Już ponad 1,2 mln Polaków zastrzegło swój PESEL!

Od 17 listopada 2023 roku do 7 stycznia 2024 roku ponad 1,2 mln Polaków skorzystało z nowej opcji zastrzeżenia numeru PESEL.

mObywatel – Zastrzeż PESEL

Usługa zastrzeżenia numeru PESEL chroni nas przed konsekwencjami np. kradzieży dokumentów czy danych. Należy jednak pamiętać, że dopiero od 1 czerwca 2024 roku instytucje ujęte w ustawie (np. banki, firmy telekomunikacyjne) będą miały obowiązek sprawdzać bazę zastrzeżonych numerów PESEL, zanim podpiszą umowę czy udzielą kredytu danej osobie. Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało dzisiaj, że do tej pory swoje numery PESEL zastrzegło ponad 1,2 mln obywateli.

Zobacz także: Zastrzeż PESEL już w aplikacji mObywatel!

Kilkumiesięczny okres karencji jest potrzebny, aby właściwe instytucje mogły się dostosować do wymogów prawych. Warto jednak już dziś zadbać o to, by maksymalnie zabezpieczyć swoje dane. Możesz to zrobić w aplikacji mObywatel i na stronie internetowej mobywatel.gov.pl. W każdej chwili można wycofać zastrzeżenie – nie jest to działanie ostateczne, status zmiany jest widoczny co 30 minut.

Zastrzeżenie numeru PESEL przeciwdziała wyłudzaniu pieniędzy czy wyrabianiu duplikatów karty SIM, wykorzystanych do nielegalnego autoryzowania transakcji. Dotychczas ofiary kradzieży danych borykały się z problemem konsekwencji, jakie musieli ponosić z tytułu np. zaciągniętych pożyczek.

Zastrzeganie numeru PESEL w aplikacji mObywatel
Zastrzeganie numeru PESEL w aplikacji mObywatel

Po wejściu w życie przepisu w pełni, osoba poszkodowana będzie zwolniona z płacenia kredytów zaciągniętych przez złodziei. To firmy chcące odzyskać środki będą musiały udowodnić, że dopełniły wszelkich formalności i właściwie zweryfikowali, czy kredyt mógł zostać udzielony na podane dane. 

Aplikację mobilną mObywatel pobierzesz bezpłatnie na urządzenia z systemami iOS i Android:

Wydawcą aplikacji mObywatel jest Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, a deweloperem Centralny Ośrodek Informatyki.

Najważniejsze funkcje aplikacji to między innymi:

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji