Kiedy warto kupić nowego iPhone’a?

Zapoznaj się z poradnikiem, który może pomóc Ci podjąć decyzję, czy w twoim przypadku akurat teraz jest najlepszy moment na kupno nowego iPhone’a.

iPhone 14 Pro – który model jest najlepszy dla Ciebie?
Zrzut ekranu ze sklepu firmy Apple (wybór telefonu iPhone 14 Pro)

Potrzebujesz pomocy w podjęciu decyzji, czy kupić najnowszego iPhone’a, czy też nie? Zapoznaj się z tymi 14 czynnikami, które mogą pomóc Ci określić, czy opłaca się uaktualnić obecnego iPhone’a lub urządzenia z systemem Android do najnowszego modelu telefonu iPhone.

Powody, dla których warto zaktualizować iPhone’a do najnowszego:

 1. Twój obecny telefon ma co najmniej 3 lub 4 lata
 2. W telefonie, którego używasz, brakuje miejsca
 3. Twój telefon nie obsługuje 5G
 4. Bateria szybko się wyczerpuje
 5. Telefon działa wolno i pojawiają się opóźnienia
 6. Aplikacja lub gra, którą lubisz, nie jest obsługiwana na starszych smartfonach
 7. Naprawdę potrzebujesz najnowszego sprzętu do pracy
 8. Twój telefon nie otrzymuje już aktualizacji oprogramowania
 9. Nie możesz używać najnowszych kabli, ładowarek i akcesoriów
 10. Naprawa obecnego telefonu jest zbyt kosztowna
 11. Ekran twojego iPhone’a jest uszkodzony i nie masz Apple Care
 12. Otrzymujesz świetną ofertę wymiany
 13. Masz telefon z Androidem i chcesz wypróbować smartfona z systemem iOS
 14. Kolejna premiera iPhone’a dopiero za jakiś czas

1. Twój obecny telefon ma co najmniej trzy do czterech lat

Większość smartfonów ze średniej i wyższej półki sprzedanych w ciągu ostatnich kilku lat może skutecznie służyć przez co najmniej trzy lata i dłużej. Dlatego nie ma potrzeby kupowania nowego iPhone’a i możesz nadal korzystać z obecnego telefonu, jeśli nie ma on trzech lub czterech lat.

 • iPhone XS lub starszy: można rozważyć uaktualnienie modelu smartfona
 • iPhone 11: można pomysleć o aktualizacja (iPhone’a 11 nadal ma się dobrze!)
 • iPhone 12 i 13: poczekaj na iPhone’a 15
 • iPhone 14: poczekaj co najmniej dwa lata lub dłużej

2. W telefonie, którego używasz, brakuje miejsca

Jeśli w telefonie, którego używasz, ciągle brakuje miejsca, a nawet po zwolnieniu miejsca nic nie pomaga, być może nadszedł czas, aby zainwestować w nowy telefon. W 2020 roku smartfon o pojemności 16 GB już przestawał być wystarczający.

Wskazówka: kiedy składasz zamówienie na nowego iPhone’a, upewnij się, że wybierasz model z wyższym poziomem pamięci masowej, aby zabezpieczyć się na przyszłe lata. Obecnie Apple oferuje najnowsze iPhone’y w następujących konfiguracjach pamięci: 128 GB, 256 GB, 512 GB i 1 TB.

3. Twój telefon nie obsługuje 5G

Sieć 5G jest dostępna w większości dużych miast i jej zasięg szybko rozszerza się na mniejsze miejscowości. Jeśli w Twoim miejscu zamieszkania jest dostępna sieć 5G, ale Twój obecny telefon obsługuje tylko 4G, możesz chcieć kupić najnowszego iPhone, aby skorzystać z szybszych prędkości 5G.

4. Bateria szybko się wyczerpuje

Możesz sprawdzić stan baterii swojego iPhone’a, przechodząc do aplikacji UstawieniaBateriaStan baterii i ładowanie. Jeśli maksymalna pojemność spadła poniżej 70% lub zobaczysz komunikat „serwis”, możesz wymienić baterię w autoryzowanym serwisie firmy Apple. To znacznie tańsze niż zakup nowego telefonu.

Ale jeśli nie chcesz tego robić lub nie możesz znaleźć autoryzowanych centrów serwisowych Apple w swojej okolicy, możesz przekazać ten telefon komuś z rodziny i kupić sobie nowy iPhone.

5. Telefon działa wolno i pojawiają się opóźnienia

Starsze telefony z Androidem i iPhone’y zaczynają działać wolno po kilku latach użytkowania. Dzieje się tak, ponieważ system operacyjny, nowsze wersje aplikacji i zgromadzone dane zaczynają spowalniać sprzęt telefonu.

Możesz chcieć uaktualnić do nowego, mocniejszego modelu, jeśli nawet przywrócenie systemu do ustawień fabrycznych nie przynosi znaczącej poprawy.

6. Aplikacja lub gra, którą lubisz, nie jest obsługiwana na starszych smartfonach

Podczas gdy twórcy większości aplikacji i gier starają się obsługiwać starszy sprzęt, niektóre wymagające tytuły mogą utracić kompatybilność z modelami telefonów, które mają kilka lat, ponieważ renderowanie intensywnej grafiki przy starzejącym się procesorze lub ograniczonej pamięci RAM nie jest już możliwe.

Jeśli jedna z Twoich ulubionych aplikacji do edycji, zwiększania wydajności lub gier przestała być obsługiwana przez Twój obecny telefon, najlepszą opcją jest uaktualnienie do nowszego modelu lub poszukanie alternatywy dla tej aplikacji.

7. Naprawdę potrzebujesz najnowszego sprzętu do pracy

Załóżmy, że używasz aplikacji do prac, które mogą wymagać czujnika LiDAR, który znajduje się w modelach Pro najnowszych iPhone’ów i iPadów. W takim przypadku jesteś prawie zmuszony do aktualizacji, aby móc skorzystać z nowych funkcji sprzętowych.

Zobacz też: Dlaczego muzyka z dźwiękiem przestrzennym jest świetna?

Podobnie, jeśli musisz mieć częstotliwość odświeżania 120 Hz lub Always-On Display, będziesz musiał zapłacić ekstra kasę za nowszy model. Czasem nie potrzebujesz tych wszystkich nowych opcji, ale może po prostu nie masz co robić z pieniędzmi, więc możesz chcieć je mieć.

8. Twój telefon nie otrzymuje już aktualizacji oprogramowania

Podczas gdy Apple jest często chwalony za wspieranie swoich telefonów przez pięć lat lub dłużej, jeśli zdarzy ci się mieć bardzo stary model, taki jak iPhone 7 lub 6S, który nie otrzymuje już głównych aktualizacji systemu iOS, będziesz musiał kupić nowszego iPhone’a. Popularne aplikacje, takie jak WhatsApp, często przestają działać na bardzo starych wersjach systemów iOS i Android.

9. Nie możesz używać najnowszych kabli, ładowarek i akcesoriów

Nowsze iPhone’y mają bezprzewodowe ładowanie, szybkie ładowanie, obsługują MagSafe, a nadchodzący iPhone 15 podobno ma mieć nawet USB-C!

Nawet po wprowadzeniu nowego standardu (jak przeskok z 30-pinowego złącza na Lightning czy spekulowane przejście z Lightning na USB-C) przez kilka lat znajdziesz wsparcie dla starszych kabli i przejściówek Apple i innych renomowanych producentów.

Jednak po pewnym czasie uzyskanie oryginalnych, wysokiej jakości akcesoriów może być trudne w przypadku starszych modeli.

Jeśli więc znajdziesz się w takiej sytuacji lub potrzebujesz telefonu obsługującego wszystkie nowe peryferia i standardy kabli, to będziesz musiał zainwestować na najnowszy model iPhone’a.

10. Naprawa obecnego telefonu jest zbyt kosztowna

Naprawa telefonu może nie być dobrą decyzją finansową, jeśli jest uszkodzony przez wodę, ma problemy z płytą główną lub portem ładowania, a centrum serwisowe podaje astronomicznie wysoką cenę.

Wykonaj obliczenia, a może się okazać, że zakup najnowszego iPhone’a jest lepszy niż naprawa obecnego telefonu. Nie zapomnij, że otrzymasz jeden (lub, w niektórych krajach, dwa) lata gwarancji na nowy iPhone – gwarancję możesz dodatkowo przedłużyć za pomocą Apple Care + i nie martwić się przez kilka następnych lat.

11. Ekran Twojego iPhone’a jest uszkodzony i nie masz Apple Care

Ten punkt jest podobny do wcześniejszego. Koszt naprawy uszkodzonego ekranu – w efekcie wymiany na oryginalny jest absurdalnie wysoki. W niektórych przypadkach wymiana ekranu może stanowić prawie 50% kosztu tego telefonu.

Więc jeśli ekran twojego starego iPhone’a jest uszkodzony i nie masz AppleCare + lub nie masz ubezpieczenia na swój obecny telefon z Androidem, lepiej będzie przejść na nowy model iPhone’a. Kiedy to zrobisz, pamiętaj, aby oddać zepsuty telefon do recyklingu.

12. Otrzymujesz świetną ofertę wymiany

Jeśli znajdziesz doskonałą ofertę wymiany swojego obecnego iPhone’a od Apple’a lub innej renomowanej firmy, takiej jak Twój operator komórkowy, skorzystaj z tej oferty.

Pamiętaj, że z każdą mijającą sekundą wartość Twojego obecnego telefonu maleje. Tak więc, jeśli Twój telefon ma już dwa lub więcej lat i masz na niego dobrą ofertę, może lepiej zaktualizować go teraz.

13. Masz telefon z Androidem i chcesz wypróbować smartfona z systemem iOS

Zarówno Android, jak i iOS mają swoje zalety i wady. Jeśli zawsze korzystałeś z telefonu z Androidem, możesz chcieć coś zmienić i wypróbować system iOS, aby zobaczyć, jak działa na co dzień.

Niektóre wysoko oceniane aplikacje, są dostępne tylko na iOS-a. Wiele osób uważa, że niektóre aplikacje, w tym te autorstwa Google’a, faktycznie działają lepiej pod systemem iOS.

Jeśli więc powyższe punkty Cię przekonują lub chcesz wypróbować drugi najpopularniejszy system operacyjny telefonu na świecie, to przejście na iPhone’a jest Twoją odpowiedzią. Pamiętaj, że przejście z iPhone’a na Androida jest łatwe, i trzeba niekiedy zmienić nawyki – zwyczajnie się przestawić.

14. Kolejna premiera iPhone’a nie jest zbyt blisko

Wreszcie, zawsze jest najlepszy czas na zakup nowego iPhone’a. Różni ludzie mają różne teorie na ten temat. Ale oto moje: myślę, że kupno najnowszego iPhone’a w ciągu sześciu do siedmiu miesięcy od jego premiery to najlepszy czas. Potem rozsądniej jest poczekać na następny model.

Zwykle nowe iPhone’y pojawiają się co roku we wrześniu. Więc powinieneś go kupić do kwietnia kolejnego roku. A jeśli nie, do tego czasu plotki o kolejnym modelu są już wszędzie i bardziej obiecujące jest poczekanie do września. Nie chcesz trzymać drogiego 2-miesięcznego iPhone’a i oglądać wrześniową konferencję Apple’a, podczas której ogłaszają nowego, błyszczącego następcę twojego iPhone’a – zwykle w podobnej cenie co zeszłoroczny model.

Wyjątek: Apple wycofuje niektóre starsze modele, zwłaszcza wersje Pro, natychmiast po wprowadzeniu nowego iPhone’a. Ale możesz poczekać do następnej premiery, jeśli chcesz kupić zwykły model iPhone’a (nie Pro), który ma jedno lub dwa pokolenia. Jeśli Apple zdecyduje się zachować starszy model w swojej rocznej ofercie iPhone’ów, najprawdopodobniej obniży jego pierwotną cenę o około 500 zł.

Najważniejsze – sprawdź też, czy istnieją alternatywy w znacznie lepszych cenach! A jeśli zależy Ci na iPhonie możesz upolować też smartfony w promocjach – pamiętaj jednak, aby kupować tylko od zaufanych sprzedawców i w znanych sklepach. Nierealnie niska cena w przypadku iPhone’a od razu powinna wzbudzić podejrzenia.
Powiązane: Phishing, jak nie dać się oszukać?

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Apple | iDownloadBlog