Od teraz mobilna Karta Dużej Rodziny w aplikacji mObywatel

W aplikacji mobilnej mObywatel pojawiła się kolejna usługa cyfrowa – mobilna Karta Dużej Rodziny (mKDR), która będzie sporym ułatwieniem dla rodzin.

mKDR w aplikacji mObywatel

Z Karty Dużej Rodziny korzysta obecnie już ponad milion rodzin wielodzietnych, czyli ponad 3,4 miliona osób! Dostępne dzięki niej zniżki oferuje już ponad 8,6 tysięcy partnerów w 29,3 tysiącach lokalizacji. Teraz będzie jeszcze łatwiej dostępna – w aplikacji mObywatel.

Karta Dużej Rodziny ma ogromne znaczenie we wzmacnianiu polityki demograficznej, ale i we wzmacnianiu dużych rodzin – powiedziała w trakcie spotkania minister Marlena Maląg. – Karta ewoluowała. Właśnie dokonaliśmy kolejnego, ważnego – cyfrowego – kroku. Cieszę się, że od dziś jest dostępna w aplikacji mObywatel – dodała szefowa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

W jaki sposób dodać Kartę Dużej Rodziny do aplikacji? 

Wystarczy zainstalować lub (w przypadku osób, które mają już apkę) zaktualizować aplikację mObywatel na urządzeniu z systemami iOS lub Android.

  • Pobierając mObywatela po raz pierwszy i chcąc mieć w nim Kartę Dużej Rodziny – na głównym pulpicie mObywatela wystarczy wybrać duże koło ze znakiem plus (+), podpisane Dodaj swój pierwszy dokument i potwierdzić dostęp profilem zaufanym. Następnie z listy dostępnych dokumentów wskazać mKDR – mobilną Kartę Dużej Rodziny.
  • Jeśli korzystasz już z aplikacji, zaktualizuj ją. W kolejnym kroku – na głównym pulpicie mObywatela wybierzc duży przycisk Dodaj dokument. Następnie z listy dostępnych dokumentów kliknij mKDR – mobilną Kartę Dużej Rodziny.

Mobilna KDR daje dostęp do kart należących do rodziny. Po wybraniu funkcji Moi bliscy wyświetli się lista wydanych kart. Można je okazać, tak jak własną kartę. Dostępną w mObywatelu mobilną Kartę Dużej Rodziny można też zweryfikować, tak jak dotychczasową, „tradycyjną”, kartę. 

mObywatel to cyfrowy portfel na dokumenty i aplikacja dla całej rodziny. Można w niej znaleźć dokumenty dla każdego. Dla uczniów – mLegitymacja szkolna. Dla studentów – mLegitymacja studencka.  Starsi użytkownicy aplikacji znajdą w niej też m.in.:

  • mObywatel (kiedyś mTożsamość) – zawiera dane pochodzące z Rejestru Dowodów Osobistych oraz Rejestru PESEL. Dzięki niemu możemy się wylegitymować (np. na poczcie, podczas kontroli biletów w pociągu, itp.) bez okazywania tradycyjnego dowodu osobistego
  • eRecepta – w mObywatelu znajdziecie dostęp do listy niezrealizowanych eRecept. Dzięki temu w aptece nie trzeba podawać numeru PESEL i kodu odbioru – wystarczy okazać dostępny w aplikacji kod QR do zeskanowania.
  • mPrawo jazdy – czyli odzwierciedlenie uprawnień do prowadzenia pojazdów, to jeden z najpopularniejszych dokumentów w aplikacji – korzysta z niego 1 648 340 obywateli.
  • Licznik punktów karnych – jest uzupełnieniem mPrawa jazdy, pozwala na podgląd aktualnego konta punktowego. 
  • mPojazd – dane naszego samochodu – dokładniej informacje z dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu i potwierdzenia wykupienia polisy OC.
  • Bilety kolejowe – te zakupione w systemie PKP Informatyka.
  • Krajowy dokument (QR) z informacją o odbytym szczepieniu.

Wkrótce pojawi się w niej Unijny Certyfikat Covid, który umożliwi swobodne poruszanie się po Unii Europejskiej. Jeszcze w tym roku w aplikacji pojawił się także Legitymacja emeryta i rencisty.

Aplikacja mObywatel jest dostępna na urządzeniach z systemami Android i iOS. Jest bezpłatna, bezpieczna, przygotowuje ją zespół NASK.

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji