Lokalne dokumenty elektroniczne w mObywatelu!

Rusza pilotażowy projekt „mObywatel – Uprawnienie”, w ramach którego samorządy będą mogły wydawać elektronicznie lokalne dokumenty.

mObywatel – Uprawnienie

Wszystkie samorządy gminne w Polsce mogą z do 31 sierpnia 2022 roku zgłosić się do wzięcia udziału w projekcie „mObywatel – Uprawnienie” – pilotażu nowego rozwiązania wdrażanego w publicznej aplikacji mobilnej mObywatel. Zainteresowane jednostki samorządu terytorialnego mogą u siebie wdrożyć pilotażowo rozwiązanie, które umożliwi samorządom prowadzenie ewidencji i wydawanie lokalnych dokumentów elektronicznych w systemie mObywatel. W ten sposób mieszkańcy gmin mogą posiadać w aplikacji mObywatel takie dokumenty elektroniczne jak np. lokalna karta dużej rodziny, karta wędkarza, karty gminnej czy karty mieszkańca.

Zobacz także: mObywatel z nową nawigacją i certyfikatami COVID dla dzieci

Usługa ta jest skierowana do samorządów, które chcą umożliwić swoim mieszkańcom posługiwanie się dokumentami w formie elektronicznej, zapisanymi na smartfonie.

Aplikacja mObywatel to obecnie cyfrowy portfel na dokumenty. Aktualnie w aplikacji jest wdrożonych piętnaście różnych usług, w tym mPrawo Jazy, mPojazd, mLegitymacja szkolna, mLegitymacja studencka, Karta Dużej Rodziny, Małopolska Karta Aglomeracyjna oraz Bilkom –  zintegrowany bilet na pociąg, tramwaj, autobus, z którego można korzystać w różnych miejscach Małopolski. 

mObywatel – Uprawnienie w prosty sposób zapewni prowadzenie ewidencji dokumentów elektronicznych oraz wydawanie mieszkańcom dokumentów na podstawie zapisanych w systemie danych. Umożliwi tworzenie różnych rodzajów dokumentów elektronicznych na przygotowanych i dostępnych szablonach oraz da możliwość zarządzania nimi.

Usługa prowadzenia ewidencji i wydawania dokumentów w ramach systemu mObywatel jest całkowicie bezpłatna.

Pilotaż usługi dla samorządów przeprowadzany jest w formie naboru otwartego dla pięciu gmin, które zgłoszą się jako pierwsze (pisząc na adres: sekretariat.DTC@mc.gov.pl) oraz chcą wydawać własne dokumenty lub już je wydają, jednocześnie nie posiadając odpowiedniego systemu teleinformatycznego. O zakwalifikowaniu samorządu do wzięcia udziału w pilotażu decyduje kolejność zgłoszeń.

Aplikację mObywatel pobierzesz na iPhone’a ze sklepu App Store oraz na smartfony z Androidem ze sklepu Google Play:

Wydawcą aplikacji mObywatel jest Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, a deweloperem Centralny Ośrodek Informatyki.

Najważniejsze funkcje aplikacji to między innymi:

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Cyfryzacja KPRM