Od 17 listopada 2023 roku do 7 stycznia 2024 roku ponad 1,2 mln Polaków skorzystało z nowej opcji zastrzeżenia numeru PESEL.
Usługa zastrzeżenia numeru PESEL chroni nas przed konsekwencjami np. kradzieży dokumentów czy danych. Należy jednak pamiętać, że dopiero od 1 czerwca 2024 roku instytucje ujęte w ustawie (np. banki, firmy telekomunikacyjne) będą miały obowiązek sprawdzać bazę zastrzeżonych numerów PESEL, zanim podpiszą umowę czy udzielą kredytu danej osobie. Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało dzisiaj, że do tej pory swoje numery PESEL zastrzegło ponad 1,2 mln obywateli.
Zobacz także: Zastrzeż PESEL już w aplikacji mObywatel!
Kilkumiesięczny okres karencji jest potrzebny, aby właściwe instytucje mogły się dostosować do wymogów prawych. Warto jednak już dziś zadbać o to, by maksymalnie zabezpieczyć swoje dane. Możesz to zrobić w aplikacji mObywatel i na stronie internetowej mobywatel.gov.pl. W każdej chwili można wycofać zastrzeżenie – nie jest to działanie ostateczne, status zmiany jest widoczny co 30 minut.
Zastrzeżenie numeru PESEL przeciwdziała wyłudzaniu pieniędzy czy wyrabianiu duplikatów karty SIM, wykorzystanych do nielegalnego autoryzowania transakcji. Dotychczas ofiary kradzieży danych borykały się z problemem konsekwencji, jakie musieli ponosić z tytułu np. zaciągniętych pożyczek.
Po wejściu w życie przepisu w pełni, osoba poszkodowana będzie zwolniona z płacenia kredytów zaciągniętych przez złodziei. To firmy chcące odzyskać środki będą musiały udowodnić, że dopełniły wszelkich formalności i właściwie zweryfikowali, czy kredyt mógł zostać udzielony na podane dane.
Aplikację mobilną mObywatel pobierzesz bezpłatnie na urządzenia z systemami iOS i Android:
Wydawcą aplikacji mObywatel jest Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, a deweloperem Centralny Ośrodek Informatyki.
Najważniejsze funkcje aplikacji to między innymi:
- zastrzeganie swojegu numeru PESEL,
- legitymacja emeryta i rencisty, adwokacka i poselska,
- mPrawo jazdy,
- mPojazd, czyli cyfrowy dowód rejestracyjny,
- Unijny oraz Krajowy Certyfikat Covid,
- Karta Dużej Rodziny (mKDR),
- mLegitymacja szkolna i mLegitymacja studencka,
- e-recepta,
- Małopolska Karta Aglomeracyjna,
- Bilety kolejowe,
- Logowanie do e-Urzędu Skarbowego (Twój e-PIT).
- zapowiedź: ePaszporty w Polsce są realne, ale jeszcze nie wiemy kiedy
➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!
źródło: Ministerstwo Cyfryzacji