Artifact zmieni nagłówek artykułu, jeśli uzna go za clickbait

Aplikacja Artifact, będąca agregatorem wiadomości, będzie mogła zamieniać nagłówki na te generowane przez sztuczną inteligencję.

Aplikacja Artifact dopiero co zaczęła umożliwiać użytkownikom oznaczanie artykułów jako clickbait, ale wraz z nowa aktualizacją będzie w stanie przepisać nagłówki artykułów uznanych za clickbaity w czasie rzeczywistym z pomocą dużego modelu językowego GPT-4 OpenAI. Jeśli wystarczająca liczba osób oznaczy artykuł jako przynęta na kliknięcia (tzw. clickbait), to Artifact może zacząć wyświetlać wszystkim użytkownikom inny nagłówek – zmieniony przez sztuczną inteligencję.

To fascynująca — i szybka — ewolucja funkcji, która została wprowadzona dopiero w zeszłym tygodniu w Artifact, nowej aplikacji od współzałożycieli Instagrama, która przypomina trochę TikToka dla treści.

W wywiadzie dla The Verge, współzałożyciel Artifact, Kevin Systrom powiedział, że odnotowano już „masę” ludzi używających znacznika clickbait. „To jasne, że ludzie z pasją chcą uwolnić świat od clickbaitów” — mówi. „To delikatna kwestia. Co by było, gdybyśmy po prostu zbudowali produkt, który pozwoli Ci podjąć działania w oparciu o problem, który widzisz?”

Clickbait istnieje po części dlatego, że tak wiele informacji jest pokazywanych w mediach społecznościowych w bardzo konkurencyjnym środowisku. Aby zwrócić uwagę użytkowników, nagłówki mogą być dość pikantne lub pomijać istotne informacje, aby zachęcić ludzi do kliknięcia. Ale w aplikacji skupiającej najlepsze wiadomości, takiej jak Artifact, ludzie po to z niej korzystają, aby przeczytać dokładnie takie artykuły, które ich interesują – dlatego kuszące i niejednoznaczne nagłówki wydają się szczególnie nie na miejscu w tego typu narzedziu.

Nagłówki clickbaitów są nie tylko irytujące dla użytkowników Artifact: mogą również zepsuć systemy rekomendacji w tej aplikacji. Czasami nagłówki clickbaitów mogą powiedzieć systemom, że „interesują Cię rzeczy, które w rzeczywistości mogą Cię nie interesować, ponieważ kliknąłeś, aby znaleźć kluczową informację, która została pominięta w tytule” — powiedział dla The Verge Systrom.

Systrom pokazał mi demo procesu przepisywania opartego na sztucznej inteligencji. Gdy użytkownik oznaczy coś jako „tytuł przynęty na kliknięcia” (można znaleźć tę opcję, naciskając i przytrzymując artykuł w swoim kanale), zobaczy krótką animację ładowania w miejscu, w którym wcześniej znajdował się obraźliwy nagłówek, a następnie nowy pojawi się nagłówek. Obok nagłówka znajduje się mała gwiazdka wskazująca, że nie jest to oryginalny tytuł. Artefakt nie jest w stanie samodzielnie przepisać nagłówków w artykułach; może je tylko przepisać z kanału.

Trzy zrzuty ekranu pokazujące, jak w Artifact nagłówek jest przepisywany przy użyciu sztucznej inteligencji (AI
Trzy zrzuty ekranu pokazujące, jak w Artifact nagłówek jest przepisywany przy użyciu sztucznej inteligencji (AI) | fot. Artifact

Użytkownicy Artifactu będą również przeglądać kolejkę nagłówków, które są najczęściej przepisywane i mogą zdecydować się na przekazanie poprawionego nagłówka wszystkim użytkownikom Artifact. Ten proces jest teraz ręczny, ale w przyszłości może zostać zautomatyzowany.

Systrom jest przekonany o dokładności nagłówków napisanych na nowo przez sztuczną inteligencję. „Z naszego doświadczenia w testowaniu wynika, że AI w zasadzie zawsze ma rację” — mówi. „Nie sądzę, abyśmy faktycznie znaleźli przykład, w którym zmiana nie byłaby właściwa. Znaleźliśmy przykłady, w których sztuczna inteligencja zmieni tytuł, który niekoniecznie jest lepszy, ale nie jest gorszy”.

Jeśli znacznik clickbait jest już hitem wśród użytkowników aplikacji, co jeśli pokochają to, co pisze dla nich sztuczna inteligencja? Twórcy jednak uspokajają, że funkcja została przygotowana po to, aby poprawiać tylko najbardziej rażące przypadki i nie będzie poprawiać redaktorów, którzy nie tworzą clickbaitów. Ma tez nie sprawiać problemów dla użytkowników samego narzędzia.

Aplikacja Artifact: Personalized News jest dostępna w sklepach z aplikacjami na iOS-a i Androida. Jest dostępna w wersji anglojęzycznej i oferuje dostęp do serwisów w większości anglojęzycznych:

Pobierz z App Store
Pobierz z Google Play

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Artifact | The Verge