Prędkości Wi-Fi 7 są prawie takie same jak Thunderbolt 3

Firma Mediatech zaprezentowała pierwsze demo technologii Wi-Fi 7, które pokazuje możliwości i zawrotne prędkości nowej generacji sieci bezprzewodowej.

Mediatek Filogic Wi-Fi 7 demo

Wydaje się, że Wi-Fi 6 dopiero do nas dotarło, ale oczywiście technologia idzie naprzód. Wi-Fi 7 jest już na horyzoncie, a MediaTek ogłosił teraz pierwsze demonstracje na żywo technologii nowej generacji, która powinna być znacznie szybsza niż to, do czego jesteśmy przyzwyczajeni.

Urządzenia obsługujące Wi-Fi 6 tak naprawdę pojawiły się na rynku dopiero w 2021 roku, więc konsumenci powinni być obecnie zadowoleni ze wzrostu prędkości, jaki technologia zapewniła w porównaniu z poprzednią generacją. Ale ta satysfakcja z pewnością będzie ulotna, ponieważ Wi-Fi Alliance już pracuje nad nową technologią, która może obsłużyć działania wymagające większej ilości danych.

Wi-Fi 7 to standard IEEE 802.11be. Wi-Fi Alliance twierdzi, że ten nowy system powinien mieć maksymalną przepustowość co najmniej 30 Gb/s, co jest dużym krokiem naprzód w stosunku do maksymalnej przepustowości Wi-Fi 6 wynoszącej 9,6 Gb/s. Te osiągi są w większości danymi laboratoryjnymi, więc nie spodziewaj się, że będziesz pobierać całe sezony seriali telewizyjnych w ciągu kilku sekund – mówi się, że wzrost prędkości w świecie rzeczywistym jest około 2,4 raza szybszy niż poprzednia generacja Wi-Fi 6.

Dla porównania, połączenie Thunderbolt 3 może działać z prędkością do 40 Gb/s, przy czym w praktyce każde pojedyncze urządzenie peryferyjne w łańcuchu jest ograniczone do 32 Gb/s. W efekcie połączenie Wi-Fi 7 o pełnej prędkości może oferować prędkości zbliżone do Thunderbolt 3, ale bezprzewodowo.

Podczas gdy Wi-Fi Alliance wciąż pracuje nad szczegółami tego, co będzie zawierał nowy standard, jedna z jego firm członkowskich, MediaTek, twierdzi, że zaprezentowała już demonstrację technologii Wi-Fi 7 swoim kluczowym klientom i współpracownikom branżowym.

MediaTek twierdzi, że system demonstracyjny, oparty na platformie Fologic, jest w stanie osiągnąć maksymalną prędkość określoną w standardzie. Część tego pokazu obejmowała pokazanie technologii operacji multi-link (MLO), która jednocześnie rozprowadza wiele kanałów w różnych pasmach częstotliwości. To pokazało, że system był w stanie utrzymać stałą prędkość nawet przy zakłóceniach lub zatorach.

Wi-Fi 7 będzie też dysponował kanałami o szerokości pasma 320 MHz, co pozwoli na jednoczesne przesyłanie większej ilości danych nawet przy tej samej liczbie anten. To, plus MLO i kilka innych sztuczek technicznych, powinno pomóc Wi-Fi 7 poradzić sobie z intensywną transmisją danych, którą konsumenci będą coraz częściej wykorzystywać do gier online, strumieniowania wideo 4K i ostatecznie 8K, aplikacji AR i VR, a może nawet to metaverse.

MediaTek spodziewa się, że produkty korzystające z Wi-Fi 7 trafią na rynek już w przyszłym roku, ale wydaje się to dość optymistycznym szacunkiem, biorąc pod uwagę, że Wi-Fi Alliance nie planuje sfinalizowania nowego standardu do początku 2024 roku. Kompatybilne urządzenia z Wi-Fi 7 prawdopodobnie pojawią się wcześniej, ale na te z oficjalnym certyfikatem będzie trzeba poczekać jeszcze kilka lat.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Mediatek