„Artifact” to oparta na sztucznej inteligencji aplikacja agregująca newsy

Aplikacja mobilna „Artifact” została stworzona przez współzałożycieli Instagrama, i jest jest już dostępna do pobrania na Androida i iPhone’a.

Artifact: Personalized News

Prawdopodobnie wiesz, czym są agregatory treści z informacjami. Nawet jeśli nie używasz osobnej aplikacji (takiej jak np. feedly), w zasadzie każda platforma, która może wyświetlać wyselekcjonowaną listę wiadomości z różnych publikacji czy serwisów, jest uważana za kanał informacyjny agregujący treści (tzw. news feed czy kanały RSS). W dzisiejszych czasach, nawet jeśli nie chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami, takie kanały są wszędzie: nawet w Twojej przeglądarce!

Od środy 22 lutego 2023 roku w sklepach z aplikacjami mobilnym pojawił się nowy gracz – Artifact: Personalized News. Aplikacja została stworzona przez dwóch współzałożycieli Instagrama i wyróżnia się tym, że jest zasilana przez sztuczną inteligencję, która działa w tle, aby zorientować się, jakiego rodzaju informacje lubisz czytać, jednocześnie oferując kilka przydatnych narzędzi do odfiltrowywania wszystkiego, co ci się nie podoba.

Zasadniczo celem narzędzia jest pomoc użytkownikom w tworzeniu wyjątkowo wyselekcjonowanego źródła treści. Brzmi trochę znajomo, jeśli pomyślimy o niektórych popularnych sieciach społecznościowych.

Appka Artifact jest już dostępna na smartfony z systemem iOS i Android. Aplikacja jest bezpłatna i umożliwia korzystanie z niej bez rejestracji za pomocą numeru telefonu, ale można się zarejestrować, jeśli chcesz zapisać swój profil – wrócę do tego w dalszej części wpisu, aby wyjaśnić, dlaczego może to być ważne.

Oficjalny pis aplikacji: Odkryj ciekawe artykuły i bądź na bieżąco z ważnymi nagłówkami. Artifact to bezpłatna aplikacja, która poznaje Twoje zainteresowania i wyświetla najlepsze artykuły w sieci. Ułatwiamy nadążanie za rzeczami, które Cię interesują, jednocześnie odfiltrowując hałas. Udostępniaj artykuły znajomym w aplikacji i odkrywaj nowe treści, o których mówią inni.

Proces konfiguracji jest naprawdę prosty i znany z innych serwisów. Aplikacja udostępnia listę tematów, z których możesz wybrać te, które Cię interesują. Następnie możesz dodać dowolne płatne subskrypcje do posiadanych publikacji informacyjnych. Oczywiście aplikacja będzie chciała wysyłać Ci powiadomienia o najświeższych wiadomościach, ale możesz uprzejmie odrzucić tę ofertę.

Sztuczna inteligencja będzie jednak potrzebować pomocy, aby lepiej cię poznać. Będziesz musiał przeczytać co najmniej 25 artykułów dziennie przez 14 dni, aby zaczęła Ci polecać spersonalizowane treści. To całkiem fajne, że aplikacja ma specjalną sekcję, aby pokazać postępy w realizacji tego celu.

W tej samej sekcji możesz również zarejestrować się, dodając numer telefonu komórkowego, aby zapisać swoje postępy. I możesz to zrobić, zwłaszcza jeśli zdecydowałeś się ukończyć wspomniane dwutygodniowe wyzwanie. Nic nie wskazuje na to, że rejestracja coś kosztuje i nie wygląda na to, aby niepokoiła Cię niechcianymi SMS-ami.

Biorąc pod uwagę, że Artifact jest rozwijana przez współzałożycieli Instagrama, nie dziwi to, że ma ona również funkcje społecznościowe? Możesz zaprosić kilku znajomych do aplikacji, a ona okresowo poinformuje Cię, jakiego rodzaju treściami są zainteresowani, co jest ciekawym sposobem podglądania znajomych online.

W typowym kanale wiadomości znajdziesz listę Czytaj później czy sekcję Historia czytania, dzięki czemu możesz wrócić do artykułu, który odłożyłeś na później lub wcześniej zacząłeś czytać. Jeśli będziesz używać aplikacji wystarczająco długo, zapewni ona nawet statystyki, takie jak Twoje ulubione publikacje i tematy, co może zainteresować wielu użytkowników.

Zrzuty ekranów z aplikacji „Artifact”
Zrzuty ekranów z aplikacji „Artifact”

Podsumowując, Artifact jest prosty w konfiguracji, bardzo łatwy w nawigowaniu, a przeglądanie jest tak płynne, że uzależnia. Ale znowu, czy można się dziwić, biorąc pod uwagę, kto to wymyślił?

Chociaż jest jeszcze za wcześnie, aby stwierdzić, czy sztuczna inteligencja jest naprawdę tak dobra, jak się wydaje, Artifact to świetny pierwszy wybór dla każdego, kto chce „poznać” swoje preferencje newsowe.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: strona internetowa aplikacji Artifact | PhoneArena