Bezstratne słuchanie Spotify HiFi kolejny raz wycieka, ale co z tego…

Poziom bezstratnego słuchania w Spotify wciąż tylko w doniesieniach – teraz wygląda na to, że będzie to „Ulepszone słuchanie”.

Spotify Loss(less)
fot. Depositphotos

Spotify HiFi zostało ogłoszone w 2021 roku, ale po 3 latach funkcja nadal nie została wdrożona, choć konkurencja oferuje już od dawna muzykę w dźwięku bezstratnym a nawet przestrzennym. Teraz Spotify najwyraźniej znowu zmieniło sposób, w jaki wewnętrznie identyfikuje ulepszony dźwięk. Odkryto, że firma nazywa go teraz „Enhanced Listening” (pol. Ulepszone słuchanie) zamiast „HiFi”, co potencjalnie sygnalizuje zmianę marki.

➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: 5 powodów, dla których wolę Apple Music od Spotify

Spotify od dawna zastanawia się nad przejściem na muzykę bezstratną, ale aktualizacja wciąż nie nadeszła. Zapowiedziany we wrześniu 2021 roku plan Spotify HiFi miał być nowym poziomem bezstratnego przesyłania strumieniowego, który miał zostać wprowadzony pod koniec 2021 roku. Mamy maj 2024 roku i najwyraźniej nie ma upragnionego HiFi. Plotki wskazywały na zmianę marki HiFi na plan „Supremium” za 20 dolarów miesięcznie, który stanowiłby ulepszenie w stosunku do Spotify Premium. Jeśli nadal masz nadzieję, że bezstratny dźwięk ze Spotify jest blisko, to na razie możesz zadowolić się tylko wyciekami z interfejsu użytkownika – przynajmniej wiadomo, że wciąż trwają pracę nad nową opcją.

Redditor OhItsTom udostępnił zrzuty ekranu przedstawiające kilka okien dialogowych i ustawień systemowych związanych ze Spotify HiFi. Funkcja HiFi nie jest jeszcze dostępna, ale niektóre elementy interfejsu użytkownika mogą zostać wymuszone.

Pierwszy zestaw zrzutów ekranu pochodzi ze Spotify na komputerze. Serwis Android Authority przyciął je, aby pokazać tylko istotne informacje:

Spotify HiFi na komputerze (przycięte ekrany)
Spotify HiFi na komputerze (przycięte ekrany)

Jak widać na zrzutach ekranu, bezstratna muzyka w Spotify będzie wyposażona w funkcję sprawdzania kompatybilności, która poinformuje Cię o stanie zgodności Twojego urządzenia odsłuchowego, połączeniu i przepustowości. Widzimy kilka okienek z poradami informującymi użytkowników o możliwości słuchania w trybie Lossless (bezstratnym) w trybie offline oraz o tym, że słuchanie Lossless przez Bluetooth nie zapewni im najlepszych wrażeń.

Jakość przesyłania strumieniowego plików, jakiej można się spodziewać w bezstratnym trybie Lossless, może wynosić do 1411 kb/s, czyli znacznie więcej niż przy ustawieniu Bardzo wysoka, które przesyła strumieniowo z szybkością 320 kb/s. Co więcej, możesz osiągnąć prędkość do 2117 kb/s, osiągając aż 15,9 MB na minutę w trybie Lossless. Spotify wspomina również, że nawet 24-bitowa wersja bezstratna jest dostępna w przypadku niektórych utworów odtwarzanych w formacie audio FLAC.

Następny zestaw zrzutów ekranu pochodzi z ekranu wprowadzenia funkcji w aplikacji mobilnej. Komunikaty informują, że możesz przesyłać strumieniowo bezprzewodowo w jakości „do 24 bitów” na kompatybilnych urządzeniach za pośrednictwem Spotify Connect. Etykieta „Lossless” wskazuje, kiedy przesyłasz strumieniowo muzykę bezstratną.

Spotify HiFi na smartfonie
Spotify HiFi na smartfonie

Spekulując na podstawie tego, jak jest to przedstawione na tych zrzutach ekranu, wydaje się, że funkcja ta może zostać zmieniona na „Lossless”. Lossless mógłby wówczas stać się częścią planu Supremium wraz z kilkoma innymi korzyściami, podczas gdy marka HiFi mogłaby zostać wycofana, a opóźnienia, miejmy nadzieję, zapomniane.

Nie wiadomo, czy i kiedy Spotify udostępni konsumentom rozwiązania HiFi/Supremium/Lossless/Ulepszone słuchanie, ale te zrzuty ekranu rozpalą nadzieję u tych, którzy pozostają optymistami. Jeden z komentarzy w wątku na Reddicie spekuluje, że Spotify mógłby wypuścić tę usługę podczas targów HIGH END Monachium 2024 skupiających się na produktach audio, choć nie przywiązywałbym się do tego za bardzo.

Jeśli na tym etapie jako entuzjasta najlepszej jakości strunieniowania naprawdę zależy ci na bezstratnej muzyce, to z pewnością już korzystasz z Apple Music lub TIDALA…

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Android Authority
zdjęcie wykorzystane we wpisie pochodzi z Depositphotos