mObywatel wkrótce z nowym wyglądem!

Aplikacja mobilna mObywatel wkrótce otrzyma nowe funkcje i nowy wygląd – możesz zobaczyć już pierwsze ekrany!

Nowy wygląd aplikacji mObywatel (2023 rok)
Nowy wygląd aplikacji mObywatel (2023 rok)

Nowa wersja mObywatela 2.0 została zapowiedziana podczas wydarzenia Impact’22 w Poznaniu w maju zeszłego roku. W tym roku z kolei sejm przyjął ustawę o aplikacji mObywatel – to otwiera furtke do dodania kolejnych funkcji w aplikacji, które ułatwią zarządzanie dokumentami elektronicznymi i załatwianie spraw urzędowych przez aplikację. Dzisiaj minister Cieszyński zaprezentował pierwsze ekrany nowej odsłony aplikacji.

Zobacz też: Cyfrowy dokument tożsamości w aplikacji mObywatel już wkrótce!

W nowej aplikacji zmieni się nie tylko wygląd, ale też sposób korzystania. Z kolei dzięki kontu internetowemu będzie można zarządzać sprawami obywatelskimi przez przeglądarkę internetową. Przypomnijmy, że póki co, tylko na terenie Polski, elektroniczna wersja dowodu osobistego będzie tak samo traktowana jak wersja plastikowa.

W aplikacji zmieniono interfejs użytkownika. Na ekranie startowym widzimy od razu nasze dokumenty – ich sposób i kolejność wyświetlania można zmienić także w ustawieniach. Główna sekcja to karuzela z naszymi dokumentami, kolejna to Usługi, w której znalazły się między innymi odniesienia do Puntów karnych, usługi Bilkom, Dodatku elektrycznego, sekcji Polak za granicą, eRecepty i zgłoszeń Naruszenia środowsika.

Dolne menu nawigacyjne z kolei składa się z sekcji Start, Dokumenty, Skaner QR, Usługi i odniesienia Więcej do pozostałych opcji.

Na udostępnionych na Twitterze przez ministra Cieszyńskiego zrzutach ekranu możemy zobaczyć, jak będzie wyglądać nowa aplikacja i jak można się będzie po niej poruszać. Niewiadomo jeszcze kiedy nowa wersja aplikacji mObywatel trafi do sklepów z aplikacjami, ale będzie to zapewne w tym roku, gdy ustawa o aplikacji mObywatel wejdzie w życie, czyli w okolicach sierpnia 2023 roku. Ukaże się ona jako aktualizacja obecnej wersji.

Aktualizacja z 31.03.2023:

Już w czerwcu 2023 roku pierwsze samorządy udostępnią mieszkańcom płatność BLIKIEM w mObywatelu. Bez prowizji i w kilku kliknięciach zapłacimy za podatek od nieruchomości i inne samorządowe opłaty. Projekt realizowany jest we współpracy z BLIKIEM i BGK.

Oto funkcje, które będzie posiadać nowa aplikacja:

  • Umocowanie prawne elektronicznego dokumentu tożsamości na terenie Polski.
  • Profilem mObywatel, który podobnie jak Profil Zaufany oraz Profil Osobisty – pozwoli na potwierdzanie tożsamości (uwierzytelnienie) w usługach online.
  • Uwierzytelnienie profilu zaufanego za pomocą aplikacji aplikacji mObywatel.
  • Płatności urzędowe w aplikacji mObywatel.
  • Podpisywanie dokumentów elektronicznych podpisem zaufanym po uwierzytelnieniu przy użyciu profilu mObywatel.
  • Dostęp do usług e-Urzędu Skarbowego za pośrednictwem aplikacji mObywatel.
  • Mobilna legitymacja osoby niepełnosprawnej, legitymacja służbowa nauczyciela, legitymacja doktoranta, mobilne prawo wykonywania zawodów medycznych (lekarza, lekarza dentysty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, farmaceuty, fizjoterapeuty, ratownika medycznego) oraz tymczasowe elektroniczne prawo jazdy (wydane od razu po zdanym egzaminie i upoważniające do kierowania pojazdem).
  • Udostępniania dokumentów elektronicznych w aplikacji mObywatel, wydanych dla obywateli (mieszkańców, członków organizacji), przez samorządy i inne podmioty.

Aplikację mobilną mObywatel pobierzesz bezpłatnie ze sklepów App Store i Google Play:

Najważniejsze funkcje aplikacji to między innymi:

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Cyfryzacja KPRM