Bilety kolejowe w aplikacji mObywatel

W rządowej aplikacji mObywatel, pojawiły się nowe dokumenty – teraz znajdziemy w niej także bilety sześciu przewoźników kolejowych, kupione w serwisach PKP Informatyka, w tym na Bilkom.pl.

Bilety kolejowe (Bilkom) w aplikacji mObywatel

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że z aplikacji mObywatel korzysta już ponad 2,8 miliona Polaków. Od teraz podróżujący pociągami zyskali dostęp do biletów takich przewoźników jak: PKP Intercity, PolRegio, PKP SKM w Trójmieście, Łódzka Kolej Aglomeracyjna, Koleje Wielkopolskie czy Koleje Małopolskie. Przypomnijmy, że od 2019 roku można się nią legitymować w trakcie kontroli biletów. „Bilkom – bilety kolejowe” to nowa usługa w aplikacji, dzięki której w telefonie znajdziemy bilety na przejazdy kupione w systemie PKP Informatyka – w serwisach Bilkom.pl i bilet.wielkopolskiebilety.pl. Dzięki temu, podczas podróży pociągiem, można od teraz nie tylko wylegitymować się podczas kontroli biletów, ale także pokazać bilety.  

Co zrobić, aby móc skorzystać z nowej usługi „Bilkom – bilety kolejowe”?

Wystarczy mieć konto w serwisach Bilkom.pl lub bilet.wielkopolskiebilety.pl. Aby wyświetlić bilet w mObywatelu, system musi wiedzieć, że opłatę za przejazd wnosi użytkownik aplikacji. W tym celu należy sparować mObywatela z systemem PKP Informatyka. Parowanie aplikacji sprowadza się do zeskanowania kodu QR i oznaczenia zgody na przekazanie danych z biletu do mObywatela.

WAŻNE! W aplikacji nie znajdziesz biletów kupionych w kasach, biletomatach oraz w innych systemach. Dlaczego? Nie są powiązane z osobą kupującą bilet.

Drugą ważną informacją jest to, że bilety w aplikacji dostępne są w trybie online. Oznacza to, że podczas kontroli musisz mieć dostęp do internetu. Wkrótce kupiony bilet będzie można pobrać z mObywatela (np. przed podróżą) i zapisać w telefonie, aby dostępny był także offline.

Obejrzyj instrukcję dodawania biletów kolejowych w mObywatelu:

W przyszłości, w ramach rozbudowy i integracji systemu Bilkom z przewoźnikami kolejowymi oraz ich systemami sprzedaży, w mObywatelu będzie można przechowywać bilety kupione również u kolejnych przewoźników. Wkrótce w serwisie Bilkom będzie można potwierdzić swoje dane korzystając z aplikacji mObywatel – na podobnej zasadzie, jak podczas logowania do systemu eUrzędu Skarbowego.

Jak dodać usługę „Bilkom – bilety kolejowe” do aplikacji mObywatel”?

  • Krok 1 – pobierz najnowszą wersję aplikacji mObywatel ze sklepu Google Play (Android) lub App Store (iOS).
  • Krok 2 – zaloguj się do aplikacji
  • Krok 3 – na pulpicie aplikacji wybierz Dodaj pierwszy dokument (jeśli korzystasz z aplikacji pierwszy raz) lub Dodaj dokument (jeśli już z niej korzystasz). Z listy dostępnych usług i dokumentów wybierz Bilkom – bilety kolejowe.
Bilety kolejowe (Bilkom) w aplikacji mObywatel

Zapowiedzi kolejnych funkcji

Obecnie w aplikacji możesz znaleźć takie dokumenty jak mObywatel (wcześniej mTożsamość) – czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego, mPojazd – czyli odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu, eRecepty – dzięki nim, będąc w aptece, wystarczy tylko wybrać w telefonie, którą e-receptę chcecie zrealizować i pokazać farmaceucie ekran telefonu z wyświetlonym kodem QR oraz zaświadczenie o szczepieniu przeciw Covid-19.

Wkrótce w rządowej aplikacji pojawią się Karta Dużej Rodziny, unijny Zielony Certyfikat oraz legitymacje emeryta i rencisty.

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji