Noam Chomsky: Idioci! Sztuczna inteligencja jeszcze nas nie zastąpi!

Noam Chomsky uspokaja i wskazuje, że dzień kiedy sztuczna inteligencja może dorównać jeszcze nie nadszedł.

„I'm not a Robot” - rysunek robota rozdzierającego zdjęcie człowieka (grafika w stylu komiksowym)
fot. Depositphotos

Światowej sławy amerykański lingwista – profesor Noam Chomsky – przemówił – i wydaje się być bardzo zmęczony narzekaniem wszystkich na sztuczną inteligencję w jej obecnym kształcie. W artykule dla New York Timesa Chomsky powiedział, że chociaż obecna fala chatbotów AI, takich jak ChatGPT OpenAI i Bing AI Microsoftu, „zostały okrzyknięte pierwszymi przebłyskami na horyzoncie sztucznej inteligencji ogólnej” – to absolutnie nawet nie zbliżyliśmy się do punktu, w którym AI może w stanie myśleć i działać w sposób lepszy od ludzi.

Ten dzień może nadejść, ale jego świt jeszcze nie nadszedł, w przeciwieństwie do tego, co można przeczytać w hiperbolicznych nagłówkach i wnioskować z nierozsądnych inwestycji.

– zadumał się kognitywista z Massachusetts Institute of Technology

„Niezależnie od tego, jak przydatne mogą być te programy w niektórych wąskich dziedzinach”, Chomsky zauważa, nie ma możliwości, aby uczenie maszynowe w obecnym kształcie mogło konkurować z ludzkim umysłem.

Jak pisze intelektualista, nagłówki o sztucznej inteligencji, która miałaby zastępować nasze miejsca pracy i przejmować naszą przyszłość, przypominają tragikomedię argentyńskiego pisarza Jorge Luisa Borgesa — i tak należy je traktować.

Ludzki umysł nie jest, jak ChatGPT i jemu podobne, ociężałym silnikiem statystycznym do dopasowywania wzorców, pochłaniającym setki terabajtów danych i ekstrapolującym najbardziej prawdopodobną odpowiedź konwersacyjną lub najbardziej prawdopodobną odpowiedź na pytanie naukowe. Wręcz przeciwnie, ludzki umysł jest zaskakująco wydajnym, a nawet eleganckim systemem, który operuje niewielkimi ilościami informacji, stara się nie wnioskować o brutalnych korelacjach między punktami danych, ale tworzy rozumne wyjaśnienia.

— wyjaśnia prof. Chomsky

Chociaż obecnie dostępne chatboty AI mogą wydawać się naśladować ludzką kreatywność i pomysłowość, robią to wyłącznie w oparciu o prawdopodobieństwo statystyczne, a nie w wyniku głębszej wiedzy i zrozumienia, które przeczy wszelkim ludzkim procesom myślowym i w związku z tym „utknęły w przedludzkiej lub nieludzkiej fazie ewolucji poznawczej” – argumentował Chomsky.

„Nie jestem robotem – to nie mój problem”
fot. Depositphotos

Podczas gdy ludzie mają ograniczone rodzaje wyjaśnień, które możemy racjonalnie argumentować, systemy uczenia maszynowego mogą dowiedzieć się zarówno o tym, że Ziemia jest płaska, jak i że Ziemia jest okrągła. Opierają się jedynie na prawdopodobieństwach, które zmieniają się w czasie.

— zauważa Chomsky

„Z tego powodu” – podsumował – „przewidywania systemów uczenia maszynowego zawsze będą powierzchowne i wątpliwe”.

Innymi słowy, koncepcja, że sztuczna inteligencja przejmie władzę nad światem, jest niemożliwa, przy absolutnym braku ludzkiego zrozumienia tego, jak działa świat.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: New Yor Times | Futurism
zdjęcia wykorzystane we wpisie pochodzą z Depositphotos