7 oznak, że Twój iPhone może być śledzony

Sprawdź, jaki objawy mogą świadczyć o tym, że Twój iPhone może, ale nie musi być „podglądany” przez niepowołane osoby.

7 oznak, że Twój iPhone może być śledzony
fot. Depositphotos

Rozpoznając oznaki śledzenia smartfona, możesz określić, czy Twój iPhone jest podglądany lub podsłuchiwany przez hackerów. Poniżej możesz znaleźć 7 sygnałów ostrzegawczych, które mogą oznaczać, że do Twojego iPhone’a mają dostęp niepowołane osoby. Począwszy od nieoczekiwanych alertów dotyczących logowania Apple ID po nietypowe wzorce wykorzystania danych, które mogą wskazywać na obecność oprogramowania śledzącego lub złośliwą aktywność.

1. Wyłudzenie informacji logowania Apple ID

Pierwszą oznaką śledzenia Twojego iPhone’a, o której powinieneś wiedzieć, jest naruszenie danych Twojego Apple ID. Jest to konto administracyjne najwyższego poziomu na każdym iPhonie.

Może Cię zainteresować też: Kiedy warto kupić nowego iPhone’a?

Jeśli otrzymasz powiadomienia o logowaniu się na Twoje konto Apple ID na dziwnym urządzeniu, zmianie hasła do konta lub nietypowych rachunkach, mogą to być znaki ostrzegawcze, że ktoś uzyskał dostęp do Twojego Apple ID.

Nie musisz się jednak martwić, jeśli spotkasz się z takimi sytuacjami. Możesz użyć narzędzi Apple’a do odzyskiwania konta, aby przywrócić i odzyskać dostęp do swojego Apple ID, jeśli nie możesz uzyskać do niego dostępu.

Logowanie się do Apple ID na iPhonie
Logowanie się do Apple ID na iPhonie | fot. Apple

Powinieneś także włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe lub utworzyć silne hasło (zmienić istniejące na oficjalnej stronie Apple’a), aby zapobiec ujawnieniu informacji o Twoim Apple ID przez hackerów.

2. Dziwne urządzenia w Chmurze rodzinnej lub aplikacji „Znajdź”

Chmura rodzinna to wygodne narzędzie, które pozwala udostępniać zakupy, subskrypcje, rodzinne albumy ze zdjęciami, lokalizacje, harmonogramy itp. członkom grupy rodzinnej bez używania tego samego Apple ID.

Tymczasem funkcja Znajdź (Find My) jest podobna. Wszystkie informacje są zawarte w Apple ID. Dlatego też współdzielenie z grupą rodzinną i aplikacja Znajdź to dwie metody często wykorzystywane przez przestępców w celu uzyskania dostępu do systemu iPhone’a.

Pojawienie się dziwnych urządzeń w Chmurze rodzinnej lub aplikacji Znajdź to podejrzany znak.

Członkowie Chmury rodzinnej Apple'a
Członkowie Chmury rodzinnej Apple’a | fot. Apple

Dlatego jeśli wykryjesz dziwne urządzenie w tych dwóch aplikacjach, szybko je usuń, sprawdź ustawienia zabezpieczeń i natychmiast zaktualizuj swoje hasło, aby uniknąć ryzyka wykradzenia danych.

3. Zwiększone wykorzystanie danych

Każda aplikacja mobilna lub oprogramowanie aktywowane w telefonie wykorzystuje dane internetowe. Jeśli zauważysz wzrost miesięcznego wykorzystania danych, może to być sprawka aplikacji śledzącej.

Proces wykorzystywania technologii do pobierania lokalizacji iPhone’a za pomocą cudzego GPS i innych informacji wymaga dużej ilości danych. Zanim jednak wyciągniesz ostateczne wnioski, powinieneś sprawdzić wykorzystanie danych w telefonie.

4. Szybkie rozładowywanie baterii

Podobnie w przypadku dowolnego oprogramowania lub aplikacji na urządzeniu korzystanie z aplikacji śledzących powoduje wyczerpanie baterii telefonu.

Ustawienia baterii na iPhonie
Ustawienia baterii na iPhonie | fot. Apple

Jeśli poziom naładowania baterii Twojego smartfona utrzymuje się do końca dnia po pełnym naładowaniu, ale nagle spada bez częstego używania go przez Ciebie, może to oznaczać, że istnieje aplikacja monitorująca, o której nie wiesz. I to ona może wyczerpywać baterię iPhone’a — w UstawieniachBateria możesz sprawdzić, które aplikacje

5. Nieuprawniony dostęp do mikrofonu i kamery

Następnym sygnałem, że Twój iPhone jest śledzony, jest naruszenie bezpieczeństwa mikrofonu i aparatu. Obecnie istnieje wiele programów szpiegujących służących do podsłuchiwania i nagrywania rozmów. Niektóre aplikacje śledzące powodują nawet automatyczną aktywację aparatu, wykonywanie zdjęć otoczenia i wysyłanie ich na serwer lub inne urządzenie.

Ryzyko to może stanowić potencjalne zagrożenie dla Ciebie. Dlatego też, gdy aplikacje proszą o dostęp do kamery lub aplikacja chce skorzystać z mikrofonu, najlepszym sposobem jest natychmiastowe usunięcie tych aplikacji z urządzenia.

Pomarańczowe i zielone wskaźniki na pasku statusu iPhone’a
Pomarańczowe i zielone wskaźniki na pasku statusu iPhone’a | fot. Apple

6. Pojawiają się dziwne komunikaty

Czy otrzymałeś wiadomości tekstowe zawierające dziwne kody, symbole, znaki lub specjalne linki? Jeśli zdarza się to często, na Twoim iPhonie mogła zostać zainstalowana aplikacja szpiegowska.

Kiedy tak się stanie, zachowaj ostrożność i zignoruj lub usuń dziwne wiadomości i nie klikaj żadnych dziwnych hiperłączy wysyłanych w wiadomościach.

7. Przeglądarka internetowa i dziwne aplikacje mobilne

Użytkownikom iPhone’a zawsze zaleca się kontrolowanie zainstalowanych aplikacji i historii przeglądarki internetowej. Pomaga to szybko wykryć wszelkie występujące nieprawidłowości.

Jeśli na Twoim iPhonie pojawiają się dziwne aplikacje lub zdarza się, że nagle korzystasz z nietypowych przeglądarek internetowych, jest bardzo prawdopodobne, że Twój telefon został przejęty. Dlatego powinieneś usunąć te aplikacje i sprawdzić aplikacje, które mają uprawnienia dostępu do danych.

Zobacz też: Uważaj na fałszywe aplikacje udające ChatGPT

Po wykryciu powyższych znaków należy niezwłocznie sprawdzić iPhone’a i poszukać bezpiecznego rozwiązania, aby uniknąć śledzenia i ujawnienia ważnych informacji.

W przypadku, gdy istnieje podejrzenie przejęcia smartfona przez hackerów, należy zmienić wszelkie hasła do najważniejszych usług i bankowości – oczywiście na innym urządzeniu! Należy też skontaktować się z pomocą Apple’a oraz zgłosić incydent na Policję – ale należy to zrobić zanim zresetujesz smartfona, bo w ten sposób zatrzesz wszelkie ślady.

Zazwyczaj najlepszym sposobem jest twardy reset i przywrócenie iPhone’a do ustawień fabrycznych, i odtworzenie bez przywracania kopii urządzenia – jako nowe urządzenie.

Zobacz także inne nasze poradniki:

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: NotebookCheck | Apple
zdjęcie wykorzystane we wpisie z Depositphotos