Niestety, aplikacja „Artifact” wkrótce zniknie!

Niecały rok po uruchomieniu aplikacja agregująca newsy Artifact, od współzałożycieli Instagrama, zostanie zamknięta i przestanie działać.

Aplikacja mobilna „Artifact: Personalized News”

Aplikacja z wiadomościami Artifact, stworzona przez współzałożycieli Instagrama – Kevina Systroma i Mike’a Kriegera, zostaje wyłączona zaledwie rok po uruchomieniu. Aplikacja korzystała z podejścia opartego na sztucznej inteligencji (AI), aby sugerować wiadomości z różnych serwisów internetowych, które użytkownicy mogą chcieć przeczytać, ale wydaje się, że nie przyjęła się wśród wystarczającej liczby osób, aby zespół Artifact mógł kontynuować dalszy rozwój aplikacji.

„Stworzyliśmy coś, co pokochała duża grupa użytkowników, ale doszliśmy do wniosku, że możliwości rynkowe nie są wystarczająco duże, aby uzasadniać dalsze inwestycje w ten projekt” – napisał dyrektor generalny Kevin Systrom w oficjalnym wpisie na blogu. Aplikacja od teraz zostaje wygaszana, a użytkownicy nie mogą już dodawać nowych komentarzy ani postów. Aplikacja Artifact nadal umożliwi czytanie wiadomości ale tylko do końca lutego 2024 roku.

Od premiery aplikacji w styczniu 2023 roku Artifact otrzymał szereg nowych i interesujących funkcji, takich jak podsumowania artykułów oparte na sztucznej inteligencji, możliwość komentowania artykułów w Artifact oraz możliwość oznaczania artykułów jako clickbaity (a następnie zmiany ich tytułu za pomocą sztucznej inteligencji).

Aplikacja została przez niecały rok rozbudowana o wiele interesujących opcji i przestała skupiać się wyłącznie na wiadomościach, umożliwiając użytkownikom publikowanie linków do ciekawych treści w internecie, udostępniając funkcje wpisów przypominającą Twittera. Jednak Systrom twierdzi, że funkcje takie jak komentarze i posty wymagają „sporej ilości moderacji i nadzoru”, a zespół nie ma aż takich zasobów, aby je utrzymywać.

Systrom twierdzi, że ośmioosobowy zespół pracujący nad Artifactem „pójdzie własnymi drogami”. Dodaje, że „osobiście jest podekscytowany możliwością dalszego tworzenia nowych rzeczy” i twierdzi, że możliwości nowych pomysłów w dziedzinie sztucznej inteligencji „wydają się nieograniczone”.

To trudna decyzja dla twórców, zwłaszcza, że Artifact to bardzo ciekawa i przydatna aplikacja, z której sam korzystałem niemal codziennie. Osobiści liczę, że ta decyzja się odwróci i znajdzie się ktoś, kto będzie chciał kontynuować ten projekt.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Artifact w Medium | The Verge