Czego się spodziewać po Wi-Fi 7?

MediaTek zademonstrowało nową generację sieci Wi-Fi 7 na targach CES, zachwalają jej 2,4-krotny wzrost prędkości w porównaniu z Wi-Fi 6.

Wi-Fi 7 - czego się spodziewać?

Nowa generacja sieci bezprzewodowej Wi-Fi 7 ma skupiać się między innymi na zmniejszeniu opóźnień i zakłóceń z innych sieci, ale ma też oferować wzrost prędkości. MediaTek twierdzi, że jest „jednym z pierwszych technologii Wi-Fi 7” i pokaże najnowszy standard w akcji na przyszłorocznych targach CES 2022. Oznacza to, że oficjalny standard Wi-Fi 7™ mogliśmy zobaczyć w połowie 2022 roku. Wi-Fi 7 podobno będzie 2,4 razy szybsze niż Wi-Fi 6 i 6E.

Pomimo, że dopiero w 2021 roku zaczęliśmy dostrzegać napływ routerów obsługujących Wi-Fi 6E, firmy produkujące chipy i modemy już ciężko pracują nad kolejną generacją. Podczas dorocznego szczytu programistów MediaTeka firma ogłosiła, że ​​na targach CES 2022 zademonstruje sieć Wi-Fi 7 (802.11be).

Wiceprezes ds. marketingu produktów w MediaTek James Chen wyjaśnił, że Wi-Fi 7 byłoby 2,4 razy szybsze niż Wi-Fi 6 lub Wi-Fi 6E — oba te rozwiązania są już i tak niesamowicie szybkie według dzisiejszych standardów.

Jednak wzrost prędkości to tylko jedna z przyszłych korzyści Wi-Fi 7. Chen wyjaśnił również (bez żadnych konkretnych szczegółów), że nowy standard znacznie zmniejszy opóźnienia, co w dużej mierze pomoże w zastosowaniach takich jak gry, w których liczy się każda milisekunda. I, co intrygujące, powiedział, że Wi-Fi 7 będzie „ładnie współgrać” z sieciami Wi-Fi 7 twojego sąsiada, wykorzystując nową technologię do zmniejszenia zakłóceń pochodzących z sygnałów spoza domu.

Najważniejsze zmiany w Wi-Fi 7™ (802.11be)

szybkość

2,4✕ szybsze prędkości w porównaniu z Wi-Fi 6

mniejsze opóźnienia

zdecydowanie mniejsze opóźnienia, podczas grania online

mniejsze zakłócenia

zmniejszenie zakłóceń wywołanych przez inne urządzenia i sąsiednie sieci bezprzewodowe

Chociaż MediaTek zademonstruje technologię na CES 2022 w styczniu, Chen stwierdził, że Wi-Fi Alliance jest nadal „na bardzo wczesnym etapie procesu standaryzacji Wi-Fi 7” i że nie może ujawnić konkretnej daty, kiedy standard Wi-Fi 7 zostanie sfinalizowany. Zasugerował jednak, że chociaż standard „wciąż ewoluuje”, możemy spodziewać się „wydania [standardu Wi-Fi 7] w drugim kwartale 2022 roku”. Spodziewamy się jednak wdrożenia tej technologii dopiero w 2023 roku.

Czym jest technologia IEEE 802.11be?

Sieć o niezwykle wysokiej przepustowości (EHT) to potencjalna kolejna generacja do standardu 802.11 IEEE i prawdopodobnie zostanie oznaczona jako Wi-Fi 7. Będzie opierać się na 802.11ax, skupiając się na pracy WLAN w pomieszczeniach i na zewnątrz z prędkością stacjonarną i w pasmach częstotliwości 2,4, 5 i 6 GHz. Prace nad 802.11be są w toku, a ostateczna wersja oczekiwana jest na początku 2024 roku. [za Wikipedią]

nazwa generycznawspierana technologia
Wi-Fi 7802.11be
Wi-Fi 6802.11ax
Wi-Fi 5802.11ac
Wi-Fi 4802.11n

Pytanie brzmi, które urządzenia będą obsługiwać sieć Wi-Fi 7. Jedną z największych wad zakupu routera Wi-Fi 6E w 2021 roku jest to, że niewiele urządzeń obsługuje sieci 6 GHz. Nowe urządzenia z większym prawdopodobieństwem już obsługują ten standard, ale czy firmy będą również gotowe w przyszłości, aby obsługiwać od razu Wi-Fi 7?

Myślę, że będziemy musieli trochę na to poczekać!

źródło: Wi-Fi Alliance | Android Central