Unijny Certyfikat COVID dostępny w apce mObywatel

W aplikacji mobilnej mObywatel dostępny jest już Unijny Certyfikat COVID (UCC), który umożliwia swobodne podróżowanie po Unii Europejskiej.

UCC dostępny w aplikacji mObywatel

Do tej pory Unijny Certyfikat COVID (UCC) można było pobrać jedynie z Internetowego Konta Pacjenta. Od dzisiaj można go wyświetlać na smartfonie w aplikacji mObywatel i w aplikacji Ministerstwa Zdrowia IKP oraz UCC – Unijny Certyfikat Covid. Aby wyświetlać UCC w aplikacji mObywatel wystarczy ją zainstalować lub zaktualizować do najnowszej wersji, pobierając ze sklepu Google Play [wersja aplikacji mObywatel 3.0.3 (18.109) lub nowsza] lub App Store [wersja aplikacji mObywatel 2.3.4 (541) lub nowsza]. UCC zastąpi dostępne do tej pory w mObywatelu krajowe zaświadczenie o zaszczepieniu.

Kto może pobrać certyfikat z aplikacji mObywatel?

  • Osoby w pełni zaszczepione – które otrzymały dwie dawki szczepienia lub przyjęły jednodawkową szczepionkę. Certyfikat jest ważny od 14. do 365. dnia po podaniu ostatniej dawki.
  • Osoby, które otrzymały negatywny wynik testu na obecność koronawirusa (czas ważności certyfikatu to 48 godzin).
  • Osoby, które wyzdrowiały po COVID-19 (certyfikat jest ważny od 11. do 180. dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR).

Dostępny w aplikacji Unijny Certyfikat COVID działa także w trybie offline. A to oznacza, że jeśli dodamy go do aplikacji, np. przed wyjazdem na zagraniczne wakacje, aby go pokazać za granicą, nie będziemy musieli mieć dostępu do sieci. Co ważne – dane, które zawierają szczegółowe informacje o właścicielu certyfikatu zostały ukryte przed wzrokiem osoby kontrolującej. W krajach UE certyfikat może być wykorzystywany nie tylko podczas odprawy granicznej. Dlatego nie każdy kontrolujący powinien mieć wgląd do wszystkich danych.

Certyfikat UCC z mObywatela może być zweryfikowany podczas odprawy dowolną aplikacją, którą dysponować będą służby graniczne danego kraju. Jest dostępny w języku polskim i po angielsku. W takiej formie jest akceptowany w całej Unii Europejskiej.

  1. Na głównym ekranie aplikacji wybierz „Dodaj dokument” (lub „Dodaj swój pierwszy dokument” – jeśli masz aplikację, ale korzystasz z niej pierwszy raz).
  2. Z listy dokumentów wybierz Unijny Certyfikat COVID.
  3. Zapoznaj się z regulaminem usługi i zaakceptuj go, następnie wybierz „Dalej”.

Korzystasz z mObywatela pierwszy raz? Jeśli tak – potwierdź swoje dane korzystając z profilu zaufanego. Jeśli regularnie korzystasz z aplikacji – przejdź do kolejnego punktu.

  1. Po zaktualizowaniu aplikacji dostaniesz komunikat o dostępności Unijnego Certyfikatu COVID, jeśli jest on już dla Ciebie wystawiony.
  2. Zapoznaj się z treścią komunikatu i wyraź zgodę na zmianę certyfikatu krajowego na unijny.
  3. Aplikacja pobierze niezbędne dane.

Rozporządzenie dotyczące Unijnych Certyfikatów COVID będzie stosowane w Unii Europejskiej od 1 lipca 2021 roku. Do tego czasu kraje UE mogą, ale nie muszą uznawać tego dokumentu. 

Aktualne informacje o dokumentach niezbędnych przy podróży do poszczególnych krajów UE można znaleźć na stronie reopen.europa.eu/pl

Aplikacja mObywatel jest dostępna na urządzeniach z systemami Android i iOS. Jest bezpłatna, bezpieczna, przygotowuje ją zespół NASK.

Pobierz bezpłatna aplikację UCC – Unijny Certyfikat COVID:

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji