Wi-Fi 7: Jak szybkie jest i kiedy z niego skorzystasz?

Dowiedz się, jak Wi-Fi 7 wpłynie na Twoją sieć, zapewniając znacznie większą prędkość internetu, niezawodne połączenie i usprawni inteligentny dom.

Wi-Fi 7 nadchodzi! – ręka zmieniająca klocek z liczbą 6 na 7 przy klockach układających się w nazwę WiFi
fot. Depositphotos

Każdy chce lepszego i szybkiego internetu domowego, a dzięki galopującemu rozwojowi technologii wkrótce pojawi się Wi-Fi 7. Ponieważ internetu używamy do pracy, czytania wiadomości, rozrywki i sterowania inteligentnymi urządzeniami domowymi, szybsze i bardziej niezawodne połączenie ułatwi nam to wszystko.

Być może słyszałeś o Wi-Fi 6 i Wi-Fi 6E, dwóch wariantach, które pojawiły się w ciągu ostatnich kilku lat. Następną ważną generacją jest konsekwentnie Wi-Fi 7. Przyjrzyjmy się, czym jest nowa generacja sieci bezprzewodowej Wi-Fi, o ile szybsze jest pobieranie plików za jej pomocą i dlaczego będzie warta, aby zaktualizować swoje urządzenia – gdy już się pojawią w sprzedaży.

Co to jest Wi-Fi 7 i jak bardzo jest szybkie?

Wi-Fi 7 to kolejny protokół sieci bezprzewodowej. Jest również znany jako IEEE 802.11be. Ta nowa technologia zapewnia prędkość do 46 gigabitów na sekundę (Gb/s). To prawie pięć razy szybciej niż w przypadku najlepszej dostępnej sieci Wi-Fi. Dwugodzinny film 4K zajmujący 45 GB pamięci można pobrać w niecałe osiem sekund.

Dla porównania, Wi-Fi 6 oferuje teoretyczne maksimum wynoszące 9,6 Gb/s, co jest szybkością rzadko osiąganą ze względu na ograniczenia sprzętowe i programowe. Wi-Fi 6E ma tę samą prędkość maksymalną co Wi-Fi 6, ale zapewnia szybsze kanały, nawet gdy podłączonych jest wiele urządzeń. Ma to znaczenie w domu, w którym wielu użytkowników i urządzeń rywalizuje o połączenie internetowe.

Wi-Fi 7 powinno poprawić przepustowość na wszystkich kanałach, zapewniając inteligentnym urządzeniom domowym dane, których potrzebują, a jednocześnie dobrze utrzymując połączenie na komputerze, telefonie, tablecie, konsoli do gier i gogle’ach VR. Połączenia Wi-Fi szybko się kumulują, gdy dodasz do swojej sieci inteligentne termostaty, kamery bezpieczeństwa, światła zmieniające kolor i inteligentne zamki.

Zobacz też: Prędkości Wi-Fi 7 są prawie takie same jak Thunderbolt 3

Niektóre z zalet Wi-Fi 7 są dostępne tylko wtedy, gdy router Wi-Fi 7 jest podłączony do urządzeń obsługujących Wi-Fi 7. Aby korzystać z zalet nowej generacji i osiągnąć najlepsze wyniki, musisz zatem zaktualizować wszystkie swoje urządzenia na obsługujące Wi-Fi 7.

Jednak to nie musi i raczej nie zdarz się od razu. Połączenie starszych urządzeń Wi-Fi z siecią Wi-Fi 7 powinno być możliwe bez żadnych problemów. Oznacza to, że starsza technologia łączy się przy użyciu odpowiedniego protokołu, niezależnie od tego, czy jest to Wi-Fi 6E, 6, 5, czy starszy standard Wi-Fi. W praktyce każda kolejna generacja Wi-Fi jest kompatybilna z poprzednimi, więc nie ma powodów do zmartwień, ze router W-Fi 7 nie obsłuży smartfona czy innych urządzeń z 2023 roku (lub starszych).

Najważniejsze zmiany w Wi-Fi 7™ (802.11be)

szybkość

2,4✕ szybsze prędkości w porównaniu z Wi-Fi 6

mniejsze opóźnienia

zdecydowanie mniejsze opóźnienia, podczas grania online

mniejsze zakłócenia

zmniejszenie zakłóceń wywołanych przez inne urządzenia i sąsiednie sieci bezprzewodowe

Oznacza to, że możesz używać tych samych inteligentnych urządzeń domowych, które korzystają z wolnego, ale o dalekim zasięgu sygnału 2,4 GHz, cieszyć się szybszymi prędkościami Wi-Fi w sieci 5 GHz na niedrogim i trwałym Chromebooku, podczas gdy Twój nowy, szybki iPhone lub telefon z Androidem może przesyłaj zdjęcia i filmy w zawrotnym tempie dzięki szybkim i szerokim kanałom 6 GHz.

Kiedy zostanie uruchomione Wi-Fi 7?

Specyfikacja IEEE 802.11be nie została jeszcze ukończona, ale na Wi-Fi 7 nie trzeba będzie długo czekać. Według Wi-Fi Alliance ta nowa technologia sieciowa będzie dostępna pod koniec pierwszego kwartału 2024. Oznacza to, że router Wi-Fi 7, który kupisz teraz, może otrzymać aktualizację oprogramowania sprzętowego w celu zapewnienia zgodności ze zmianami wprowadzonymi w ostatniej chwili. Warto jednak poczekać, aż pojawią się certyfikowane urządzenia, aby mieć pewność, że nie będziesz mieć problemów z połączeniem.

Ponieważ pozostało zaledwie kilka miesięcy, większość szczegółów została już ustalona. Sprzęt Wi-Fi 7 oparty na bieżących specyfikacjach powinien pozostać zgodny z wersją ostateczną. Dobry router Wi-Fi 6 może być jednak dla Ciebie wystarczający, jeśli nie przewidujesz w najbliższym czasie aktualizacji do urządzeń Wi-Fi 7 – no na pewno w ciągu najbliższego roku lub dwóch. Minie kilka miesięcy, a być może nawet ponad rok, zanim Wi-Fi 7 będzie obsługiwana przez większość komputerów, smartfonów czy tabletów.

Kiedy pojawiły się Wi-Fi 6 i 6E?

W związku z wprowadzeniem Wi-Fi 7 warto spojrzeć wstecz na to jak wprowadzane były Wi-Fi 6 i 6E, aby zorientować się, jak szybko producenci wdrażają obsługę nowej technologii sieci bezprzewodowej w swoich urządzeniach.

Wkrótce po uzyskaniu certyfikacji Wi-Fi Alliance przez Wi-Fi 6 we wrześniu 2019 roku telefony, laptopy i inne urządzenia bezprzewodowe obsługiwały tę aktualizację, nad którą prace trwały pięć lat. Wi-Fi 5 stało się oficjalnie dostępne w 2014 roku. Oznaczało to, że społeczeństwo pragnęło lepszego internetu, więc producenci odpowiedzieli na to zapotrzebowanie, dodając komponenty Wi-Fi 6 do nowych urządzeń.

Wi-Fi 6E pojawił się w kolejnym roku i uzyskał certyfikat w lutym 2021 roku. Lepiej radzi sobie z wieloma urządzeniami w zatłoczonych sieciach, ale jego nowy, szybki kanał 6 GHz ma krótki zasięg. Może to prowadzić do frustracji, gdy obietnice szybkiego pobierania plików okażą się rozczarowujące w wielu, odległych od routera częściach domu.

Wdrożenie Wi-Fi 6E było wolniejsze. Być może było to spowodowane stosunkowo szybkim wprowadzeniem na rynek wkrótce po Wi-Fi 6 lub obawą, że konsumenci nie zrozumieją i nie docenią zalet Wi-Fi 6E. Niezależnie od przyczyny, Wi-Fi 6E zaczyna zyskiwać na popularności dopiero dwa lata później.

Wi-Fi 7 to aktualizacja ze znacznie większymi zaletami. Wdrożenie powinno nastąpić szybciej niż w przypadku Wi-Fi 6E.

A co z Wi-Fi 8?

Zawsze chcemy mieć więcej szybszego internetu i raczej to się nie zmieni. W miarę udostępniania większej przepustowości dostawcy usług inspirują się poszukiwaniem nowych sposobów wykorzystania tej dodatkowej prędkości w celu poprawy jakości, dodania większej liczby funkcji i wykonywania większej liczby zadań na raz.

Liderzy branży już omawiają Wi-Fi 8. Dokument IEEE z października 2022 roku przewiduje wypuszczenie Wi-Fi 8 w 2027 lub 2028 roku. Niedawno Wi-Fi 8 zaczęto określać jako IEEE 802.11bn.

Wi-Fi 7 sprawi, że internet będzie lepszy

Każda aktualizacja Wi-Fi przynosi ulepszenia, a my wszyscy czerpiemy korzyści ze zmian. Ponieważ Wi-Fi 7 pojawi się na początku 2024 roku, sprawdź wersję Wi-Fi, która będzie obsługiwana przez Twój następny router, telefon, laptop i komputer, aby wyciągnąć z nich jak najwięcej.

Nie ma sensu kupywać routera Wi-Fi 7 już teraz, jeśli żadne z TWoich urządzeń nie będzie obsługiwało wszystkich zalet nowej technologi internetu bezprzewodowgo.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Android Police
zdjęcie wykorzystane we wpisie pochodzi z Depositphotos