Cyfrowy dokument tożsamości w aplikacji mObywatel już wkrótce!

Już niedługo, po wejściu w życie przyjętego przez Radę Ministrów projektu ustawy o mObywatelu, w aplikacji pojawi się ponad 20 nowych usług.

Cyfrowy dokument tożsamości w aplikacji mObywatel - Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy

Aplikacja mobilna mObywatel została udostępniona po raz pierwszy dostępny w 2017 roku, jednak jak zaznacza sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Adam Andruszkiewicz wciąż wiele placówek i urzędów nie uznawało dokumentów cyfrowych dostępnych w aplikacji. Teraz ma to się zmienić i już wkrótce będziemy mogli potwierdzać tożsamość, legitymując się nowym – cyfrowym dokumentem tożsamości z mObywatela – tak samo jak robimy to tradycyjnym dowodem osobistym.

Cyfrowy dokument tożsamości to nie będzie dowód osobisty w formie elektronicznej – to zupełnie nowy dokument (funkcjonujący niezależnie od dowodu osobistego), którym będziemy mogli posługiwać się póki co tylko w Polsce.

Minister zaznacza, że elektroniczny dokument w aplikacji mobilnej mObywatel będzie powszechnie respektowany – w urzędach, bankach i w każdym miejscu, gdzie załatwiamy nasze sprawy i musimy pokazać dokument tożsamości. Oznacza to, że na przykład będziemy mogli legitymować się albo fizycznym, plastikowym dowodem osobistym albo nowym dokumentem tożsamości z aplikacji mobilnej.

Coraz więcej usług zdalnych będzie dostępnych w ramach apki mObywatel, co ma oszczędzić nam czas, który spędzaliśmy w urzędach. Będzie można korzystać bezpiecznie z wybranych e-usług na telefonie, bez wychodzenia z domu.

Przeczytaj też: W mObywatelu można dodać teraz legitymację emeryta i rencisty, adwokacką i poselską

Należy pamietać, że cyfrowy dokument tożsamości nie będzie mógł być wykorzystywany podczas przekraczania granicy kraju — tu wciąż wymagane będzie okazanie dowodu osobistego w formie tradycyjnej albo paszportu. Czyli oprócz cyfrowego dokumentu tożsamości i tak musimy wnioskować o dowód osobisty, który znamy w obecnej formie.

Paszport może pojawić się w aplikacji mObywatel
Paszport może pojawić się w aplikacji mObywatel

Aplikację mObywatel, możesz pobrać na urządzenia z systemami Android ze sklepu Google Play lub iPhone’a (iOS) ze sklepu App Store:

Wydawcą aplikacji mObywatel jest Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, a deweloperem Centralny Ośrodek Informatyki.

Najważniejsze funkcje aplikacji to między innymi:

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Cyfryzacja KPRM