Tymczasowe mPrawoJazdy od razu po egzaminie!

Już wkrótce, świeżo upieczeni kierowcy nie będą musieli czekać na wydanie tradycyjnego dokumentu po zdanym egzaminie.

mPrawoJazdy w aplikacji mObywatel
mPrawoJazdy w aplikacji mObywatel

Już ponad 9,6 mln osób pobrało aplikację mObywatel, a ponad połowa z nich korzysta z cyfrowej wersji prawa jazdy. To wygodne rozwiązanie na przykład podczas kontroli drogowej czy przy wypożyczeniu samochodu. Po zdanym egzaminie będzie można od razu wsiąść za kierownicę, ponieważ już niebawem w aplikacji mObywatel nowi kierowcy znajdą tymczasowe mPrawoJazdy.

Chcemy ułatwić życie ludziom i usprawnić funkcjonowanie administracji. Dlatego systematyczne zwiększamy liczbę dostępnych e-usług. Elektroniczne Prawo Jazdy jest jednym z przykładów takich działań.

– mówi Maciej Górski, dyrektor Departamentu Zarządzania Systemami w KPRM

mPrawoJazdy jest odpowiednikiem tradycyjnej formy prawa jazdy – znajdziesz tam informacje z Centralnej Ewidencji Kierowców.

Przeczytaj też: Cyfrowy dokument tożsamości w aplikacji mObywatel już wkrótce!

Możesz z niego skorzystać:

  • podczas kontroli drogowej,
  • gdy kupujesz ubezpieczenie,
  • w przypadku kolizji – aby potwierdzić swoje uprawnienia innemu kierowcy, bez wzywania policji,
  • gdy wypożyczasz samochód.

Aby potwierdzić, że masz odpowiednie uprawnienia do kierowania pojazdem, wystarczy pokazać ekran z widokiem prawa jazdy w aplikacji mObywatel.

Licznik punktów karnych – sprawdzaj, kiedy chcesz! 

W aplikacji mObywatel znajdziesz także licznik punktów karnych – dane w cyfrowym liczniku są regularnie aktualizowane. To oznacza, że nałożone punkty powinny pojawić się w liczniku nie później niż 24 godziny od wprowadzenia ich do rejestru. Dzięki uruchomionej usłudze, w dowolnym momencie możemy sprawdzić stan naszego konta.

Zdałeś egzamin? Możesz jechać! 

Jeśli zdałeś egzamin na prawo jazdy, będziesz mógł od razu wsiąść za kierownicę. Już wkrótce nie będzie trzeba czekać na odbiór prawa jazdy z urzędu. Dzięki nowym rozwiązaniom, świeżo upieczeni kierowcy tuż po zdanym egzaminie (kat. B, B1, A, A1, A2, AM, B+E, T) będą mogli legalnie poruszać się po polskich drogach. Informacja o nabyciu uprawnień trafi automatycznie do Centralnej Ewidencji Kierowców (dostęp do niej ma m.in. policja).  W aplikacji mObywatel otrzymasz powiadomienie o pozytywnym wyniku egzaminu i możliwości pobrania tymczasowego elektronicznego Prawa Jazdy. Cyfrowy dokument będzie ważny przez 30 dni. Nowe przepisy wejdą w życie w połowie tego roku.

Jak dodać mPrawoJazdy w aplikacji mObywatel?

Aplikację mObywatel, możesz pobrać na urządzenia z systemami Android ze sklepu Google Play lub iPhone’a (iOS) ze sklepu App Store:

Wydawcą aplikacji mObywatel jest Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, a deweloperem Centralny Ośrodek Informatyki.

Najważniejsze funkcje aplikacji to między innymi:

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Cyfryzacja KPRM