mDowód już za 2 tygodnie, urzędnicy się szkolą!

Ministerstwo Cyfryzacji zaczęło szkolić urzędników w zakresie nowego dokumentu tożsamości – mDowodu.

mDowód w aplikacji mObywatel

Za niecałe 2 tygodnie – 14 lipca 2023 roku –wchodzi w życie ustawa o aplikacji mObywatel, na mocy której dowód tożsamości dostępny w mObywatelu zostaje zrównany z tradycyjnym dowodem osobistym. To oznacza, że będzie można się nim posługiwać, potwierdzając swoją tożsamość we wszystkich urzędach. Jak zweryfikować obywatela w aplikacji mObywatel? Ministerstwo Cyfryzacji zachęca do zapoznania się z materiałami szkoleniowymi dla urzędników.

Zobacz też: Jak będzie wyglądał mDowód?

Nie trzeba będzie nosić ze sobą dowodu osobistego w tradycyjnej formie – wystarczy, że wylegitymujemy się mDowodem. Przypominamy, że nie jest to cyfrowa wersja dowodu osobistego – dokumenty różnią się serią i numerem, datą wydania i ważności.

Każdy obywatel będzie mógł wylegitymować się mDowodem, a urzędnicy będą musieli respektować ten dokument i umieć potwierdzić tożsamość osoby, która się nim posługuje.

mDowodem nie będziemy mogli posłużyć się jedynie w trzech sytuacjach

  • składając wniosek o nowy dowód osobisty, 
  • przekraczając granicę kraju,
  • załatwiając sprawy w banku (to będzie możliwe od 1 września br.).

Tu wciąż będzie trzeba wylegitymować się tradycyjnym dowodem osobistym. 

mDowód będzie natomiast respektowany w każdej innej sytuacji, wymagającej potwierdzenia naszej tożsamości: w przychodni, sądzie, zawierając umowy, wypożyczając samochód lub sprzęt np. sportowy, u notariusza czy na poczcie. 

Jak sprawdzić mDowód drugiej osoby, wykorzystując QR kod? 

Aby zweryfikować tożsamość obywatela, który przyszedł załatwić swoją sprawę w urzędzie i chce okazać się mDowodem, musisz mieć zainstalowaną na swoim smartfonie aplikację mObywatel. Możesz ją pobrać bezpłatnie ze sklepu Google Play (na Androida) lub App Store (iPhone z systemem iOS).

Cały proces potwierdzania tożsamości przy użyciu nowej metody opartej o skanowanie QR kodu, opisano w szkoleniu przygotowanym specjalnie dla urzędników. Jest ono dostępne na stronie szkolenia.obywatel.gov w części „mObywatel”.

Znajdziecie tam materiały: film instruktażowy, a także ulotkę, która jest przygotowana do druku cyfrowego – każdy może ją pobrać, wydrukować i zawsze mieć pod ręką w miejscu pracy.

mDowód w aplikacji mObywatel 2.0
mDowód w aplikacji mObywatel 2.0 | fot. Ministerstwo Cyfryzacji

Aplikację mObywatel można pobrać ze sklepów Google Play i App Store:

Najważniejsze funkcje aplikacji to między innymi:

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji