Wiemy już jak będzie wyglądał mDowód, który pojawi się w nowej wersji aplikacji mObywatel 2.0 – minister Cieszyński zdradził rąbka tajemnicy.
Nowa aktualizacja rządowej aplikacji mobilnej mObywatel 2.0 pojawi się już niedługo i przyniesie sporo nowości, w tym zapowiadany od dłuższego czasu elektroniczny mDowód osobisty. Oprócz zmiany wyglądu aplikacji, obywatele korzystający z aplikacji, będą mogli posługiwać się mDowodem czy płacić za e-usługi przez aplikację mobilną. Będą mieli także dostęp do natychmiastowe prawa jazdy (0,3 sekundy- tyle mniej więcej ma wynosić czas oczekiwania na prawo jazdy po zdanym egzaminie, zanim odbierzemy je w urzędzie, pojawi się ono w naszym cyfrowym portfelu na dokumenty, cyfrowe teczki kierowców, cyfrowy wniosek, Centralna Ewidencja Kierowców 2.0).
Może Cię zainteresować również: Aplikację mObywatel pobrano już ponad 10 mln razy!
Teraz Janusz Cieszyński zaprezentował pierwsze ekrany z nowej wersji aplikacji, na których pokazano jak będzie wyglądał mDowód, którym będzie można legitymować się w określonych sytuacjach, bowiem póki co nie zastąpi on całkowicie plastikowego dowodu fizycznego.
Na swoim profilu na Twitterze minister cyfryzacji zamieścił trwające niecałą minutę wideo z ekranami mDowodu w aplikacji mObywatel 2.0.
Na zrzutach ekranów czytamy między innymi, że mDowód będzie miał inną serię, numer oraz datę ważności niż fizyczny dowód osobisty, który nosimy w portfelu. W przypadku mDowodu pojawiają się dwie opcje: Potwierdź swoje dane – do wygenerowania kodu QR w celu weryfikacji mDowodu, a także Dane dokumentu – opcję pozwalającą na wyświetlenie danych osobowych właściciela dowodu.
Minister nie podał jeszcze konkretnej daty, kiedy nowa aplikacja mobilna z nowym mDowodem pojawi się w sklepach App Store i Google Play, ale można spodziewać się, że stanie się to niebawem. Jak będzie sprawdzał się nowy dokument w praktyce? Przekonamy się niebawem, a teraz zachęcam do obejrzenia ekranów mDowodu i poniższego filmiku.
Aplikację mObywatel można pobrać ze sklepów Google Play i App Store:
Najważniejsze funkcje aplikacji to między innymi:
- zastrzeganie swojegu numeru PESEL,
- legitymacja emeryta i rencisty, adwokacka i poselska,
- mPrawo jazdy,
- mPojazd, czyli cyfrowy dowód rejestracyjny,
- Unijny oraz Krajowy Certyfikat Covid,
- Karta Dużej Rodziny (mKDR),
- mLegitymacja szkolna i mLegitymacja studencka,
- e-recepta,
- Małopolska Karta Aglomeracyjna,
- Bilety kolejowe,
- Logowanie do e-Urzędu Skarbowego (Twój e-PIT).
- zapowiedź: ePaszporty w Polsce są realne, ale jeszcze nie wiemy kiedy
➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!
źródło: Ministerstwo Cyfryzacji (Janusz Cieszyński)