Czy można ładować smartfon przez całą noc?

Czy ładowanie smartfona w nocy jest bezpieczne, czy bateria może się „przeładować”? Oto kilka mitów dotyczących baterii telefonów, które dawno zostały obalone.

Czy warto ładować smartfon nocą? - zdjęcie ze smartfonem na ładowarce indukcyjnej

W świecie akumulatorów litowo-jonowych centralne miejsce zajmują smartfony. Jednak wywołały one także ciągłą debatę: czy długotrwałe (lub całonocne) ładowanie powoduje niszczenie baterii? Na żywotność baterii telefonu wpływa wiele czynników, w tym wiek produkcji i wiek chemiczny. To ostatnie odnosi się do stopniowej degradacji akumulatora ze względu na zmienne, takie jak wahania temperatury, wzorce ładowania i rozładowywania oraz ogólne użytkowanie. Z biegiem czasu chemiczne starzenie się akumulatorów litowo-jonowych zmniejsza pojemność, żywotność i wydajność akumulatorów.

Według Apple’a: Zwykła bateria [iPhone’a] została zaprojektowana tak, aby zachować do 80% swojej pierwotnej pojemności po 500 pełnych cyklach ładowania podczas pracy w normalnych warunkach.

Badania wykazały, że bateria smartfona z 2019 roku może przejść średnio 850 pełnych cykli ładowania/rozładowania, zanim spadnie poniżej 80%. Oznacza to, że po około 2-3 latach użytkowania pozostaje tylko 80% początkowej pojemności akumulatora. Po tym czasie bateria zaczyna się zauważalnie szybciej rozładowywać.

Czy warto ładować telefon przez całą noc?

Pełne naładowanie większości smartfonów nowej generacji zajmuje od 30 minut do dwóch godzin. Czasy ładowania różnią się w zależności od pojemności baterii urządzenia – większa pojemność wymaga więcej czasu ładowania – a także od mocy dostarczanej przez ładowarkę.

Ładowanie telefonu przez noc jest nie tylko niepotrzebne, ale także przyspiesza starzenie się baterii. Aby zmaksymalizować żywotność baterii, należy unikać pełnych cykli ładowania (od 0% do 100%).

Samsung z kolei radzi: Zbyt częste ładowanie baterii do 100% może negatywnie wpłynąć na ogólną żywotność baterii.

Smartfon podłaczony do ładowarki na stoliku nocnym pod lampką nocną
fot. wygenerowany przez sztuczną inteligencję Kreator obrazów Bing

Podobnie utrzymywanie iPhone’a w stanie pełnego naładowania przez dłuższy czas może pogorszyć jego stan baterii. Zamiast pełnego doładowania zaleca się naładować akumulator do 80% i nie dopuścić do spadku poniżej 20%.

Czy Twój telefon może zostać przeładowany?

Teoretycznie akumulatory litowo-jonowe mogą zostać przeładowane. Może to prowadzić do zagrożeń bezpieczeństwa, takich jak przegrzanie akumulatora i zapalenie się. Dobra wiadomość jest taka, że ​​większość nowoczesnych smartfonów ma wbudowaną ochronę, która automatycznie zapobiega ładowaniu baterii powyżej 100%, tym samym zapobiegając uszkodzeniom spowodowanym przeładowaniem.

Jednak za każdym razem, gdy poziom naładowania baterii spadnie do 99% (z powodu aplikacji działających w tle), nastąpi „ładowanie podtrzymujące”: ładowanie rozpocznie się ponownie, aby utrzymać stan pełnego naładowania.

Ładowanie podtrzymujące może z czasem spowodować zużycie baterii. Dlatego wielu producentów posiada funkcje , które przed tym zabezpieczają. iPhone firmy Apple oferuje funkcję opóźniania ładowania powyżej 80%. Telefony Galaxy firmy Samsung oferują opcję ograniczenia naładowania do 85%.

Czy Twój telefon może eksplodować podczas ładowania?

Jest bardzo mało prawdopodobne, że Twój smartfon eksploduje z powodu ładowania – zwłaszcza, że ​​większość telefonów ma teraz automatyczne zabezpieczenia przed przeładowaniem.

Mimo to na przestrzeni lat pojawiało się kilka doniesień o niespodziewanych eksplozjach telefonów. Zwykle dzieje się tak w wyniku wad produkcyjnych, nieprawidłowej eksploatacji, złej jakości sprzętu lub uszkodzeń fizycznych.

Baterie litowo-jonowe smartfonów przegrzewają się, gdy ciepło powstające podczas ładowania nie może zostać odprowadzone. Może to spowodować oparzenia lub w skrajnych przypadkach doprowadzić do pożaru. Ponadto akumulatory te działają skutecznie w zakresie temperatur od 0℃ do 40℃. Mogą rozszerzać się w wyższych temperaturach otoczenia, potencjalnie powodując pożar lub eksplozję.

Korzystanie z niewłaściwej, wadliwej lub złej jakości ładowarki lub kabla może również prowadzić do przegrzania, zagrożenia pożarowego i uszkodzenia samego telefonu.

Wskazówki zwiększające żywotność baterii

Chociaż Twój telefon prawdopodobnie ma wbudowane mechanizmy zabezpieczające, które chronią baterię, ostrożne podejście sprawi, że urządzenie będzie działać jeszcze dłużej na jednym ładowaniu. Oto kilka sposobów ochrony baterii telefonu:

  1. Instaluj najnowsze aktualizacje oprogramowania, aby Twój telefon posiadał ulepszenia systemowe producenta w zakresie wydajności baterii.
  2. Używaj oryginalnych lub certyfikowanych ładowarek, ponieważ dostarczana moc (Ampery, Volty i Waty) w ładowarkach innych producentów może się różnić i może nie spełniać wymaganych norm bezpieczeństwa.
  3. Unikaj narażania telefonu na działanie wysokich temperatur – Apple i Samsung twierdzą, że ich telefony działają najlepiej w temperaturze otoczenia od 0℃ do 35℃.
  4. Ogranicz ładowanie powyżej 80% do pełnej pojemności i nie pozwól, aby poziom naładowania baterii spadł poniżej 20%.
  5. Nie zostawiaj telefonu ładującego się przez dłuższy czas, na przykład na noc, i odłącz go od źródła zasilania, jeśli bateria osiągnie 100%.
  6. Podczas ładowania trzymaj telefon w dobrze wentylowanym miejscu i unikaj umieszczania go lub ładowarki pod kocem, poduszką lub ciałem, gdy jest podłączony do źródła zasilania.
  7. Monitoruj stan baterii i używaj statystyk zużycia baterii do identyfikowania nietypowych trendów, takich jak zbyt długie ładowanie lub szybkie rozładowywanie się.
  8. Jeśli zauważysz, że Twój telefon nadmiernie się nagrzewa, ma wybrzuszenie lub spuchnięcie z tyłu, udaj się do autoryzowanego centrum serwisowego w celu sprawdzenia i naprawy.

Zobacz także: 15 wskazówek, jak wydłużyć żywotność baterii iPhone’a z iOS

Jeśli chcesz uzyskać szczegółowe informacje na temat konkretnego telefonu i baterii, najlepszą opcją jest postępowanie zgodnie ze wskazówkami producenta.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Freethink
zdjęcie smartfona wykorzystane w grafice głównej pochodzi z Depositphotos