W banku można już przedstawić mDowód zamiast plastiku

Od 1 września 2023 roku banki zobowiązane są do akceptowania elektronicznych mDowdów do potwierdzania tożsamości klientów.

mDowód w aplikacji mObywatel

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami od piątku 1 września 2023 roku w instytucjach podlegających pod ustawę o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (między innymi także w bankach) w Polsce możemy potwierdzać swoją tożsamość elektroniczną wersją dowodu osobistego, czyli mDowodem z aplikacji mObywatel. Obowiązek został określony na tę datę wejściem w życie ustawy z dnia 26 maja 2023 roku o aplikacji mObywatel (Dz.U. poz. 1234), z kolei od 14 lipca 2023 roku mDowód jest traktowany w Polsce tak samo jak tradycyjny dowód osobisty i każdy obywatel może się nim posługiwać.

Są trzy metody weryfikacji tożsamości za pomocą mDowodu: wizualna, funkcjonalna i kryptograficzna. 

Metoda wizualna to taka, kiedy osoba, której tożsamość jest potwierdzana, okazuje w smartfonie swój mDowód. Jeśli po sprawdzeniu wszystkich elementów sprawdzający ma wątpliwości co do autentyczności dokumentu, może poprosić osobę, której tożsamość weryfikuje, o wyświetlenie w jej obecności np. certyfikatu czy uruchomienie którejś funkcji aplikacji. Taki sposób weryfikacji nazywany jest metodą funkcjonalną.

Metoda kryptograficzna z kolei polega na wykorzystaniu weryfikatora dostępnego w aplikacji mObywatel. Osoba, której tożsamość jest potwierdzana, musi zeskanować swoją aplikacją mObywatel przedstawiony kod QR. Oosoba weryfikowana musi być uwierzytelniona i zalogowana w aplikacji mObywatel na swoim smartfonie.

Kiedy wciąż nie możemy posłużyć się mDowodem?

  • składając wniosek o nowy dowód osobisty
  • przekraczając granicę kraju

Aplikację mObywatel można pobrać ze sklepów Google Play i App Store:

Sprawdź także:

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji