Sejm przyjął ustawę o aplikacji mObywatel

Pierwsza w Polsce ustawa poświęcona aplikacji mobilnej zyskała szerokie poparcie wśród parlamentarzystów.

Aplikacja mObywatel KPRM Cyfryzacja

Sejm przyjął Ustawę o aplikacji mObywatel (numer projektu UD394) zdecydowaną większością głosów (436 posłów za). To kolejny dowód na to jak bardzo cyfryzacja usług publicznych jest potrzebna w Polsce. Jak zapowiada sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Adam Andruszkiewicz „czeka nas rewolucja cyfrowa, na której wszyscy skorzystamy: dowód osobisty w smartfonie będzie tak samo ważny jak ten plastikowy”.

Trzeba podkreślić, że cyfrowy dokument tożsamości to nie jest dowód osobisty w postaci elektronicznej– to zupełnie nowy dokument (funkcjonujący niezależnie od dowodu osobistego), którym będziemy mogli posługiwać w kraju.

Ten elektroniczny dokument będzie powszechnie respektowany – w urzędach, bankach i w każdym miejscu, gdzie załatwiamy nasze sprawy i musimy pokazać dokument tożsamości. Teraz będziemy mogli posłużyć się też aplikacją mObywatel. To przełomowy krok w rozwoju cyfryzacji i e-administracji w Polsce. Podobnie jak kolejne funkcje, które pojawiają się w aplikacji i usprawniają relacje na linii obywatel – administracja publiczna. Dziękuję za zaangażowanie całemu zespołowi Cyfryzacja KPRM z ministrem Januszem Cieszyńskim na czele, bez wsparcia którego tak sprawne uchwalenie ustawy nie byłoby możliwe.

— zaznaczył Andruszkiewicz

Cyfrowym dokumentem tożsamości nie będziemy mogli posłużyć się przekraczając granicę kraju (tu wciąż wymagane będzie okazanie dowodu osobistego w postaci tradycyjnej albo paszportu) oraz wnioskując o dowód osobisty. 

Po wejściu w życie ustawy, w mObywatelu pojawią się nowe cyfrowe dokumenty:

  1. Dokumenty poświadczające prawo wykonywania zawodu medycznego:
    • prawo wykonywania zawodu: lekarza, lekarza dentysty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, farmaceuty, fizjoterapeuty, ratownika medycznego,
    • ograniczone prawo wykonywania zawodu: pielęgniarki, położnej. 
  2. Legitymacja osoby niepełnosprawnej.
  3. Legitymacja służbowa nauczyciela.
  4. Legitymacja doktoranta.
  5. Tymczasowe elektroniczne prawo jazdy

Każdy student będzie w pierwszej kolejności otrzymywał cyfrową wersję legitymacji studenckiej, która dostępna będzie w aplikacji mObywatel. Natomiast mLegitymacja szkolna będzie dostępna dla każdego ucznia, jeśli rodzic nie wyrazi sprzeciwu.

Każdy użytkownik będzie informowany o zmianie danych w rejestrach państwowych, z których pobierane są dane do cyfrowego dokumentu tożsamości, oraz konieczności aktualizacji tych danych.

Wkrótce możliwe będzie też wykorzystywanie aplikacji mObywatel jako drugiego czynnika uwierzytelnienia profilu zaufanego.

Aplikacja rządowa ma przypominać, porządkować i informować o korespondencji urzędowej, a także umożliwiać e-płatności urzędowe. To będzie nasz cyfrowy asystent do kontaktów z urzędami.

– podkreśla Andruszkiewicz

W mObywatelu dostępne będą również usługi e-Urzędu Skarbowego. Aplikacja umożliwi także płacenie online za usługi administracyjne, czyli np. wydanie dokumentów, wniosków czy uiszczanie opłat skarbowych.

Aplikacja mObywatel została pobrana do tej pory przez niemal 10 mln Polaków, którzy mają dostęp do kilkunastu usług.

Aplikację mObywatel, możesz pobrać na urządzenia z systemami Android ze sklepu Google Play lub iPhone’a (iOS) ze sklepu App Store:

Wydawcą aplikacji mObywatel jest Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, a deweloperem Centralny Ośrodek Informatyki.

Najważniejsze funkcje aplikacji to między innymi:

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: