Wi-Fi 6 Release 2 zapowiedziane

Wi-Fi Alliance zapowiedziało zaktualizowany standard Wi-Fi 6 Realese 2, który zapewnia lepsze przesyłanie danych i zużycie energii, a przy okazji wprowadza małe zamieszanie w nazewnictwie.

Wi-Fi CERTIFIED 6™ Release 2

Nowy standard Wi-Fi CERTIFIED 6™ Release 2 ma zapewniać „najlepsze możliwe połączenia w domu” z szybszym przesyłaniem danych bezprzewodowych, mniejszymi opóźnieniami i lepszymi metodami oszczędzania baterii urządzeń podłączonych do sieci.

Wi-Fi 6 jest już znaczącym krokiem naprzód w porównaniu z poprzednimi standardami sieci bezprzewodowej, z lepszą wydajnością nawet w gęsto zaludnionych kompleksach mieszkalnych lub biurach. Jest już nawet Wi-Fi 6E, które oferuje lepszą przepustowość dzięki wykorzystaniu częstotliwości 6 GHz, a nie tylko 5 GHz lub 2,4 GHz. Aby jeszcze bardziej skomplikować sprawę, stowarzyszenie Wi-Fi Alliance ogłosiło kolejną iterację standardu, podczas targów CES 2022: Wi-Fi 6 Release 2. Obiecuje on większą wydajność energetyczną i jeszcze lepszą wydajność w przypadku zwiększonego zagęszczenia urządzeń i ruchu.

Najważniejszym punktem 2. wersji jest z pewnością obsługa wieloużytkownikowego łącza MIMO, umożliwiającego podłączonym urządzeniom jednoczesne przesyłanie treści do punktu dostępowego, takiego jak router. Zapewnia to szybsze i bardziej niezawodne przesyłanie danych przez wiele osób jednocześnie, a także skróci opóźnienia w przypadku gier internetowych i wideokonferencji.

Dla tych, którzy mają dziesiątki inteligentnych urządzeń domowych zaśmiecających sieć w całym domu, Wi-Fi 6 Release 2 zapewnia poprawę zużycia energii. Urządzenia korzystające z nowego standardu mogą polegać na nowych trybach niskiego poboru mocy i uśpienia, co jest szczególnie interesujące w przypadku produktów zasilanych bateryjnie.

Funkcje Wi-Fi 6 Release 2 mają zastosowanie we wszystkich pasmach obsługiwanych przez standard, w tym 2,4 GHz, 5 GHz i 6 GHz. Jest to ważne, ponieważ wszystkie trzy mają swoje własne przypadki użycia, a 2,4 GHz często pozostaje jedyną opcją dla inteligentnych urządzeń domowych o niskim poborze mocy. Najniższa częstotliwość jest zarazem najtańszą technologią o największym zasięgu.

Poprawa zużycia baterii pomoże przede wszystkim inteligentnym urządzeniom domowym, ale można śmiało założyć, że smartfony również nieco skorzystają z mnóstwa ulepszeń związanych z Wi-Fi 6 Realease 2.

Biorąc pod uwagę, że Wi-Fi 6 miało być nowym początkiem zawiłego i skomplikowanego schematu nazewnictwa, na którym wcześniej polegała Wi-Fi, przekształcenie nieintuicyjnego schematu Wi-Fi n/ac/ax w logicznie postępujący Wi-Fi 4, 5, i 6, po raz kolejny zostaliśmy z systemem, w którym wiele osób będzie zastanawiać się czym różnią się Wi-Fi 6, Wi-Fi 6E i Wi-Fi 6 Release 2. Dodatkowo na horyzoncie jest już Wi-Fi 7…

Szczególnie przygnębiające jest to, że Wi-Fi 6 Release 2 ma ulepszyć zarówno Wi-Fi 6, jak i 6E, co jeszcze bardziej utrudni wielu osobom zrozumienie tego nazewnictwa.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Wi-Fi Alliance | Android Police