Recenzja Sonos Era 100: co takiego wyróżnia ten głośnik?

Dźwięk głośnika Sonos Era 100 doskonale wypełnia pomieszczenie a do tego posiada przemyślane ulepszenia oraz sterowanie głosowe!

Domowy głośnik Sonos Era 100

Sonos to jeden z najlepszych producentów bezprzewodowych i przewodowych inteligentnych głośników i zestawów kina domowego. Tak naprawdę to ta firma rozpoczęła modę na łączność dźwięku przez Wi-Fi, a konkurenci tacy jak Bose, Apple i Bluesound wypuścili na rynek niezależne inteligentne głośniki, z którymi można łatwo połączyć nasze telefony, tablety i laptopy. Jeśli jednak chodzi o wydajność z najwyższej półki z małego urządzenia, Sonos One (i późniejszy One SL) były trudne do pobicia. Jednak obecnie w portfolio firmy Sonos dostępny jest nowy, podstawowy produkt z nowej „ery”.

➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: Pierwsze słuchawki Sonos mają pojawić się w czerwcu!

To Sonos Era 100, młodszy brak Sonos Era 300, które zadebiutowały się w marcu zeszłego roku. Jest to doskonały inteligentny głośnik, który jest nieco wyższy i potężniejszy niż Sonos One. Miałem okazję przetestować głośnik Era 100 przez dobrych kilka tygodni i przez cały ten czas nie napotkałem żadnych poważnych problemów, a w połączeniu z innymi głośnikami takimi jak Sonos Beam i Sub Mini w moim Systemie Sonos osiągnąłem niespotykane wrażenia dźwiękowe w swoim domu.

Domowy głośnik Sonos Era 100 kosztuje w Polsce ok. 1350 zł i tradycyjnie dla Sonosa jest dostępny w czarnym i białym kolorze. Ten inteligentny głośnik można kupić bezpośrednio za pośrednictwem polskiego sklepu internetowego Sonosa, Amazon i innych sieci sklepów z elektroniką użytkową.

Najważniejsze cechy Sonos Era 100

aplikacja Sonos

Jedna aplikacja do wszytskiego. Aplikacja Sonos skupia wszystkie treści i ustawienia w jednym miejscu, umożliwiając łatwe sterowanie w dowolnym pomieszczeniu.

asystent głosowy

Używaj sterowania głosowego Sonos lub asystenta Alexa do konfigurowania rutyn, kontrolowania inteligentnego domu, uzyskania dostępu do kalendarza, list zakupów i nie tylko

wejście liniowe

Odblokuj nowe możliwości słuchania: Podłącz gramofon, komputer lub inne źródło muzyki za pomocą kabla pomocniczego i adaptera wejścia liniowego Sonos.

Wi-Fi i Bluetooth®

Przesyłaj strumieniowo dźwięk najwyższej jakości z dowolnego miejsca w domu bez zakłóceń powodowanych przez połączenia telefoniczne i powiadomienia – obsługa AirPlay, Wi-Fi lub Bluetooth.

Dane techniczne Sonos Era 100

 • wysokość: 182,5 mm
 • szerokość: 120 mm
 • głębokość: 130,5 mm
 • waga: 2,02 kg
 • łączność: Wi-Fi 6, Bluetooth 5.0, USB-C
 • wykończenie: matowe w kolorach czarnym i białym
 • wzmacniacze: 3 cyfrowe wzmacniacze impulsowe doskonale dostrojone do wyjątkowej architektury akustycznej głośnika pozwalają cieszyć się niezrównanymi doznaniami dźwiękowymi
 • głośniki wysokotonowe: 2 zakrzywione głośniki wysokotonowe zapewniają wyraźne i precyzyjne przenoszenie wysokich tonów oraz podział stereofoniczny
 • głośnik wysokotonowy: 1 głośnik średniotonowy zapewnia wierne odtwarzanie średnich częstotliwości dźwięku głosu oraz głębokie brzmienie basu
 • mikrofony: układ dalekosiężnych mikrofonów wykorzystuje zaawansowane kształtowanie wiązki i wielokanałową eliminację pogłosu, co umożliwia szybką i precyzyjną aktywację sterowania głosowego oraz regulację Trueplay. Wyłącz za pomocą przełącznika mikrofonu
 • korektor graficzny (EQ) z możliwością regulacji: reguluj basy, tony wysokie i głośność w aplikacji Sonos
 • Trueplay: oprogramowanie analizuje akustykę pomieszczenia, a następnie dostraja EQ. Zgodne z urządzeniami z systemem iOS i Android
Opis głośników Sonos Era 100
Opis głośników Sonos Era 100

Projekt i funkcje są dopełnienie całości

Porzucając kwadratową obudowę Sonos One, Era 100 przyjmuje całkowicie cylindryczny kierunek. Przy wysokości 18,25 cm, szerokości 12 cm i głębokości 13,05 cm, Era 100 tak naprawdę nie jest zbyt dużo większy niż którykolwiek z głośników One.

Otaczająca maskownica głośnika Era 100 zajmuje większość zewnętrznej powłoki, z wyjątkiem paska białego (lub czarnego) plastiku z tyłu głośnika. Nazywany jako panel złączy, posiada przycisk parowania Bluetooth, port USB-C i wyłącznik mikrofonu. Pod spodem okrągła silikonowa wyściółka zapobiega przesuwaniu się Ery 100 po powierzchniach, a jednocześnie chroni meble przed zarysowaniami.

Na dole producent ponownie umieścił gwintowany otwór na akcesoria do montażu na ścianie i suficie. Na górze głośnika Era 100 znajduje się większość elementów sterujących, w tym przycisk odtwarzania/pauzy, pomijanie utworów, regulację głośności i przełącznik asystenta głosowego.

Wygląd i projekt głośnika Sonos Era 100 (kolor biały i czarny)
Wygląd i projekt głośnika Sonos Era 100 (kolor biały i czarny)

W przeciwieństwie do Sonos One, Era 100 obsługuje asystenta głosowego Alexa firmy Amazon i sterowanie głosowe Sonos. Dla wygody Sonos zdecydował się również dodać wskaźnik stanu LED na górze osłony głośnika. Ta mała lampka reaguje na wszystko, od regulacji głośności i kodów błędów po żądania parowania Bluetooth.

Oprócz samego głośnika Era 100, w pudełku znajduje się także dwumetrowy kabel zasilający, skrócona instrukcja obsługi i informacje o gwarancji. Tworzywa sztuczne pochodzą w dużej mierze, jak zwykle w przypadku Sonosa, z recyklingu. Aby dać drugie życie materiałom i ograniczyć ilość odpadów, głośnik Era 100 jest wykonany w 48% z tworzyw sztucznych z recyklingu postkonsumenckiego.Opakowanie zewnętrzne i wewnętrzne jest z kolei wykonane z papieru z certyfikatem Forest Stewardship Council® i w 100% nadaje się do recyklingu.

Pierwsze uruchomienie i konfiguracja zajmują nie więcej niż 5 minut

Sonos Era 100 podłączony do gniazdka elektrycznego Sonos Era 100 wymaga przez cały czas przewodowego podłączenia do zasilania. Konfiguracja Era 100 jest tak prosta, jak konfiguracja inteligentnego głośnika. Po pobraniu aplikacji Sonos na smartfon i utworzeniu konta wystarczy podłączyć głośnik. Aplikacja powinna automatycznie wykryć głośnik i wystarczy kliknąć „Dodaj”.

Następnie wybierz pomieszczenie, w którym chcesz umieścić głośnik. Jeden z ostatnich kroków konfiguracji obejmuje system kalibracji Trueplay™ firmy Sonos. Wykorzystuje on wbudowane mikrofony Era do precyzyjnego dostrojenia wydajności głośnika w oparciu o środowisko odsłuchowe, w którym się on znajduje.

Wystarczy jedno stuknięcie w aplikacji Sonos, a technologia Trueplay przeanalizuje wyjątkową akustykę pomieszczenia i zoptymalizuje EQ głośnika. Dzięki temu wszystkie odtwarzane treści będą brzmieć tak, jak powinny.

Konfigurowanie i dodawanie głośnika Sonos Era 100 do systemu
Konfigurowanie i dodawanie głośnika Sonos Era 100 do systemu

Uruchamianie Trueplay nie jest niezbędną częścią aktywacji Sonos, ale to świetny sposób na optymalizację jakości dźwięku Era 100. Po raz pierwszy w historii użytkownicy Androida mogą w końcu skorzystać z tej funkcji. Jedno małe zastrzeżenie jest takie, że tylko urządzenia z systemem iOS będą mogły skorzystać z opcji „Zaawansowane strojenie” (tylko „Szybkie strojenie” jest dostępne dla urządzeń z systemem Android).

Uruchomienie i wstępna konfiguracja Era 100 zajęło mi niecałe 3 minuty, ale posiadałem już założone konto w aplikacji Sonos, więc wystarczyło tylko dodać głośnik do Systemu Sonos i przeprowadzić konfiguracje Trueplay.

Wystarczy jedno stuknięcie w aplikacji Sonos, a technologia Trueplay™ przeanalizuje wyjątkową akustykę pomieszczenia i zoptymalizuje EQ głośnika. Dzięki temu wszystkie odtwarzane treści będą brzmieć tak, jak powinny.

Intuicyjne przyciski dotykowe umożliwiają szybkie sterowanie bez konieczności korzystania z ekranu. Wystarczy stuknąć lub przesunąć palcem, aby odtwarzać, zatrzymywać, regulować głośność i grupować głośniki Sonos.

Sterowanie dotykowe Sonos Era 100
Sterowanie dotykowe Sonos Era 100

Łączność – kolekcjonerzy płyt radujcie się!

Najlepszym sposobem na słuchanie muzyki i podcastów za pośrednictwem dowolnego głośnika Sonos jest połączenieWi-Fi, ale Era 100 oferuje również tryb Bluetooth. Ale co najlepsze: po podłączeniu do Wi-Fi i przełączeniu na Bluetooth nadal będziesz mógł używać aplikacji Sonos do sterowania Era 100.

Parowanie Bluetooth również jest bardzo proste. Aby rozpocząć, wystarczy nacisnąć i przytrzymać przycisk Bluetooth z tyłu głośnika. Gdy wskaźnik LED zacznie migać na niebiesko, przejdź do ustawień Bluetooth swojego urządzenia i połącz się z Era 100.

Sonos Era 100 w połączeniu z gramofonem
Sonos Era 100 w połączeniu z gramofonem

Dzięki portowi USB-C z tyłu urządzenia, po raz pierwszy entuzjaści płyt winylowych mogą podłączyć odtwarzacz gramofonowy bezpośrednio do głośnika Sonos. Dzięki adapterowi wejścia liniowego Aux (i temu zestawowi wejścia liniowego Ethernet/Aux) wejście USB-C Era 100 działa jak wielofunkcyjny port multimedialny. Oznacza to również, że będziesz mógł przesyłać źródło dźwięku LP do innych głośników i urządzeń w ekosystemie Sonos!

Era 100 obsługuje także AirPlay 2, który jest według mnie najbardziej wygodnym sposobem na słuchanie utworów w wysokiej jakości (Era obsługuje 24-bity/48 kHz). Jeśli jednak chodzi o Chromecasta, użytkownicy Androida po raz kolejny nie mają szczęścia, bo niestety nie będa mogli skorzystać z tego typu przesyłania strumieniowego dźwięku.

Jakość dźwięku i korzystanie – to, co Sonos robi najlepiej, właśnie stało się lepsze

Pod maską Era 100 kryje się mnóstwo zaawansowanej technologii audio. Dwa ustawione pod kątem głośniki wysokotonowe (w przeciwieństwie do jednego w modelach One i Play:1) to powód, dla którego Era to prawdziwe doznania stereo. Z punktu widzenia odsłuchu zapewnia to otwartą i wciągającą scenę dźwiękową z dodatkowymi szczegółami w zakresie wysokich tonów. W specyfikacji Era 100 może pochwalić się także większym głośnikiem niskotonowym i szybszymi procesorami.

Obecnie można skorzystać z 3-miesięcznej promocji na darmowy dostęp do Apple Music, aby przesyłać strumieniowo ponad 100 milionów utworów bez żadnych reklam1:

Promocja 3 miesiące za darmo Apple Music przy zakupie głośników Sonos

Jestem pod wrażeniem, jak wspaniale brzmi Era 100, i naprawdę nie myślałem, że Sonos może zrobić coś jeszcze lepszego niż Sonos One. Mocny i dopracowany to dwa słowa, które najkrócej podsumowują jakość dźwięku Era 100.

Utwory, które mogliśmy słuchać do tej pory nigdy nie brzmiały tak dobrze. Era 100 zapewnia mnóstwo bogatego basu, pozostawiając jednocześnie wystarczająco dużo przestrzeni dźwiękowej, aby zabłysły gitary, instrumenty klawiszowe i wokale. Czasami byłem naprawdę zdumiony, że słucham muzyki z tylko jednego głośnika.

Sparowane głośniki Sonos Era 100 w zestawie kina domowego – dźwięk przestrzenny
Sparowane głośniki Sonos Era 100 w zestawie kina domowego – dźwięk przestrzenny

Gorąco polecam wrzucić do Era 100 jedną lub dwie listy odtwarzania orkiestrowe, choćby po to, żeby zobaczyć, jak znakomicie brzmią. Odtwarzając muzykę klasyczną z Apple Music, głośnik prezentuje symfoniczną perfekcję, niemal bez zniekształceń przy wzroście głośności. Era 100 brzmi wspaniale, ale nie należy ignorować nowego tchnienia, jakie głośnik oferuje w subtelnych werblach i delikatnych nutach fortepianu.

Niezależnie od tego, czy używasz Era 100 jako samodzielnego głośnika, pary stereo dla dźwięku przestrzennego, czy zestawu tylnych kanałów do bezprzewodowego systemu surround Sonos, pokochasz jego wydajność na każdym poziomie. Jeśli posiadasz starsze produkty Sonosa, pamiętaj, że Era 100 nie może być grupowana z głośnikami Sonos One, One SL ani Play:1. Można je sparować w parę stereo tylko z drugim głośnikiem Sonos 100.

Korzystanie z aplikacji Sonos

Aplikacja Sonos S2 (na urządzenia z systemem iOS i Android) to centrum dowodzenia niemal wszystkim, co można zrobić z Era 100. To także wszechstronne narzędzie do selekcji muzyki, które obsługuje odtwarzanie w wysokiej jakości (w tym dźwięk przestrzenny) na platformach takich jak Apple Music i Tidal.

Sonos Era 100 w aplikacji Sonos

Oprócz możliwości połączenia z Apple Music, Tidal, Deezer, YouTube Music czy Spotify, aplikacja Sonos umożliwia połączenie kont z serwisów TuneIn, myTuner Radio lub Last.fm aby słuchać radia. Można też dodać serwis Storytel, aby łatwo słuchać audiobooków. Wśród dostępnych jest także wiele innych mniej popularnych w Polsce usług.

Gdy po raz pierwszy otworzysz aplikację, znajdziesz się na karcie „Mój Sonos”, na której znajdziesz historię odtwarzania. Kliknij ikonę nuty na dole ekranu, aby przejść do panelu „Przeglądaj”. W tym miejscu możesz przeglądać ogromną bibliotekę stacji radiowych Sonos, a także platformy do strumieniowego przesyłania muzyki powiązane ze swoim kontem. Ikona czterech pionowych linii to karta „System”, na której znajdziesz wszystkie urządzenia Sonos dostępne w Twojej sieci. Znajdują się tu także elementy sterujące grupowaniem i odtwarzaniem.

Wybrane usługi i serwisy streamingowe w aplikacji mobilnej Sonos
Wybrane usługi i serwisy streamingowe w aplikacji mobilnej Sonos

Podobnie jak w przypadku systemów Sonos z przeszłości, będziesz mieć możliwość grupowania wielu pomieszczeń i głośników w celu ujednoliconego odtwarzania jednego źródła lub umożliwienia każdemu głośnikowi odtwarzania własnej muzyki. Menu ustawień zawiera wiele dostosowań i przydatnych narzędzi do optymalizacji urządzeń Sonos i konta.

Jeśli chcesz połączyć subwoofer Sonosa lub zgrupować dwa głośniki Era 100 w parę stereo, albo wyregulować EQ jednego głośnika lub całego systemu lub dodać asystenta głosowego, to na karcie Ustawień będziesz mógł wykonywać wszystkie te funkcje. Aplikacja jest bardzo intuicyjna, dostępna oczywiście po polsku i praktycznie prowadzi użytkownika za rękę podczas wykonywania konkretnych ustawień.

Aplikacja mobilna Sonos

W porównaniu z konkurencją

Sonos Era 100 z pewnością jest liderem kompaktowych inteligentnych głośników, ale nie jest jedyny w swojej klasie. Pod względem konkurencji zarówno Apple HomePod Gen 2, jak i Amazon Echo Studio są solidnymi alternatywami.

Jeśli chodzi o ten pierwszy, niestety niesprzedawany oficjalnie w Polsce, także zapewnia fenomenalną jakość dźwięku i dodatkową głośność. HomePod obsługuje także Dolby Atmos i ścieżki bezstratne za pośrednictwem Apple Music. Jednak całkowicie brakuje mu niektórych zalet głośnika Era 100, w tym gniazda wejścia liniowego i Bluetootha. Jeśli chodzi o cyfrowych asystentów głosowych, HomePod jest kompatybilny tylko z Siri.

Amazon Echo Studio kosztuje nieco mniej niż Era 100 i zapewnia pozbawiony zniekształceń, pulsujący dźwięk. Inteligentny głośnik Amazona obsługuje także odsłuch Atmos i może nawet działać jako bezprzewodowy koncentrator Zigbee. Niestety Echo Studio obsługuje tylko asystenta głosowego Alexa.
Chociaż Era 100 pokonuje Sonos One pod względem ogólnego dźwięku, starszy inteligentny głośnik firmy obsługuje Asystenta Google, Alexę i sterowanie głosowe Sonos. Jest także tańszy, ale nie posiada portu USB-C ani złącza pomocniczego.

Sonos Era 100 na stole w kuchni

Czy warto kupić głośnik Sonos Era 100?

To prawie kompletny pakiet. Sonos Era 100 to błogie przypomnienie, że nawet najmniejsze inteligentne głośniki mogą zapewnić satysfakcjonujący dźwięk. Mistrz wydajności, precyzji i kalibracji środowiskowej, Era 100 może być używany w niemal każdym pomieszczeniu, a dodanie portu USB-C dla rozszerzonych opcji odsłuchu naprawdę osładza ofertę.

Za 1350 zł z pewnością nie jest tak tani jak głośnik obsługujący tylko Bluetooth i chociaż użytkownicy Androida mają teraz dostęp do skróconej wersji Trueplay, nadal brakuje obsługi Asystenta Google i Chromecasta. Jednak biorąc pod uwagę wiele zalet jakie ma Era 100, te kilka ustępstw dla androidowców staje się łatwiejsze do zniesienia. Jeśli korzystasz z iPhone’a, to jest to prawdziwa alternatywa dla HomePoda.

Sonos Era 100 można zakupić na stronie sonos.com. Więcej informacji na temat urządzenia, ceny i szczegółowej specyfikacji znajdziesz na oficjalnej stronie produktu.

 1. Z kwalifikującym się zakupem produktu Sonos. Wygasa: 28 kwietnia 2024 r. Tylko nowi i powracający subskrybenci. Nowi subskrybenci otrzymają 3 miesiące, a powracający subskrybenci — 2 miesiące. Subskrypcja Apple Music jest następnie odnawiana w cenie miesięcznej właściwej dla Twojego regionu, aż do jej anulowania. Wymaga identyfikatora Apple oraz zarejestrowanej metody płatności. Obowiązuje Regulamin i polityka prywatności Apple. Zapoznaj się z obowiązującymi warunkami dla Twojego kraju. Kwalifikujący się klienci będą mogli skorzystać z oferty w aplikacji Sonos po zarejestrowaniu urządzenia nabytego w ramach kwalifikującego się zakupu. Uzyskanie dźwięku przestrzennego wymaga zgodnego sprzętu i oprogramowania. Nie wszystkie treści są dostępne w formacie dźwięku przestrzennego Dolby Atmos. ↩︎

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: opracowanie własne | Android Police