„Artifact” miał zostać zamknięty, ale nadal działa!

Oparta na sztucznej inteligencji aplikacja informacyjna współzałożycieli Instagrama – „Artifact”, może jednak nie zostać zamknięta.

Aplikacja mobilna „Artifact: Personalized News”

Bardzo dobrze przyjęta aplikacja informacyjna Artifact, oparta na sztucznej inteligencji, stworzona przez współzałożycieli Instagrama Kevina Systroma i Mike’a Kriegera, może nie zostać zamknięta zgodnie z planem. W styczniu firma ogłosiła, że wielokrotnie nagradzana aplikacja zakończy swoją działalność, ponieważ możliwości rynkowe nie były „wystarczająco duże, aby uzasadniać dalsze inwestycje”. Jednak pomimo wyznaczenia daty zamknięcia na koniec lutego 2024 roku, aplikacja nadal działała przez wiele tygodni i wciąż działa. Jak się okazuje, nie przez pomyłkę.

➔ ZOBACZ TEŻ: Co poszło nie tak z aplikacją „Artifact”?

Systrom powiedział serwisowi TechCrunch, że on i Krieger na razie nadal utrzymują Artifact przy życiu i nie zrezygnowali jeszcze z planu utrzymywania aplikacji w przyszłości – wiadomość, która prawdopodobnie da fanom aplikacji (w tym dla mnie osobiście) odrobinę nadziei.

„Uruchomienie zajmuje dużo mniej czasu, niż sobie wyobrażaliśmy” – potwierdził Systrom serwisowi TechCrunch, dodając, że obecnie Artifact obsługuje tylko on i Krieger. „Nadal prawdopodobnie zniknie, ale badamy wszystkie możliwe sposoby, aby to zrobić w przyszłości”.

Artifact zrobił furorę w momencie premiery, nie tylko dlatego, że był to pierwszy poważny wysiłek współzałożycieli Instagrama w zakresie nowej aplikacji społecznościowej, ale także ze względu na sprytne wykorzystanie sztucznej inteligencji. Spersonalizowana aplikacja do wyszukiwania i czytania wiadomości wykorzystywała sztuczną inteligencję, aby pomóc użytkownikom odkryć najbardziej interesujące wiadomości z różnych wstępnie sprawdzonych źródeł i oferowała funkcje podsumowania wiadomości w różnych stylach. Może także między innymi przepisać nagłówki clickbajtów , aby zapewnić większą przejrzystość.

Po ogłoszeniu przez Artifact zbliżającego się zamknięcia wzrosło zainteresowanie wykorzystaniem sztucznej inteligencji do podsumowania wiadomości.

Przeglądarka Arc (startup Arc) wdrożyła opartą na sztucznej inteligencji funkcję „szczypania podsumowania” przed zebraniem funduszy o wartości 50 milionów dolarów. Inne startupy również zwróciły się w stronę sztucznej inteligencji, aby poprawić jakość czytania wiadomości, jak czytnik RSS Feeeed, czytnik wiadomości oparty na sztucznej inteligencji Bulletin i Particle, czytnik wiadomości oparty na sztucznej inteligencji stworzony przez byłych inżynierów Twittera, w tym starszą dyrektor ds. zarządzania produktami w Twitterze Sarę Beykpour oraz byłego starszego inżyniera w Twitterze i Tesli Marcela Molina. Ten ostatni pozyskał niedawno 4,4 miliona dolarów w ramach finansowania zalążkowego, co wskazuje, że zainteresowanie inwestorów tą przestrzenią również rośnie.

Tymczasem założyciele Artifact sfinansowali ze środków własnych kwotę „jednocyfrowych milionów” i wygląda na to, że mają środki na dalsze funkcjonowanie aplikacji – przynajmniej w najbliższej przyszłości.

Na nieszczęście dla pierwszych użytkowników Artifact aplikacja została pozbawiona funkcji społecznościowych, takich jak komentowanie i publikowanie, ale nadal oferuje funkcje czytania wiadomości i podsumowywania sztucznej inteligencji w wersji, która pozostaje aktualna do dziś.

Pobierz z App Store
Pobierz z Google Play

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Artifact | TechCrunch