Cyfrowe dokumenty trenerów i zawodników Polskiego Związku Piłki Nożnej będą także dostępne w aplikacji mobilnej mObywatel.

Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński i sekretarz generalny Polskiego Związku Piłki Nożnej Łukasz Wachowski ogłosili, że już wkrótce trenerzy i zawodnicy zrzeszeni w PZPN znajdą w aplikacji mObywatel cyfrowe wersje legitymacji trenerskich i zawodniczych. „Cieszę się, że to właśnie PZPN, który zrzesza setki tysięcy sympatyków sportu, jest pierwszą organizacją sportową, która włącza się w mObywatela. Liczę na to, że kolejne instytucje i organizacje związane ze światem sportu, pójdą w jego ślady” – podkreśla minister Cieszyński.
Przeczytaj także: mObywatel z usługami Wybory, Jakość powietrza i Historia pojazdu
Jeszcze w tym roku wszystkie legitymacje trenerskie będą dostępne w apce – to jest ok. 25 tysięcy dokumentów cyfrowych. Kolejnym etapem będzie wprowadzenie licencji zawodniczych (kilkaset tysięcy) oraz danych związanych z udziałem zawodniczek i zawodników w rozgrywkach piłkarskich w Polsce.
Cyfrowe wersje legitymacji w aplikacji mObywatel z pewnością ułatwią życie trenerom i zawodnikom PZPN. W pierwszej kolejności skorzystają zwłaszcza szkoleniowcy, którzy muszą wylegitymować się przed każdym meczem. Teraz nie będą musieli zabierać ze sobą plastikowych dokumentów — wystarczy, że pokażą ją ważną legitymację w aplikacji na swoim telefonie.
„Połączenie aplikacji mObywatel z Extranetem PZPN jest dla nas bardzo ważnym krokiem. W naszym systemie znajdują się wszystkie wyniki rozgrywek piłkarskich, które odbywają się na terenie całej Polski. Dziś trenerzy będą mogli szybko udowodnić, że mają ważne licencje, a zawodnicy potwierdzić, że są piłkarzami. W przyszłości chcielibyśmy, aby w aplikacji mObywatel każdy z zawodników miał również informację o tym, w ilu meczach zagrał, ile strzelił goli czy zobaczył kartek” – dodał Marek Łukiewski, przewodniczący Komisji Piłkarstwa Amatorskiego i Młodzieżowego PZPN i jednocześnie zastępca sekretarza generalnego PZPN odpowiedzialny za obszar IT.

Aplikację mObywatel można pobrać ze sklepów Google Play i App Store:
Już wkrótce w aplikacji powinny pojawić się:
- Zastrzeż PESEL – usługa umożliwi ochronę przed kradzieżą tożsamości.
- e-Doręczenia – elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Dzięki temu obywatele będą wygodnie kontaktować się z urzędami.
- e-Pełnomocnictwa –usługa umożliwi wygodne wystawianie pełnomocnictw, korzystanie z nich i zarządzanie nimi.
- e-Wizyta w ZUS – usługa pozwoli umówić przez internet wizyty w placówce ZUS.
- Zgłoszenie utraty dowodu osobistego – umożliwi czasowe zawieszenie dokumentu lub jego całkowite unieważnienie.
- Tymczasowe prawo jazdy – będzie uprawniać do prowadzenia pojazdu od razu po zdanym egzaminie, a jeszcze przed wyrobieniem właściwego dokumentu.
- Nowe dokumenty lokalne – W aplikacji pojawią się kolejne dokumenty lokalne innych miejscowości, które umożliwią mieszkańcom korzystanie z lokalnych zniżek i benefitów.
- Legitymacja osoby z niepełnosprawnością – potwierdzenie orzeczenia o niepełnosprawności.

Najważniejsze funkcje aplikacji to między innymi:
- zastrzeganie swojegu numeru PESEL,
- legitymacja emeryta i rencisty, adwokacka i poselska,
- mPrawo jazdy,
- mPojazd, czyli cyfrowy dowód rejestracyjny,
- Unijny oraz Krajowy Certyfikat Covid,
- Karta Dużej Rodziny (mKDR),
- mLegitymacja szkolna i mLegitymacja studencka,
- e-recepta,
- Małopolska Karta Aglomeracyjna,
- Bilety kolejowe,
- Logowanie do e-Urzędu Skarbowego (Twój e-PIT).
- zapowiedź: ePaszporty w Polsce są realne, ale jeszcze nie wiemy kiedy
➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!
źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Od 2005 roku zajmuję się komunikacją internetową i e-marketingiem, jestem pasjonatem urządzeń mobilnych oraz nowych technologii – i nie waham się ich używać.