Już niedługo, po wejściu w życie przyjętego przez Radę Ministrów projektu ustawy o mObywatelu, w aplikacji pojawi się ponad 20 nowych usług.

Aplikacja mobilna mObywatel została udostępniona po raz pierwszy dostępny w 2017 roku, jednak jak zaznacza sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Adam Andruszkiewicz wciąż wiele placówek i urzędów nie uznawało dokumentów cyfrowych dostępnych w aplikacji. Teraz ma to się zmienić i już wkrótce będziemy mogli potwierdzać tożsamość, legitymując się nowym – cyfrowym dokumentem tożsamości z mObywatela – tak samo jak robimy to tradycyjnym dowodem osobistym.
Cyfrowy dokument tożsamości to nie będzie dowód osobisty w formie elektronicznej – to zupełnie nowy dokument (funkcjonujący niezależnie od dowodu osobistego), którym będziemy mogli posługiwać się póki co tylko w Polsce.
Minister zaznacza, że elektroniczny dokument w aplikacji mobilnej mObywatel będzie powszechnie respektowany – w urzędach, bankach i w każdym miejscu, gdzie załatwiamy nasze sprawy i musimy pokazać dokument tożsamości. Oznacza to, że na przykład będziemy mogli legitymować się albo fizycznym, plastikowym dowodem osobistym albo nowym dokumentem tożsamości z aplikacji mobilnej.
Coraz więcej usług zdalnych będzie dostępnych w ramach apki mObywatel, co ma oszczędzić nam czas, który spędzaliśmy w urzędach. Będzie można korzystać bezpiecznie z wybranych e-usług na telefonie, bez wychodzenia z domu.
Przeczytaj też: W mObywatelu można dodać teraz legitymację emeryta i rencisty, adwokacką i poselską
Należy pamietać, że cyfrowy dokument tożsamości nie będzie mógł być wykorzystywany podczas przekraczania granicy kraju — tu wciąż wymagane będzie okazanie dowodu osobistego w formie tradycyjnej albo paszportu. Czyli oprócz cyfrowego dokumentu tożsamości i tak musimy wnioskować o dowód osobisty, który znamy w obecnej formie.

Aplikację mObywatel, możesz pobrać na urządzenia z systemami Android ze sklepu Google Play lub iPhone’a (iOS) ze sklepu App Store:
Wydawcą aplikacji mObywatel jest Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, a deweloperem Centralny Ośrodek Informatyki.
Najważniejsze funkcje aplikacji to między innymi:
- zastrzeganie swojegu numeru PESEL,
- legitymacja emeryta i rencisty, adwokacka i poselska,
- mPrawo jazdy,
- mPojazd, czyli cyfrowy dowód rejestracyjny,
- Unijny oraz Krajowy Certyfikat Covid,
- Karta Dużej Rodziny (mKDR),
- mLegitymacja szkolna i mLegitymacja studencka,
- e-recepta,
- Małopolska Karta Aglomeracyjna,
- Bilety kolejowe,
- Logowanie do e-Urzędu Skarbowego (Twój e-PIT).
- zapowiedź: ePaszporty w Polsce są realne, ale jeszcze nie wiemy kiedy
➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!
źródło: Cyfryzacja KPRM

Od 2005 roku zajmuję się komunikacją internetową i e-marketingiem, jestem pasjonatem urządzeń mobilnych oraz nowych technologii – i nie waham się ich używać.