mObywatel z usługami Wybory, Jakość powietrza i Historia pojazdu

Najnowsza aktualizacja rządowej aplikacji mobilnej mObywatel dodaje 3 nowe usługi, które mogą Ci się przydać!

mObywatel z usługami Wybory, Jakość powietrza i Historia pojazdu

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwo Cyfryzacji stale rozwija i dodaje nowe funkcje do swojej aplikacji mObywatel. W tym roku pojawiła się największa nowość, czyli mDowód, który w większości sytuacji zastępuje już tradycyjny dowód plastikowy. Kolejną niezwykle przydatną usługą będzie możliwość zastrzeżenia i odblokowania numeru PESEL, która powinna pojawić się w przyszłości. Ale to nie koniec nowości, które już zostały wprowadzone i mogą okazać sią przydatne. W najnowszej wersji aplikacji użytkownicy zobaczą trzy nowe usługi: Wybory, Jakość powietrza i Historia pojazdu. Oprócz tego dodano także możliwość oceny aplikacji.

Przeczytaj również: W banku można już przedstawić mDowód zamiast plastiku

Obecnie, najnowsza wersja aplikacji mObywatel na urządzenia Androidem to kompilacja 4.15.0 a na iPhone’y z systemem iOS — 4.17.0.

PIerwsza nowość, czyli Wybory pozwala sprawdzić swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców. W zakładce znajdziemy informacje o swoich prawach wyborczych oraz danych przechowywanych w rejestrze. Wraz ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi, niezwykle przydatne okażą się informacje o najbliższych wyborach oraz miejscu, w którym znajduje się przypisana do nas komisja wyborcza — czyli miejsce głosowania — dokładny adres lokalu wyborczego.

W zakładce znajdziemy także link do usługi, w której można złożysz przez internet wniosek o zmianę miejsca głosowania.

W usłudze Jakość powietrza sprawdzimy aktualne pomiary prowadzone w ramach Edukacyjnej Sieci Antysmogowej, w tym stan powietrza z najbliższego naszej lokalizacji punktu pomiarowego.

Usługa Historia pojazdu pozwala sprawdzić dane techniczne, odczyty licznika, liczbę dotychczasowych właścicieli i inne ważne informacje pojazdu, po w pisaniu jego numeru rejestracyjnego i numeru VIN z dowodu rejestracyjnego (w polu E).

mObywatel z usługami Wybory, Jakość powietrza i Historia pojazdu
mObywatel z usługami Wybory, Jakość powietrza i Historia pojazdu

Aplikację mObywatel można pobrać ze sklepów Google Play i App Store:

Już wkrótce w aplikacji powinny pojawić się:

  • Zastrzeż PESEL – usługa umożliwi ochronę przed kradzieżą tożsamości.
  • e-Doręczenia – elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Dzięki temu obywatele będą wygodnie kontaktować się z urzędami.
  • e-Pełnomocnictwa –usługa umożliwi wygodne wystawianie pełnomocnictw, korzystanie z nich i zarządzanie nimi.
  • e-Wizyta w ZUS – usługa pozwoli umówić przez internet wizyty w placówce ZUS.
  • Zgłoszenie utraty dowodu osobistego – umożliwi czasowe zawieszenie dokumentu lub jego całkowite unieważnienie.
  • Tymczasowe prawo jazdy – będzie uprawniać do prowadzenia pojazdu od razu po zdanym egzaminie, a jeszcze przed wyrobieniem właściwego dokumentu.
  • Nowe dokumenty lokalne – W aplikacji pojawią się kolejne dokumenty lokalne innych miejscowości, które umożliwią mieszkańcom korzystanie z lokalnych zniżek i benefitów.
  • Legitymacja osoby z niepełnosprawnością – potwierdzenie orzeczenia o niepełnosprawności.

Najważniejsze funkcje aplikacji to między innymi:

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji