Chrome znacznie przyspieszył na telefonach z Androidem i Macach

Według opublikowanych danych przez Google’a wzrosty wydajności nowych wersji przeglądarki Chrome są imponujące.

Chrome – The Fast & Curious

Firma Google właśnie ogłosiła ulepszenia w swojej przeglądarce Chrome, które mają na celu zwiększenie prędkości zarówno na urządzeniach z Androidem, jak i komputerach Mac z systemem macOS. Dzięki wprowadzonym modyfikacjom przeglądarka jest teraz nawet o 30% szybsza na zaawansowanych urządzeniach z Androidem. Tymczasem subtelne ulepszenia najnowszej wersji Chrome’a dla systemu macOS zaowocowały 10% wzrostem wydajności.

Zobacz też: Używanie Chrome’a na Macu narusza funkcje prywatności Apple’a

Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób Chrome firmy Google utrzymuje tytuł najpopularniejszej przeglądarki, to prawdopodobnie to jest odpowiedzią. Po wydaniu przeglądarki Chrome 112, której wdrażanie rozpoczęło się na początku kwietnia tego roku, w nowym wpisie na blogu Chromium opisano niektóre z największych zmian, które ostatnio wprowadzono w przeglądarce w celu poprawy wydajności.

Ten wpis na blogu skupia się na najnowszej wersji aplikacji Chrome na Androida i macOS, wyjaśniając, w jaki sposób „nowe optymalizacje” zaowocowały imponującym wzrostem wydajności, szczególnie w zakresie szybkości. W Chromie dla systemu macOS zespół Chromium zoptymalizował „kilka funkcji JavaScript, takich jak toString() i join(), które są używane w wielu witrynach i platformach internetowych”.

To, wraz z niektórymi innymi ulepszeniami wprowadzonymi w poprzednich aktualizacjach, zaowocowało ulepszeniem wersji macOS o 10% „w ciągu trzech miesięcy”. Ale prawdziwa ekscytująca zmiana w Chromie dotyczy wersji aplikacji na Androida.

Wynik testu porównawczego Speedometer dla wersji Chrome'a na macOS
Wynik testu porównawczego Speedometer dla wersji Chrome’a na macOS | fot. Chromium Blog

Google nie rozpisuje się zbytnio aby wyjaśnić te imponujące wyniki, ale dzięki przeglądarce Chrome działającej na najlepszych telefonach z Androidem zobaczysz „30-proc. poprawę”. Google zwraca uwagę, że te ulepszenia skupiają się bardziej na „wysokiej klasy urządzeniach z Androidem”, ale nie ujawnia, które urządzenie zostało użyte do przeprowadzenia testu porównawczego.

Przeczytaj także informacje na temat optymalizacji Chrome’a pod macOS z zeszłego roku: Chrome jest teraz 20% szybszy pod macOS.

Niemniej wszelkie ulepszenia popularnej przeglądarki Google’a są mile widziane. Chrome na Androida jest już dostępny w sklepie Google Play. Użytkownicy systemu macOS powinni zostać poproszeni o zainstalowanie aktualizacji lub mogą sami sprawdzić, czy jest ona dostępna na ich urządzeniu wybierając menu ⋮ (3 kropki w prawym górnym rogu przeglądarki) ➔ PomocGoogle Chrome – informacje, lub w menu na górnym pasku systemowym ChromeGoogle Chrome – informacje.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Anfroid Central | Google Chromium Blog