Już jest specyfikacja Li-Fi – internetu opartego na świetle

Opublikowano specyfikację Li-Fi, teraz umożliwia to szerokie zastosowanie bezprzewodowego internetu opartego na świetle!

Li-Fi (Light Fidelity) i diody LED
Li-Fi (Light Fidelity)

Wiele firm od lat rozwija technologię Light Fidelity lub LiFi (Li-Fi), ale IEEE niedawno zrobiło znaczący krok w kierunku standaryzacji tej technologii. Format komunikacji bezprzewodowej nie zastąpi Wi-Fi ani 5G, ale ma wyraźne zalety, które mogą sprawić, że będzie przydatny w określonych zastosowaniach. IEEE wydało standard 802.11bb dla Internetu Li-Fi – bezprzewodowego systemu transmisji, który może być szybszy i bezpieczniejszy niż tradycyjne metody bezprzewodowe. Nowy standard toruje drogę różnym producentom do tworzenia kompatybilnych ze sobą urządzeń Li-Fi. Nie oczekuj jednak, że Wi-Fi i Ethernet znikną w najbliższym czasie.

Zamiast fal radiowych Light Fidelity (LiFi) przesyła dane za pomocą migoczącego światła ze zwykłych żarówek LED do odbiorników, które mogą wykrywać fotony i przekształcać je z powrotem w informacje. Użytkownicy nie powinni zauważyć migotania, ponieważ występuje ono przy częstotliwościach powyżej 60 Hz – zbyt szybko, aby ludzkie oko mogło je dostrzec. Co więcej, sygnały Li-Fi mogą być 100 razy szybsze niż Wi-Fi, potencjalnie osiągając prędkość 224 GB/s.

Firmy pracujące nad tą technologią, w tym pureLiFi, Fraunhofer HHI i Philips, zintegrowały ją z systemami oświetleniowymi, dzięki czemu urządzenia mogą odbierać sygnał internetowy za pośrednictwem lamp sufitowych w domach lub biurach. Fraunhofer HHI zaproponował wykorzystanie Li-Fi do usprawnienia transportu poprzez nadawanie za pomocą lamp ulicznych, świateł stopu i reflektorów pojazdów, potencjalnie umożliwiając komunikację między pojazdami.

Internet oparty na świetle może mieć kilka wyraźnych zalet w porównaniu z Wi-Fi lub 5G, oprócz wyższych prędkości. Ponieważ nie wykorzystuje fal radiowych, może być pomocny w miejscach, w których widmo fal radiowych jest już zatłoczone. Co więcej, Li-Fi może utrzymać silny sygnał w miejscach, w których inne technologie bezprzewodowe zwykle mają z tym problemy, na przykład w tunelach. Li-Fi jest również bezpieczniejsze, ponieważ nie penetruje nieprzezroczystych obiektów, co uniemożliwia śledzenie, blokowanie lub przechwytywanie sieci przez ściany lub poza zasięgiem źródła światła.

Jednak wymóg połączenia na linii wzroku lub odbicia ma znaczną wadę, ponieważ ogranicza potencjalny zasięg sieci Li-Fi. Z tego powodu prawdopodobnie uzupełni, a nie zastąpi obecne technologie bezprzewodowe.

Ponadto korzystanie z Li-Fi wymaga innych odbiorników niż te, które dostawcy już oferują klientom i producentom dla Wi-Fi lub 5G, co zwiększa bałagan technologiczny. PureLiFi zaproponowało lekką antenę do wdrożenia w przyszłych smartfonach, odbiornik USB do istniejących komputerów PC i inne produkty oparte na Li-Fi.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: pureLiFi | IEEE | TechSpot