Internet stacjonarny do domu – ranking

Jaki wybrać internet domowy? Zobacz nasz ranking na najlepszą ofertę internetu stacjonarnego.

Internet stacjonarny do domu - zestawienie ofert

Na pewno wiele osób posiada internet w komórce lub router z internetem mobilnym, jednak obecne oferty nie są wystarczające aby zaspokoić potrzeby wymagających użytkowników streamujących wideo lub muzykę. Jeśli nie posiadacie szybkiego internetu mobilnego LTE bez limitu, w domu na pewno ratujecie się starym dobrym internetem z kabla.

Sam wielokrotnie próbowałem siebie oszukać, że w końcu internet mobilny zastąpi mi całkowicie stacjonarną alternatywę. Niestety nie do końca tak jest i wciąż korzystam z internetu stacjonarnego. Niestety nie wszyscy dostawcy oferują swoje usługi w naszym miejscu zamieszkania, co jest kolejnym ograniczeniem. Załóżmy jednak, że mieszkamy w miejscu, w którym wielu dostawców świadczy swoje usługi internetowe. Którą ofertę wówczas wybrać?
W ofercie polskich dostawców internetu stacjonarnego znajdziemy wiele ciekawych opcji i konfiguracji. W naszym rankingu nie braliśmy pod uwagę ofert łączonych z telewizją lub oferty jako kolejna usługa u tego samego dostawcy. Zanim wybierzecie usługę internetu domowego zapoznajcie się z kilkoma prostymi wskazówkami przed wyborem odpowiedniej opcji:

Jak wybrać najlepszą usługę internetu stacjonarnego (internet domowy)?

 1. Sprawdź, czy Twój operator komórkowy (Orange lub Plus) oferują ciekawą ofertę jako dodatkową usługę abonencką – posiadając internet mobilny, telefon, telewizję i internet stacjonarny możesz zaoszczędzić w zbiorczym abonamencie.
 2. Jeśli jesteś telemaniakiem sprawdź oferty telewizji kablowych z internetem – łączone oferty są zwykle korzystniejsze od pojedynczych usług.
 3. Oblicz jaki maksymalny transfer danych jest Ci potrzebny miesięcznie. Może okazać się, że nie potrzebujesz internetu stacjonarnego i najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie internet mobilny z routerem. Takie rozwiązanie jest korzystne dla osób, które często podróżują, albo przebywają poza domem. Należy pamietać, że nielimitowany internet mobilny jest zwykle ograniczony do godzin, miejsca korzystania (zasięg LTE), lub po prostu limitu transferu danych np. do 35 GB miesięcznie. Po wykorzystaniu limitu, prędkość internetu znacząco spada.
  Sprawdź: Jaki wybrać internet mobilny? (zestawienie) oraz Internet mobilny na kartę – porównanie
 4. Poczytaj na forach internetowych, a najlepiej zapytaj sąsiadów: jak sprawdza się usługa u wybranego dostawcy internetowego w Twojej okolicy. Zadowoleni użytkownicy korzystający z tej samem infrastruktury w Twoim miejscu zamieszkania dadzą najlepsze referencje niż przypadkowe lub incydentalne przypadki hejterów z sieci.
 5. Jeśli istnieje możliwość wypróbowania usługi – skorzystaj z tej szansy, aby przetestować i sprawdzić jakość internetu.


UPC - happy Days -50% na internet 250 MB/s

Porównanie ofert internetu domowego

W poniższym rankingu internetu stacjonarnego wzięliśmy pod uwagę następujące kryteria:

 • cena za określoną prędkość internetu:
  • pobieranie: w przedziale 60 – 120 Mb/s
  • wysyłanie 5 – 10 Mb/s
 • możliwość dokupienia dodatkowych usług (np. telewizja, internet mobilny, abonament telefoniczny – stacjonarny lub komórkowy)
 • technologia (sprzęt, który otrzymujemy w ofercie, bezprzewodowy router Wi-Fi)
 • dodatkowe usługi (ochrona internetu, przestrzeń w chmurze, ulgi na abonament)
 • opłaty dodatkowe (aktywacja, serwis, itp.)
 • okres umowy 12 mies.

Stan ofert internetu stacjonarnego na 12 listopada 2017 r.

OPERATOR
UPCVectra NetiaOrangeMultimediaINEA
abonament69 zł49,90 zł49,90 zł*69 zł**59 zł69,90 zł*
download120 Mb/s100 Mb/s100 Mb/s100 Mb/s120 Mb/s180 Mb/s
upload10 Mb/s10 Mb/s50 Mb/s10 Mb/s??
bonus--1 zł i HBO (1 mies.)39 zł (12 mies.)12 zł (6 mies.)0 zł (4 mies.)
linia tel.--TT--
dysk intern.--20GB--18 Mb/s
dodatkowe opłaty1zł49 zł29 zł10 zł/mies.19 zł/aktywacja+5 zł/ Wi-Fi/mies.
czas instalacjido 2 dni?????
umowa (mies.)bez zobowiązań2412241212
SPRAWDŹSPRAWDŹSPRAWDŹSPRAWDŹSPRAWDŹSPRAWDŹ

* w kwocie abonamentu nie uwzględniliśmy kosztów utrzymania linii telefonicznej w przypadku Netii i Neostrady + 29,24 zł jeśli na linii TP SA
? znaki zapytania pojawiają się, jeśli dostawca nie podał informacji na stronie internetowej
** 39 zł przez 12 miesięcy i 69 zł od 12 do 24 miesiąca
? znaki zapytania pojawiają się, jeśli dostawca nie podał informacji na stronie internetowej

I teraz pytanie, którą ofertę internetu stacjonarnego wybrać?

W powyższym zestawieniu wzięliśmy pod uwagę sześć najpopularniejszych ofert dostawców internetu, o zbliżonych parametrach łącza:

 • UPC – 120 Mb/s Internet
 • Netia – 100 Mb/s Internet
 • Vectra – 100 Mb/s
 • INEA – 150 Mb/s
 • Orange Światłowód 100 Mb/s
 • Multimedia 120 Mb/s

Najlepsze cenowo są wbrew pozorom oferty sieci kablowych UPC i Vectry. Minusem tych usług jest nieco niższy upload niż w przypadku np. Netii, al 6 Mb/s to czasem marzenie prędkości pobierania. Jeśli nie uploadujecie gigantycznie dużych plików, to te oferty powinny być wystarczające i najkorzystniejsze. Biorąc dodatkowo usługę telewizji kablowej rachunek będzie nieco wyższy, ale wciąż atrakcyjny.

Ciekawą ofertę internetu stacjonarnego ma również firma INEA, niestety nie znam nikogo kto by korzystał z tej oferty, ale może znajdzie się ktoś wśród naszych czytelników i podzieli się opinią?

Dla tych, którzy mieszkają w miejscu gdzie sieci kablowe nie oferują swoich usług pozostają Netia i Neostrada, które na łączach TP SA nie działają najlepiej, ale można zadowolić się ofertą łączoną z telewizją i prędkością do 20 Mb/s.

Pamiętajcie! Przed wyborem oferty sprawdźcie, czy w pakiecie z innymi usługami możecie wynegocjować lepszą stawkę cenową. No i Wi-Fi obowiązkowe!


Superszybki internet domowy bez zobowiązań w UPC

Obserwuj

Łukasz Majchrzyk

redaktor mobiRANK.pl
Od 2005 roku zajmuje się komunikacją internetową i e-marketingiem, pasjonat urządzeń mobilnych i nowych technologii. Dołącz do moich kręgów na Google+ .
Obserwuj