Polskie urzędy muszą uznawać mDowód!

Pamiętaj, że od 14 lipca 2023 roku możemy potwierdzić swoją tożsamość w Polsce, korzystając z mDowodu w aplikacji mObywatel.

Potwierdzanie tożsamości mDowód w aplikacji mObywatel 2.0

Wraz z wejściem w życie ustawy z dnia 26 maja 2023 roku o aplikacji mObywatel (Dz.U. poz. 1234) samorządy w Polsce otrzymały od Ministerstwa Cyfryzacji pismo o konieczności respektowania nowych przepisów. Urzędnicy otrzymali także materiały szkoleniowe, dzięki którym łatwiej będzie im poznać nową formułę potwierdzania tożsamości za pomocą mDowodu w aplikacji mobilnej mObywatel. Należy pamiętać, że od 14 lipca 2023 roku mDowód jest traktowany w Polsce tak samo jak tradycyjny dowód osobisty i każdy obywatel może się nim posługiwać.

Są trzy metody weryfikacji tożsamości za pomocą mDowodu: wizualna, funkcjonalna i kryptograficzna. 

Metoda wizualna to taka, kiedy osoba, której tożsamość potwierdzasz, okazuje Ci w smartfonie swój mDowód. Na co powinieneś zwrócić uwagę?

 • fotografię,
 • hologram (zmienia barwę przy poruszaniu smartfonem),
 • datę ostatniej aktualizacji danych,
 • zegar (powinien pokazywać aktualną datę i godzinę),
 • elementy dynamiczne: ruchomy element graficzny prezentujący biało-czerwoną flagę,
 • grafiki tła umieszczonego za danymi osobowymi. 

Jeśli po sprawdzeniu wszystkich powyższych elementów wciąż masz wątpliwości co do autentyczności dokumentu, możesz poprosić osobę, której tożsamość weryfikujesz, o wyświetlenie w Twojej obecności np. certyfikatu czy uruchomienie którejś funkcji aplikacji. Taki sposób weryfikacji nazywamy metodą funkcjonalną.

Zachęcamy jednak do korzystania z metody kryptograficznej, wykorzystującej weryfikator dostępny w aplikacji mObywatel. Ty generujesz w aplikacji QR Kod, a osoba, której tożsamość potwierdzasz, musi go zeskanować swoją aplikacją mObywatel. Przypominamy, że abyś mógł zweryfikować obywatela, nie musisz logować się do swojej aplikacji, ale osoba weryfikowana musi być w niej uwierzytelniona i zalogowana na swoim smartfonie.

mObywatel 2.0 (aplikacja i WWW)
mObywatel 2.0 (aplikacja i WWW)

Na platformie szkoleniowej w zakładce „mObywatel” znajdziecie materiały szkoleniowe –instrukcje i filmiki, dzięki którym szybko zapoznacie się z nowościami w aplikacji mObywatel. Sukcesywnie udostępniamy kolejne materiały szkoleniowe i edukacyjne dotyczące weryfikacji kryptograficznej (skanowanie QR Kodu).

Kiedy nie możemy posłużyć się mDowodem?

 • składając wniosek o nowy dowód osobisty, 
 • przekraczając granicę kraju,
 • załatwiając sprawy w instytucjach podlegających pod ustawę o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, m.in. w bankach (to będzie możliwe od 1 września br.).

Aplikację mObywatel można pobrać ze sklepów Google Play i App Store:

Najważniejsze funkcje aplikacji to między innymi:

Aktualne informacje na temat aplikacji i jej funkcji znajdziesz na stronie info.mobywatel.gov.pl

Podstawa prawna

 • Ustawa z dnia 26 maja 2023 r. o aplikacji mObywatel (Dz.U. poz. 1234).
 • Rozporządzenie Ministra Cyfryzacji z dnia 12 lipca 2023 r. w sprawie szczegółowych warunków uwierzytelnienia z wykorzystaniem profilu mObywatel (Dz.U. poz. 1339).
 • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12 lipca 2023 r. w sprawie zakresu danych i wykazu rejestrów publicznych oraz systemów teleinformatycznych podmiotów publicznych, z których użytkownik aplikacji mObywatel może pobrać dane (Dz.U. poz. 1342).
 • Ustawa z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Dz. U. z 2022 r. poz. 593, z późn. zm.)

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji