6G osiągnęło 100 Gb/s – 500 razy szybciej niż przeciętne telefony komórkowe 5G

Naukowcy z Japonii po raz pierwszy przesłali dane z szybkością 100 gigabitów na sekundę w pasmach fal o wysokiej częstotliwości na odległość 90 metrów.

Anteny sieci komórkowych - krajobraz miasta
fot. Depositphotos

Konsorcjum japońskich firm zbudowało pierwsze na świecie szybkie urządzenie bezprzewodowe 6G, zdolne do przesyłania danych z zawrotną szybkością 100 gigabitów na sekundę (Gb/s) na odległość ponad 300 stóp (90 metrów) – do 20 razy szybciej niż w przypadku urządzeń obsługujących sieć 5G. Te prędkości przesyłania danych odpowiadają bezprzewodowemu przesyłaniu pięciu filmów HD na sekundę i według Statisty są nawet 500 razy szybsze niż średnie prędkości 5G T-Mobile w USA.

➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: Co powinieneś wiedzieć o szybkości internetu mobilnego w 2023 roku?

Wyniki nowych testów, ogłoszone 11 kwietnia 2024 roku we wspólnym oświadczeniu, pokazują, że urządzenie bezprzewodowe konsorcjum przesyłało dane z szybkością 100 Gb/s w pomieszczeniach w paśmie 100 gigaherców (GHz), a na zewnątrz w paśmie 300 GHz. Jak podają przedstawiciele konsorcjum, testy przeprowadzono na odległość ponad 100 metrów.

Ogłoszony w 2018 a wprowadzony w 2019 roku najnowszy standard 5G to obecnie najnowocześniejszy standard komunikacji bezprzewodowej, z którego korzystają prawie wszystkie nowe smartfony. Średnia prędkość T-Mobile w USA wynosi około 204,9 megabitów na sekundę (Mbps), podczas gdy teoretyczna maksymalna prędkość 5G wynosi co najmniej 10 Gbps.

Jednak według GSM Association (GSMA) naukowcy pracują już nad szóstą generacją tego standardu – 6G, a infrastruktura jest w przygotowaniu przed wdrożeniem na początku lat 30. XXI wieku – jak podaje GSM Association (GSMA), gdzie GSM oznacza Global System for Mobile.

Główne różnice między 5G i 6G polegają na pasmach częstotliwości widma elektromagnetycznego, w którym działają. Praca w wyższych pasmach zazwyczaj oznacza znacznie wyższe prędkości.

Według 6GWorld sygnały 5G są powszechnie przesyłane w pasmach poniżej 6 GHz i rozciągane na pasma około 40 GHz – zwane „pasmami fal milimetrowych”.

Z drugiej strony, według Nokii oczekuje się, że w technologii 6G będą wykorzystywane pasma wyższej częstotliwości, zwane pasmami „sub-THz”, które mieszczą się w przedziale od 100 GHz do 300 GHz. Transmisja w tym regionie wykorzystuje większą prędkość, ale ma tę wadę, że powoduje większe zakłócenia w środowisku, w związku z czym istnieje większe prawdopodobieństwo zablokowania sygnałów – zwłaszcza w pomieszczeniach zamkniętych.

Tam, gdzie przejście z 4G do 5G utorowało drogę do znacznie większego wykorzystania mediów, przejście z 5G do 6G może prowadzić do nowych technologii, takich jak komunikacja holograficzna i płynniejsza rzeczywistość wirtualna (VR) i rzeczywistość mieszana.

Ponieważ jednak 6G opiera się na znacznie wyższych pasmach częstotliwości, potrzebowalibyśmy zupełnie nowej infrastruktury do transmisji i wzmacniania sygnałów, natomiast smartfony czy urządzenia VR wymagałyby anten 6G.

W poprzednich testach naukowcy osiągnęli większe prędkości 6G, ale na znacznie krótszych dystansach. Na przykład inny zespół naukowców z Japonii wykazał rekordową na świecie prędkość 6G do 240 Gb/s, ale tylko na odległości do 20 metrów – to osiągnięcie opisano 10 lutego 2024 roku w czasopiśmie IEICE Electronics Express.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: LiveScience
zdjęcie wykorzystane we wpisie pochodzi z Depositphotos