Jaki wybrać internet mobilny? (zestawienie)

Często korzystacie z internetu poza domem? Zobaczcie, jakie oferty internetu mobilnego z routerem oferują polscy operatorzy. Internet mobilny w Polsce (3G, CDMA, HSPA, 4G, LTE).

Jaki wybrać internet mobilny z routerem?

Zawsze uważałem, że internet w telefonie jest dla mnie optymalnym rozwiązaniem, jeśli korzystam z niego poza domem, do czasu… Odkąd korzystam z telefonu, tabletu i laptopa, przenośny router z telefonu okazuje się niewystarczającym hotspotem. Dlaczego? Pobieranie danych przez internet mobilny 3G pożera baterię w zastraszającym tempie. Spróbujcie podłączyć 3 urządzenia i podczas podroży korzystać z nich naraz. Bez ciągłego ładowania lub dodatkowego akumulatora daleko nie zajedziecie.

Po przeanalizowaniu za i przeciw postanowiłem zaopatrzyć się w dodatkowe urządzenie w postaci przenośnego modemu z routerem Wi-Fi lub modemu USB. Modem USB jest dobrym rozwiązaniem, jeśli podróżujemy z notebookiem. W moim przypadku laptopa wypiera tablet lub smartfon, dlatego wybrałem bezprzewodowe rozwiązanie (połączenie routera z modemem).

Przygotowałem dla Was zestawienie ofert oraz ranking najlepszej oferty za max 50 zł polskich dostawców internetu mobilnego z urządzeniem przenośnym. Oferty w tabelach, to oferty dla nowych klientów (ceny na zielono) i obecnych (ceny na czerwono) posiadających już telefon komórkowy na abonament u danego operatora.

Jeśli jesteście klientami któregoś z operatorów, warto jednak sprawdzić, czy nie przysługują Wam dodatkowe bonusy, jeśli kupujecie internet mobilny po raz pierwszy. Łącząc posiadany telefon komórkowy na abonament i internet mobilny, możemy zyskać od 5 do 15 zł. Jakie rabaty dla swoich klientów oferują operatorzy? Poniżej szczegóły (internet mobilny).

ZOBACZ TAKŻE NASZE POZOSTAŁE PORÓWNANIA OFERT:

W rankingu ująłem dostawców, którzy oferują wraz z usługą internetu mobilnego router przenośny.

RANKING INTERNETU MOBILNEGO DO 50 ZŁ

Nie chcesz wydawać więcej niż 50 zł miesięcznie na internet mobilny? Zobacz, jak przedstawia się ranking internetu z modemem dla tej kwoty, przy założeniu, że jesteście abonentami operatora (z uwzględnieniem zniżki abonenckiej). Według mojej oceny przy powyższym założeniu najlepiej przedstawia się oferta Orange i Playa , więc jeśli macie już jakąś usługę u tych operatorów, to warto rozważyć właśnie te oferty.

Główny czynnik, jaki biorę pod uwagę to limity danych i cena. W ofercie do 50 GB operatorzy oferują pakiety z sieci 4G, jednak w wyższych opcjach można znaleźć też oferty 5G. Wyjątkiej jest Otvarta, u której 5G dostępne jest we wszystkich pakietach.

Poniższe oferty (do 50 GB, chyba, że najniższa oferta przewyższa 50 GB) dotyczą podstawowych ofert z umową na 24 miesiące, chyba, że operator nie ma limitów dotyczących minimalnego czasu trwania umowy.

operatortransferLTE/4G/5Gcena
Orange50 GB4G/LTE39,99 zł
Play70 GB4G/LTE45,00 zł
Plus GSM30 GB4G/LTE30,00 zł
Cyfrowy Polsat30 GB4G/LTE30,00 zł
Otvarta30 GB5G/4G/LTE34,99 zł
T-Mobile30 GB4G/LTE39,99 zł

Poniżej znajdziesz zaktualizowane oferty polskich operatorów. Przypomnę tylko, że oferty są korzystniejsze, jeśli już jesteśmy abonentem któregoś z telekomów. Ceny urządzeń różnią się oczywiście w zależności od czasu na jaki podpisujemy umowę.

Internet mobilny: zestawienie ofert z urządzeniem (router/modem)

UWAGA! Internet mobilny działa we wszystkich technologiach: 4G/LTE, HSPA+ i niższych, jeśli jesteś w ich zasięgu i posiadasz sprzęt wspierający te technologie. Modem lub router LTE korzysta również z HSPA+, HSPA oraz EDGE.

Warto zwrócić uwagę na warunki ofert internetu bez limitu – u większości operatorów możesz otrzymać nielimitowany dostęp do internetu mobilnego, pod warunkiem, że znajdujesz się w zasięgu sieci 4G.

Wyszukaj najlepszą ofertę internetu dopasową do Ciebie, skorzystaj z wyszukiwarki:

Internet mobilny: porównanie ofert z 14 lutego 2021 r.

Orange

Internet mobilny w Orange z routerem

abonament9,99 zł39,99 zł69,99 zł
pakiet danych do współdzielenia na koncie10 GB50 GB250 GB
prędkość nielimitowanego LTE/3Gdo 1 Mb/sdo 1 Mb/sdo 1 Mb/s
bezpłatny transfer 0:00-8:000 zł
internet w UE1,17 GB4,67 GB50 GB
prędkość 4G/LTEdo 75 Mb/sdo 75 Mb/sdo 75 Mb/s
umowa24 mies.24 mies.24 mies.
Internet mobilny z routerem w Orange
Internet mobilny z routerem w Orange
Kwoty abonamentów uwzględniają rabaty za wyrażenie zgody na e-fakturę i terminowe płatności (5 zł/mies.) oraz za zgody marketingowe (5 zł/mies.).
PLAY logo

Internet mobilny w Play

abonament45 zł55 zł65 zł110 zł
jednorazowo za urządzenie9,99 zł89 zł89 zł99 zł
pakiet danych do współdzielenia na koncie70 GB100 GB200 GB500 GB
Prime Video na 30 dnitaktaktaktak
TIDAL na 6 mies.taktaktaktak
prędkość 5G/4G/LTE4G4G5G5G
umowa24 mies.24 mies.24 mies.24 mies.
Internet mobilny w Play z urządzeniem (stan oferty - luty 2021)

Opłata aktywacyjna wynosi 50 zł w ofertach Play Internet, Play Internet 5G oraz Play Internet XL 5G. 5G dostępne na terenie wybranych miast, dla wybranych urządzeń i ofert Play Internet 5G oraz Play Internet XL 5G. Szczegóły na www.play.pl/pomoc/mapa-zasiegu. 

Cena urządzeń zależy od wybranej oferty. Dostępność urządzeń prezentowanych w całej ofercie do odwołania lub wyczerpania zapasów. Zestaw NET BOX udostępniamy na zasadach użyczenia. Internet do domu działa w technologii mobilnej. W skład darmowej instalacji wchodzi instalacja w miejscach łatwo dostępnych (balkon, taras), do 20 km od granicy miasta, w którym zakupiono ofertę. W skład darmowej instalacji nie wchodzą takie koszty dodatkowe, jak np. wysięgnik, dłuższy kabel, dojazd poza ustaloną strefę, montaż na dachu lub kominie. Możesz odstąpić od umowy zawartej na odległość w ciągu 14 dni. Podane ceny dotyczą umów zawieranych na 24 miesiące. Pakiet 300 GB dostępny tylko w strefie domowej (adres instalacji) abonenta, gdzie dostępne są usługi z wykorzystaniem NET BOX. W ofercie z zestawem NET BOX nie ma możliwości korzystania z internetu poza granicami Polski. Możliwość odstąpienia od umowy nie jest dostępna dla osób przedłużających umowę, przenoszących numer i tych, którzy już korzystali z tej promocji. Szczegóły na www.play.pl.

Promocję  TIDAL możesz aktywować do 26.03.2021. Po okresie promocji pobieramy opłatę miesięczną 19,99 zł. Korzystanie z usług pomniejsza pakiet danych. Usługę TIDAL świadczy TIDAL sp. z o.o. Usługi możesz wyłączyć w dowolnym momencie.

PLUS logo

Internet mobilny w Plus GSM

abonament30 zł40 zł50 zł70 zł
promo 0 zł przez 1 mies.taktaktaktak
pakiet danych /mies.30 GB90 GB120 GB200 GB
prędkość 5G/4G/LTE4G4G4G4G
umowa24 mies.24 mies.24 mies.24 mies.
Internet mobilny z routerem w Plusie (stan na luty 2021)

W smartDOM tanie! 10 zł mniej za każdą kolejną usługę. Rabat naliczany automatycznie, od drugiego rachunku, po podpisaniu umowy i wyrażeniu zgody smartDOM na przekazywanie danych pomiędzy Cyfrowym Polsatem SA a Polkomtelem Sp. z o.o.

T-Mobile logo (przezroczyste)

Internet mobilny w T-Mobile

abonament29 zł29 zł39 zł
pakiet danych /mies.30 GB30 GB30 GB
prędkość 5G/4G/LTE4G4G4G
umowa6 mies.12 mies.24 mies.
Internet mobilny z routerem w T-Mobile (stan na luty 2021)

Internet mobilny LTE w Cyfrowym Polsacie

abonament30 zł40 zł50 zł70 zł
promo 0 zł przez 1 mies.taktaktaktak
pakiet danych /mies.30 GB90 GB120 GB200 GB
prędkość 5G/4G/LTE4G4G4G4G
3 pakiety IPLA
(2 mies. za 0 zł)
taktaktak
umowa24 mies.24 mies.24 mies.24 mies.
Internet mobilny z routerem w Cyfrowym Polsacie (stan na luty 2021)
Otvarta logo

Internet mobilny w OTVARTA

Pakiety w Otvartej posiadają dwa warianty: można wykupić go ze zmiennym adresem IP lub ze stałym adresem IP. Poniższe ceny zostały podane do tańszej opcji z dynamicznym adresem IP. Każdy z przedstawionych pakietów to internet mobilny bez limitu – po wykorzystaniu określonej puli danych, można nadal bez ograniczeń korzystać z sieci, jednak z obniżoną prędkością. Nie ma też minimalnego czasu trwania umowy, dlatego oferta została uwzględniona w zestawieniu na kartę.

  • Najtańsza opcja internetu mobilnego w OTVARTA kosztuje 14,99 zł za miesiąc (5 GB LTE), ze stałym IP  20,99 zł za miesiąc. Jest to pakiet idealny dla osób, które postanowiły wybrać tani internet mobilny a ich potrzeby korzystania z sieci ograniczają się do prostego przeglądania popularnych stron internetowych.
  • Pakiet 10 GB kosztuje 19,99 zł i jest idealny do korzystania w domu jeśli przeglądasz strony WWW, czasem oglądasz YouTube’a i odbierasz pocztę. 
  • Pakiet za 34,99 zł z 30 GB transmisji danych sprawdzi się w małych firmach oraz jako pakiet rodzinny, umożliwiający oglądanie filmów czy seriali przez internet – w standardowej jakości i bez przesady :)
  • Najdroższa oferta internetu LTE w OTVARTA za 44,99 zł to pakiet zawierający 100 GB danych na miesiąc do wykorzystania w ciągu dni wraz ze specjalnym pakietem nocnym 200 GB. Jest to jedna z lepszych ofert internetu bezprzewodowego dostępna na rynku.
abonament14,99 zł19,99 zł34,99 zł44,99 zł
pakiet danych /mies.5 GB10 GB30 GB100 GB
prędkość 5G/4G/LTE4G/5G4G/5G4G/5G4G/5G
Internet Nocopcjatak
czas trwania umowy
Pakiety internetu na kartę w Otvarta
Cennik internetu mobilnego w OTVARTA z dynamicznym IP (luty 2021)

Podsumowanie

Warto zauważyć, że operatorzy, kuszą podobnymi cenami, dodatkowo próbują zatrzymać obecnych klientów i sprzedać kolejną usługę. Ale oprócz cen za abonament, niekiedy musimy doliczyć koszt aktywacji (ok. 50 zł) oraz koszt za urządzenie (zwykle od 1 zł). Nie będę Wam polecał żadnej z ofert, ponieważ sami musicie przekalkulować, co jest dla Was najbardziej korzystne.

Pamiętajcie także o zasięgu i możliwości przetestowania usługi. Operatorzy zwykle dają taką możliwość na ok. 7 dni. Na przykład w Plusie możesz testować internet LTE i HSPA+ z modemem lub routerem przez 7 dni bez żadnych zobowiązań, a w przypadku gdy zrezygnujesz, operator zwróci wszystkie koszty oprócz opłaty aktywacyjnej (9 zł). Dodatkowo przez pierwsze 30 dni abonament wyniesie 0 zł. Jeśli jesteście abonentami Pusa lub Cyfrowego Polsatu, warto zwrócić uwagę na ofertę pakietową smartDOM, bo możecie sporo zaoszczędzić, wybierając wysokie pakiety. Niestety nie testowałem wszystkich powyższych, ale z naszego zestawienia można wyciągnąć pierwsze wnioski. Jaki wybierzecie internet mobilny dla siebie? U jakiego operatora?

Mam nadzieję, że nasze porównanie pomogło Wam w wyborze najlepszej oferty na internet mobilny. Podsumowując, przy zakupie internetu mobilnego weźcie pod uwagę poniższe wskazówki:

  • URZĄDZENIE czy sama KARTA? zastanówcie się, czy potrzebujecie samą kartę SIM (jeśli Wasz tablet lub modem ma slot na kartę), czy z routerem/modemem, jeśli chcecie zaoszczędzić baterię w urządzeniach mobilnych i udostępniać oraz zabierać internet gdziekolwiek idziecie? Macie też możliwość kupienia laptopa lub tabletu z internetem w ciekawych ofertach, ale powyższe zestawienie tego nie uwzględnia. Więc jeśli chcecie dodatkowe urządzenie, warto sprawdzić oferty łączone z internetem mobilnym!
  • UŻYCIE: ile miesięcznie korzystacie z internetu? sprawdźcie jaki limit danych wykorzystujecie miesięcznie i dobierzcie taką ofertę, która pozwoli Wam na swobodne korzystanie z internetu przez cały okres rozliczeniowy.
  • CENA vs. OFERTA: sprawdźcie, czy Wasz obecny operator oferuje Wam korzystniejszą ofertę, do analogicznej u konkurencji.
  • PRĘDKOŚĆ: jaka prędkość internetu jest Wam potrzebna? Obecnie tylko 4 operatorów oferuje superszybki internet LTE, w tym Play na razie w 13 miastach Polski, Orange w 45 miastach.
  • ZASIĘG: sprawdźcie jaki jest zasięg w miejscach, w których będziecie korzystali z internetu mobilnego. Poniżej linki do mapy zasięgów wszystkich operatorów:
  • ROAMING i DODATKOWE PAKIETY: sprawdźcie jakie dodatkowe usługi dostępne są w interesującym Was pakiecie i jak wygląda oferta, jeśli chcecie zabrać internet za granicę. Jeśli korzystacie już z internetu mobilnego i chcielibyście podzielić się spostrzeżeniami na temat jakości oferowanych usług lub wskazówkami przed zakupem, piszcie w komentarzach. Wkrótce przedstawię kolejne zestawienia dotyczące innych ofert mobilnych (internet mobilny na kartę i z tabletem) oraz postaram się bliżej przyjrzeć internetowi mobilnemu u jednego z operatorów.

Aktualne oferty znajdziecie także na stronach operatorów: