Zastrzeż PESEL już w aplikacji mObywatel!

W aplikacji mobilnej mObywatel pojawiła się usługa „Zastrzeż PESEL” — opcja udostępniano została po stronie serwera, bez wydawania nowej wersji apki.

„Zastrzeż PESEL” w aplikacji mObywatel
„Zastrzeż PESEL” w aplikacji mObywatel

Nowa usługa zastrzegania numeru PESEL dostępna jest dla wszystkich od 17 listopada 2023 roku i wówczas można z niej było skorzystać w serwisie internetowym mObywatel lub urzędzie. Opcja w aplikacji mObywatel miała pojawić się pod koniec roku, ale dopiero od dzisiaj można z niej skorzystać w aplikacji. Ministerstwo Cyfryzacji nie wydało uaktualnienia aplikacji, ale dodało funkcję „Zastrzeż PESEL” z poziomu serwera, wiec powinieneś widzieć ją już na ekranie głównym w usługach.

Zobacz też: Rusza pilotaż europejskiego prawa jazdy w mObywatelu

Należy pamiętać, że firmy i instytucje będą miały obowiązek sprawdzać status numeru PESEL dopiero od 1 czerwca 2024 roku. Do tego czasu możesz zastrzegać albo cofać zastrzeżenie numeru PESEL, ale konsekwencje prawne będą wyciągane dopiero wobec zdarzeń, które nastąpią od 1 czerwca 2024 roku. Usługa od tej daty będzie:

  • zapewniać prewencyjną ochronę przed konsekwencjami kradzieży tożsamości,
  • zobliguje określone podmioty do weryfikacji zastrzeżenia przy czynnościach najbardziej narażonych na kradzież tożsamości,
  • umożliwiać weryfikację zastrzeżenia w celu wzmocnienia własnych procesów weryfikacji tożsamości,
  • zdejmie z osoby, która padła ofiarą przestępstwa, obowiązek dowodzenia, że to nie ona zaciągnęła zobowiązanie.

W aplikacji widnieje także informacja, że po każdym cofnięciu zastrzeżenia numeru PESEL nie można skorzystać z usługi przez 30 minut. To istotna informacja, jeśli będziemy planować w przyszłości zmiany statusu w razie potrzeby zaciągnięcia kredytu lub innej czynności wymaganej sprawdzenia statusu PESELU.

Jak zastrzec PESEL w aplikacji mObywatel?

Usługa Zastrzeż PESEL obecnie widoczna jest na pierwszej pozycji w sekcji Usługi na ekranie głównym aplikacji mObywatel.

Wybierz tę pozycję i przejdź przez ekrany informacyjne lub pomiń je.

Ekrany informacyjne dotyczące usługi „Zastrzeż PESEL” w aplikacji mobilnej mObywatel
Ekrany informacyjne dotyczące usługi „Zastrzeż PESEL” w aplikacji mobilnej mObywatel

Na ekranie usługi zobaczysz aktualny status swojego numeru PESEL – czy jest zastrzeżony czy niezastrzeżony. Status można zmienić za pomocą suwaka po lewej stronie opcji Zastrzeż PESEL.

Ekrany usługi „Zastrzeż PESEL” w aplikacji mObywatel
Ekrany usługi „Zastrzeż PESEL” w aplikacji mObywatel

Poniżej znajdują się dwie opcje w sekcji Historia, w których możesz sprawdzić kto sprawdzał Twój numer PESEL oraz jakie i kiedy były wprowadzane przez Ciebie zmiany związane z zastrzeganiem numeru PESEL.

Aplikację mobilną mObywatel pobierzesz bezpłatnie na urządzenia z systemami iOS i Android:

Wydawcą aplikacji mObywatel jest Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, a deweloperem Centralny Ośrodek Informatyki.

Najważniejsze funkcje aplikacji to między innymi:

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji