Co musisz wiedzieć o Wi-Fi 6E na iPhonie, iPadzie i Macu?

Sprawdź, czy Twoje urządzenie Apple’a obsługuje łączność przez sieć bezprzewodową Wi-Fi 6E i jak z niej korzystać?

Sieć Wi-Fi 6E na iPhonie (Apple)

Sieć bezprzewodowa Wi-Fi 6E, najnowsze osiągnięcie technologii Wi-Fi, po włączeniu na iPhonie lub komputerze Mac oferuje szereg korzyści, ale może również powodować problemy. W tym artykule wyjaśniam, czym jest sieć Wi-Fi 6E, które urządzenia Apple’a obsługują tę funkcję i jak ją wyłączyć, jeśli pojawią się problemy.

Co to jest Wi-Fi 6E?

Wi-Fi 6 działa w pasmach 2,4 GHz i 5 GHz, natomiast Wi-Fi 6E działa również w paśmie 6 GHz, zapewniając większą przepustowość. Wi-Fi 6E zapewnia większą prędkość sieci bezprzewodowej, mniejsze opóźnienia i mniej zakłóceń sygnału, pod warunkiem, że obsługiwane urządzenie jest podłączone do routera Wi-Fi 6E. Na rynku dostę są routery zgodne z tym standardem od takich marek jak TP-Link, Asus czy Netgear.

Wi-Fi 6E może obsługiwać więcej jednoczesnych połączeń bez spadku wydajności, dzięki czemu idealnie nadaje się w środowiskach z wieloma podłączonymi urządzeniami, takich jak inteligentne domy i nowoczesne biura.

Czy moje urządzenie Apple’a obsługuje Wi-Fi 6E?

Ponieważ Wi-Fi 6E jest stosunkowo nowym rozwiązaniem, nie wszystkie urządzenia jeszcze go obsługują. Oznacza to, że możesz nie być w stanie w pełni wykorzystać jego funkcji, jeśli inne urządzenia w Twojej sieci nie są kompatybilne z Wi-Fi 6E.

Urządzenia Apple’a obsługujące Wi-Fi 6E to:

 • iMac (24-calowy, listopad 2023 r.)
 • MacBook Pro (14-calowy, listopad 2023 r.)
 • MacBook Pro (16-calowy, listopad 2023 r.)
 • MacBook Pro (14-calowy, 2023 r.) lub MacBook Pro (16-calowy, 2023 r.)
 • Mac mini (2023)
 • Studio Mac (2023)
 • Mac Pro (2023)
 • iPhone’a 15 Pro lub iPhone’a 15 Pro Max
 • iPad Pro 11 cali (4. generacji) lub iPad Pro 12,9 cala (6. generacji)

Jak korzystać z sieci Wi-Fi 6E na iPhonie, iPadzie i Macu?

Aby korzystać z sieci Wi-Fi 6E na urządzeniu firmy Apple, potrzebujesz routera Wi-Fi 6E, który ma również włączone pasma 2,4 GHz lub 5 GHz. Aby uzyskać najlepszą wydajność sieci Wi-Fi, Apple zaleca używanie jednej nazwy sieci w pasmach 2,4 GHz, 5 GHz i 6 GHz routera.

W przeciwnym razie Twoje urządzenie Apple’a zidentyfikuje sieć jako mającą „ograniczoną kompatybilność”, a ogólne wrażenia z niektórych działań w sieci mogą nie być zgodne z oczekiwaniami. Następnie znajduje nazwę odpowiedniej sieci 5 GHz i pyta, czy chcesz do niej dołączyć, aby uzyskać lepszą kompatybilność. 

 • Jeśli wybierzesz opcję OK lub Przyłącz się, urządzenie połączy się z siecią 5 GHz bez korzyści, jakie daje sieć Wi-Fi 6E.
 • Jeśli wybierzesz opcję Nie teraz, urządzenie będzie nadal korzystać z sieci Wi-Fi 6E, ale ogólne wrażenia z niektórych działań w sieci mogą nie być zgodne z oczekiwaniami.
Przyłączanie się do sieci Wi-Fi 6E (iPhone, iPad)
Przyłączanie się do sieci Wi-Fi 6E (iPhone, iPad)
Przyłączanie się do sieci Wi-Fi 6E (Mac)
Przyłączanie się do sieci Wi-Fi 6E (Mac)

Jeśli administrujesz routerem Wi-Fi, możesz użyć jego strony internetowej lub aplikacji konfiguracyjnej do edycji nazwy każdego pasma, tak aby wszystkie pasma miały taką samą nazwę. Urządzenie może wtedy ponownie dołączyć do sieci Wi-Fi 6E z pełną kompatybilnością. Więcej informacji o nazwach sieci i innych ustawieniach można znaleźć w zalecanych ustawieniach dla routerów Wi-Fi i punktów dostępu.

Wyłączanie sieci Wi-Fi 6E

Pasmo częstotliwości 6 GHz może mieć krótszy zasięg i mniejszą zdolność przenikania przez ściany i inne przeszkody w porównaniu z niższym pasmem 2,4 GHz. Może to wymagać bardziej strategicznego rozmieszczenia routerów lub użycia wzmacniaczy zasięgu na większych przestrzeniach. Ponadto działanie w wyższym paśmie częstotliwości może prowadzić do zwiększonego zużycia energii na komputerze Mac, co może mieć wpływ na żywotność baterii w urządzeniach przenośnych.

W przypadku sieci Wi-Fi 6E, które korzystają z jednej nazwy sieci zgodnie z zaleceniami, jeśli wystąpią jakiekolwiek inne problemy z korzystaniem z sieci, możesz wyłączyć tryb Wi-Fi 6E po połączeniu z tą siecią. Urządzenie nie będzie już korzystać z pasma 6 GHz tej sieci. Nie ma to wpływu na korzystanie z Wi-Fi 6E w innych sieciach.

Na komputerze Mac

 • Wybierz kolejno menu Apple  ➔ Ustawienia systemowe, a następnie kliknij opcję Wi-Fi.
 • Kliknij przycisk Szczegóły obok nazwy sieci Wi-Fi 6E, z którą masz połączenie.
 • Z menu rozwijanego obok pozycji Tryb Wi‑Fi 6E wybierz opcję Wył. 

Na iPhonie i iPadzie

 • Wybierz kolejno opcje UstawieniaWi-Fi.
 • Stuknij nazwę sieci Wi-Fi 6E, z którą masz połączenie.
 • Stuknij opcję Tryb Wi-Fi 6E, a następnie stuknij opcję Wyłącz

Należy pamiętać, że Wi-Fi 6E nie jest dostępne w Chinach kontynentalnych, natomiast w Japonii Wi-Fi 6E wymaga systemu iOS 16.2 lub nowszego albo macOS 13.2 lub nowszego.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Apple | MacRumors