2 maja 2022 roku. W tym roku Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa po raz czwarty udostępniają Polakom usługę Twój e-PIT w serwisie e-Urząd Skarbowy (e-US). Jest ona skierowana do osób, które rozliczają się na formularzach PIT-37 i PIT-38 oraz na formularzach PIT-28 i PIT-36. W usłudze będzie też dostępne oświadczenie o przekazaniu 1% podatku organizacji pożytku publicznego, czyli PIT-OP.

Dziś jest pierwszy dzień dostępności rozliczeń w systemie, dlatego usługa może być mocno obciążona. Należy uzbroić się w cierpliwość i w przypadku wystąpienia jednego z komunikatów: Nie udało się pobrać Twoich dokumentów, spróbuj ponownie później, lub pobieramy Twoje dokumenty…, lub ładowanie…, spróbuj szczęścia później.

Jak można się domyślić, bardzo wielu użytkowników próbuje obecnie pobrać swoje rozliczenia i system mógł nie wytrzymać obciążenia.

Jak informuje szefowa KAS Magdalena Rzeczkowska, w 2020 roku blisko połowa  z 18,3 mln elektronicznych deklaracji została złożona przez Twój e-PIT. W 2021 roku elektronicznie zostało złożonych 19,6 mln PIT-ów, z czego ponad połowa (10 mln PIT-ów) przez usługę Twój e-PIT, w tym 4,3 mln to automatycznie zaakceptowane zeznania PIT-37 i PIT-38.

PIT

formularze PIT-37 i PIT-38 oraz PIT-28 i PIT-36

oszczędność czasu

tegoroczna akcja rozliczeń PIT będzie trwała od 15 lutego do 2 maja 2022 roku

szybszy zwrot

wysyłając PIT przez usługę Twój e-PIT szybciej otrzymasz zwrot podatku – do 45 dni

w terminie

zawsze w terminie złożone zeznanie roczne PIT-37
i PIT-38 – zostaną zaakceptowane automatycznie 2 maja 2022 roku

Twój e-PIT powinien działać przez całą dobę od 15 lutego i można z niego korzystać na dowolnym urządzeniu podłączonym do internetu.

Twój e-PIT (błąd pobierania dokumentów)

Do kiedy można zatwierdzić swój e-PIT?

Podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT do 2 maja 2022 roku (30 kwietnia to sobota). Potem KAS automatycznie zaakceptuje zeznania PIT-37 i PIT-38, które przygotowała na podstawie podsiadanych danych. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań.

Zeznanie PIT-28 za 2021 r. można składać w usłudze Twój e-PIT do 28 lutego 2022 roku. Zeznanie PIT-36 za ubiegły rok do 2 maja 2022 r. Zeznania te nie zostaną automatycznie zaakceptowane 2 maja, ponieważ w zdecydowanej większości wymagają one uzupełnienia ze strony podatnika.

Po 2 maja podatnik będzie miał podgląd do swojego zeznania i będzie mógł pobrać Urzędowe Potwierdzenie Odbioru tzw. UPO. Będzie mógł też złożyć korektę w ramach usługi.

Jak korzystać z usługi Twój e-PIT?

Dostęp do usługi możliwy jest wyłącznie przez e-Urząd Skarbowy, na stronie podatki.gov.pl. Zalogowanie do e-Urzędu Skarbowego (e-US) Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem lub poprzez bankowość elektroniczną i aplikację mObywatel, umożliwia korzystanie z usługi Twój e-PIT i innych usług udostępnianych w serwisie e-Urząd Skarbowy.

Dodatkowo do samej usługi będzie można zalogować się także danymi podatkowymi podając:

  • PESEL (albo NIP i datę urodzenia),
  • kwotę przychodu z rozliczenia za 2020 r.
  • kwotę przychodu z jednej z informacji od płatników za 2021 r. (np. z PIT-11 od pracodawcy) którą trzeba potwierdzić kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z rozliczenia na 2020 r.

Podatnicy, którzy otrzymali informację od organu rentowego (PIT-40A) i w 2020 r. nie rozliczali się samodzielnie, powinni podać kwotę do zapłaty z PIT-40A.

Ulgi i 1% OPP

Podatnik korzystający z usługi może uzupełnić zeznanie przygotowane dla niego przez KAS i uwzględnić przysługujące mu odliczenia np. darowizny, w tym te związane z COVID-19, ulgę rehabilitacyjną, ulgę na Internet, ulgę termomodernizacyjną, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) czy odliczenie wydatków mieszkaniowych.

Przez Twój e-PIT można też zadeklarować przekazanie 1% swojego podatku dla dowolnie wybranej Organizacji Pożytku Publicznego.

Po raz pierwszy mogą rozliczyć się wspólnie małżonkowie, którzy w 2021 r. prowadzili działalność gospodarczą na ryczałcie lub podatku liniowym, ale nie osiągnęli przychodów, nie ponieśli kosztów i nie mieli odliczeń z tego tytułu.

Płatność podatku

W usłudze Twój e-PIT podatnicy, którym z rozliczenia PIT wyniknie podatek do zapłaty, będą mieli wskazany swój mikrorachunek podatkowy tak, by wygodnie dokonać płatności online.

W przypadku, gdy zeznanie z którego wynika podatek do zapłaty zostanie zaakceptowane automatycznie, urząd skarbowy w terminie miesiąca od dnia upływu terminu płatności tego podatku, wyśle podatnikowi informację o kwocie podatku do zapłaty.

Zwrot podatku

Z kolei zwrot nadpłaty podatku potrwa do 45 dni. W przypadku zeznań papierowych termin zwrotu wynosi do trzech miesięcy.

E-Urząd Skarbowy

Na początku zeszłego roku wystartował internetowy e-Urząd Skarbowy (e-US) na podatki.gov.pl. Usługi udostępniane w serwisie są dostosowywane do potrzeb różnych grup użytkowników tak, aby maksymalnie ułatwić im rozliczenia podatkowe i załatwianie spraw w KAS. Korzystanie z e-US to oszczędność czasu, bezpieczeństwo, wygodne płatności i łatwy dostęp do informacji. Projekt jest budowany etapami do września 2022 r. e-Urząd Skarbowy jest współfinansowany z Programu Polska Cyfrowa.

Statystyki e-Urzędy Skarbowego (stan na 15 lutego 2022 r.)
Statystyki e-Urzędy Skarbowego (stan na 15 lutego 2022 r.)

Do e-US zalogowano się już około 52,9 mln razy. Złożono ponad 73,8 tys. pism ogólnych, a ZAW-NR ponad 18,2 tys. razy. Dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej w e-US dostępne jest również zgłoszenie aktualizacyjne ZAP-3.

Statystyki usługi Twój e-PIT (stan na 15 lutego 2022 r.)
Statystyki usługi Twój e-PIT (stan na 15 lutego 2022 r.)

Dotychczas z tego rozwiązania skorzystano ponad 64,7 tys. razy. Ponadto w e-US klienci KAS mają dostęp m.in. do wykazu mandatów karnych – z tej możliwości skorzystali już ok. 2,3 mln razy. Mogą również realizować płatności online do organów podatkowych i zobaczyć historię wpłat.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Ministerstwo Finansów