Jaki wybrać abonament z telefonem komórkowym?

Zmieniasz operatora komórkowego, albo zastanawiasz się jaką wybrać ofertę na abonament z telefonem komórkowym? Zobacz jak zrobić dobre zestawienie ofert polskich operatorów Orange, Play, T-Mobile i Plus.

Wiele osób zastanawia się, czy kupić telefon od producenta i osobno abonament, czy wybrać ofertę z abonamentem i telefonem u jednego z operatorów. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, to zależy od tego ile mamy pieniędzy do wyłożenia na telefon, jaki model chcemy kupić i czy akurat przedwczoraj nie było premiery najnowszego modelu ulubionego smartfona. W poniższym zestawieniu uwzględniłem oferty do 100 zł z ciekawym pakietem danych u czterech polskich operatorów (w Orange, Plusie, Play, T-Mobile oferujących topowe modele telefonów w ofercie z abonamentem.

Założyłem, że nie jestem klientem żadnego operatora komórkowego, chcę mieć dobry model telefonu (np. iPhone’a 5c 16 GB), nie martwić się o limity na rozmowy i mieć przyzwoity pakiet danych. Zakładany kontrakt to 24 miesiące.

Jak wybrać optymalny abonament w ofercie z telefonem?

Zanim przystąpicie do wyboru operatora i oferty, weźcie pod uwagę kilka czynników do porównania i zestawcie je w jednej tabeli. Poniżej kilka wskazówek.

 1. TELEFON – po pierwsze określcie model telefonu, który Was interesuje i sprawdźcie jego cenę od producenta. Może będzie się opłacało wziąć ofertę na kartę? Będzie to wyznacznik, ile na Was zarobi operator. Ta róznica określi Wam czy tyle wydacie przez okres umowy, w ofercie bez telefonu lub na kartę.
 2. ABONAMENT – wybierzcie abonament, który zapewni Wam beztroskie korzystanie z internetu i rozmowy wg Waszych potrzeb, najlepiej ze wszystkimi sieciami komórkowymi.
 3. INTERNET – wybierzcie pakiet internetowy, który zaspokoi Wasze potrzeby przez miesiąc, zobaczcie jak wygląda Wasze dotychczasowe wykorzystanie (nieliczni wykorzystują 1GB, jeśli mają Wi-Fi w domu). Jednak pamiętajcie o blokadzie lub spowolnieniu transferu po przekroczeniu pakietu. Operatorzy wciąż liczą sobie za transfer poza pakietem jak za towar deficytowy.
 4. CZAS TRWANIA UMOWY – nie podpisujcie umowy dłuższej niż na 2 lata. Po 24 miesiącach Wasz model smartfona będzie tani jak barszcz, a na półkach będą leżały niezłe cudeńka.
 5. ZASIĘG – na pewno zorientujcie się jak wygląda sprawa z zasięgiem w Waszej okolicy. Obecnie nie powinno być problemów z żadnym operatorem, ale zdarzają się wyjątki.
 6. DODATKOWE RABATY – sprawdźcie promocje, oferty łączone i bonusy dla obecnych abonentów, albo dla przenoszących numer.

Przykład:

Kupujemy iPhone’a 5c 16 GB, który kosztuje u producenta 2 499 zł. (dzieląc na 24 miesiące mamy 104,13 zł miesięcznie). Zestawmy teraz oferty.

Co oznaczają poszczególne wiersze:

 • różnica to kwota dodatkowa za usługi operatora w ciągu 24 mies. doliczona do ceny telefonu (wg stawki producenta)
 • różnica na mies. to kwota jaką płacimy operatorowi za usługi (rozmowy, internet w danym abonamencie bez ceny telefonu), czyli różnica podzielona na 24

Przy okazji wyszukiwania powyższych parametrów do porównania mogłem się przekonać, u którego operatora najłatwiej znaleźć i dopasować ofertę. Strona Plusa wymaga gruntownej renowacji – musiałem nieźle się nagimnastykować, żeby wyszukać telefon… Ale i tak nie znalazłem.

OrangePlayPlusT-Mobile
różnica na mies.51,98 zł9,83 zł– zł44,16 zł
cena telefonu1589 zł599 zł1639
abonament89,90 zł89 zł– zł79,99 zł
suma 24 mies.3746,60 zł2735 zł– zł3558,76 zł
różnica1247,60 zł236 zł– zł1059,76 zł
pakiet danych1,5 GB1 GB (darmowe LTE do 12.2014)2 GB
minuty29 gr/min
SMS-y70019 gr/min

Wyszukaj najlepszą ofertę internetu
lub telewizji z internetem w swoim miejscu zamieszkania

Wnioski

Powyższe porównywanie to jedno z wielu możliwych podejść do wyboru oferty na abonament. Możecie na przykład wyjść od kwoty abonamentu i dobrać odpowiedni model smartfona. Za każdym razem jednak warto zestawić oferty w odpowiedniej tabeli i zobaczyć co nam się opłaca finansowo. Jeśli będziecie mieli takie zestawienie przed oczami łatwiej będzie Wam dokonać odpowiedniego wyboru. Wnioski wyciągniecie sami. Czy zakup u operatora, jeśli tak, to u którego, czy też zakup od producenta i miesięczny abonament przeznaczyć na doładowanie według potrzeb.

 1. WYBIERZCIE NAJTAŃSZĄ – wiadomo, że operator musi zarobić na abonamencie i sprzedając telefon „na 24-miesięczne raty”, musi wliczyć sobie tzw. upust za telefon. Jeśli decydujecie się na abonament, wybierajcie tę ofertę, w której suma i różnica na mies. wychodzi najniższa.
 2. ILE BĘDZIE W SUMIE NAS KOSZTOWAŁ TELEFON Z ABONAMENTEM – sprawdźcie czy będąc abonentem danej sieci przysługują Wam dodatkowe zniżki i bonusy za staż i uwzględnijcie upust w wierszu SUMA.
 3. MOŻE NA KARTĘ? – jeśli macie wystarczającą kwotę na zakup telefonu, warto rozważyć taki krok – możecie w każdej chwili zmienić operatora i płacić miesięcznie tyle ile uważacie, że wykorzystacie. A za pół roku, możecie sprzedać jeszcze w miarę świeży model za całkiem dobrą cenę.

Dajcie znać w komentarzach na co zwracacie uwagę przy wyborze oferty na abonament. Wkrótce zbieżemy oferty na kartę i wybierzemy lidera dla niezależnych posiadaczy telefonów, którzy nie lubią wiązać się na długie lata z operatorami komórkowymi.

Zobaczcie także nasze zestawienie ofert internetu mobilnego:
Jaki wybrać internet mobilny? (zestawienie)
Internet mobilny na kartę – porównanie