Wi-Fi 7 będzie gotowe w 1Q 2024 roku

Wi-Fi 7, czyli 802.11be, jest wciąż w fazie rozwoju, ale Wi-Fi Alliance zapowiada, że za kilka miesięcy pierwsze urządzenia zaczną być certyfikowane.

Wi-Fi 7 CERTIFIED od 1. kwartału 2024 roku
Wi-Fi 7 CERTIFIED od 1. kwartału 2024 roku

Jak wynika z informacji opublikowanej na stronach Wi-Fi Alliance, prace nad standardem Wi-Fi 7 zostaną zakończone przez sojusz w pierwszym kwartale 2024 roku. Wspomniano o tym już na blogu Beacon pod koniec października, aczkolwiek dodano drobny druk w celu złagodzenia stwierdzeń.

Może Cię zainteresować: Czego się spodziewać po Wi-Fi 7?

Program „Wi-Fi CERTIFIED 7”, jak go oficjalnie nazywamy, będzie oparty na standardzie 802.11be. Certyfikowany sprzęt będzie szczególnie ważny dla współdziałania urządzeń, czy to routerów WLAN, notebooków czy smartfonów z modułem radiowym Wi-Fi 7.

Wi-Fi 7 przynosi w szczególności trzy główne innowacje. Dozwolone będą szerokie kanały 320 MHz. To, jak przydatne będzie to rozwiązanie, będzie jednak zależeć od regionu. Nie każdy kraj pozwala na pełne wykorzystanie pasma 6 GHz wprowadzonego przez Wi-Fi 6E. Nie jest jeszcze jasne, czy górny zakres będzie dostępny w Europie.

Prawdopodobnie zwiększy się również przepustowość dzięki 4K QAM (4096-QAM), czyli maksymalnej liczbie punktów konstelacyjnych, które można ułożyć w pakiecie cyfrowym. Pod Wi-Fi 6 jest to nadal 1024 QAM. Umożliwi to co najwyżej 20% wzrost szybkości transmisji danych w Wi-Fi 7 (802.11be).

Funkcja Multi Link (MLO) ma zapewnić dalsze korzyści w zakresie przepustowości i redundancji oraz umożliwić wzajemne połączenie 3 pasm radiowych. Urządzenia mogą w ten sposób transmitować na kilku pasmach jednocześnie i dystrybuować dane, co jest z grubsza porównywalne z agregacją nośników w komunikacji mobilnej.

Najważniejsze zmiany w Wi-Fi 7™ (802.11be)

szybkość

2,4✕ szybsze prędkości w porównaniu z Wi-Fi 6

mniejsze opóźnienia

zdecydowanie mniejsze opóźnienia, podczas grania online

mniejsze zakłócenia

zmniejszenie zakłóceń wywołanych przez inne urządzenia i sąsiednie sieci bezprzewodowe

Pytanie, w jakim stopniu dostępne już na rynku urządzenia Wi-Fi 7, odpowiadają rzeczywistemu standardowi, pozostaje wciąż bez odpowiedzi. Niektórzy na rynku obawiają się sytuacji podobnej do tej związanej ze standardem 802.11n, gdzie wielu producentów wkroczyło na rynek z urządzeniami „draft n”. Wiele lat przed faktycznym przyjęciem standardu.

Niemniej w tamtym czasie producenci sieci przedstawili stosunkowo przejrzystą sytuację w zakresie projektu i przynajmniej zwrócili uwagę na tę kwestię za pomocą słowa „draft”. Jednak liczba routerów Wi-Fi 7, które faktycznie trafiły do tej pory na rynek, jest znikoma. Często są też bardzo drogie. Aktualizacja oprogramowania sprzętowego powinna rozwiązać wszelkie potencjalne problemy, które mogą się pojawić.

Wi-Fi Alliance będzie obecne na styczniowych targach CES 2024 w Las Vegas. Możemy zatem spodziewać się wielu nowości w dziedzinie sprzętu WLAN.

Zobacz też:

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Wi-Fi Alliance | Notebookcheck