Co oznacza zielona i pomarańczowa kropka na iPhonie pod iOS 14?

Zastanawiasz się, dlaczego widzisz w górnym pasku zielone i pomarańczowe kropki na iPhonie (iOS 14) i iPadzie (iPadOS 14)? Są tam z konkretnego powodu i powinieneś na nie uważać.

Co oznaczają zielone i pomarańczowe kropki w pasku na iPhonie z iOS 14?

Jeśli zaktualizowałeś już swojego iPhone’a do iOS 14 i iPada do iPadOS 14, możesz się zastanawiać, dlaczego zielona lub pomarańczowa kropka czasami pojawiają się w prawym rogu ekranu na iPhonie i iPadzie. To nie jest żaden dziwny błąd – to nowe powiadomienie, które pomoże Ci chronić Twoją prywatność. Kiedy się pojawiają, oznacza to, że niektóre funkcje na Twoim urządzeniu są w użyciu i ważne jest, aby o nich pamiętać!

Apple szczyci się tym, że jest jedną z nielicznych firm w branży technologicznej, które naprawdę dbają o ochronę prywatności użytkowników. Tego samego oczekuje od zewnętrznych twórców aplikacji. W ostatnich aktualizacjach swoich mobilnych systemów operacyjnych iOS 14 i iPadOS 14 firma Apple wzmocniła ochronę prywatności, utrudniając aplikacjom dostęp bez naszej wiedzy i zgody do danych lub funkcji na naszych urządzeniach.

Nowe systemy idą o krok dalej dzięki tym małym zielonym i pomarańczowym kropkom w pasku powiadomień obok stanu sieci. Może nie wyglądają jakby wiele znaczyły, ale odgrywają ważną rolę w kontrolowaniu aplikacji innych firm. Jeśli kiedykolwiek korzystałeś z komputera Mac z wbudowaną kamerą internetową, z pewnością kojarzysz małą zieloną diodę LED, która zapala się, gdy kamera jest aktywna. Zielona kropka na iPhonie i iPadzie działa w podobny sposób.

Co oznaczają kropki?

Jeśli widzisz zieloną kropkę, oznacza to, że aplikacja korzysta z jednej z kamer Twojego urządzenia – i prawdopodobnie także z mikrofonów. Zobaczysz ją na przykład podczas korzystania z wbudowanej aplikacji Aparat i podczas prowadzenia rozmów wideo.

Pomarańczowa kropka oznacza, że ​​aplikacja używa mikrofonów Twojego iPhone’a lub iPada. Zobaczysz ją, gdy prowadzisz rozmowę głosową, używasz Siri i aplikacje innej firmy, która wymaga dostępu do mikrofonu.

? Zielona kropka oznacza, że ​​kamera aparatu jest obecnie używana (aktywna).
? Pomarańczowa kropka oznacza, że ​​mikrofon jest w tym momencie aktywny.

Dlaczego te kropki są ważne?

Kiedy jedna z tych kropek pojawi się w rogu ekranu, powinno być dla Ciebie oczywiste, dlaczego się tam znajduje. Powinno być tam widoczna, tylko gdy celowo używasz aplikacji, która wymaga dostępu do tych funkcji. Jeśli nie jest jasne, dlaczego pojawia się jedna z tych kropek, musisz dowiedzieć się, co dzieje się na Twoim urządzeniu w tle. Możliwe, że aplikacja „nasłuchuje” bez Twojej wiedzy.

Jeśli więc pojawia się zielona lub pomarańczowa kropka i nie masz pojęcia, dlaczego tak się dzieje, musisz sprawdzić, która aplikacja to powoduje? Cóż, iOS 14 i iPadOS 14 sprawiają, że łatwo to sprawdzić.

Jak sprawdzić, która aplikacja powoduje wyświetlenie zielonej lub pomarańczowej kropki?

Jeśli otworzysz Centrum sterowania na swoim urządzeniu, gdy wyświetlana jest jedna z tych kropek (lub wkrótce po zniknięciu kropki) Twój iPhone i iPad poinformują Cię, która aplikacja spowodowała pojawienie się kropki.

Możesz to wypróbować, otwierając aplikację Aparat i zamykając ją ponownie, a następnie otwórz Centrum sterowania. Na górze ekranu powinna widnieć malutka ikona aplikacji (w kolorze zielonym lub pomarańczowym) i nazwa Aparat, niedawno lub WhatsApp, niedawno.

Oznaczenie użycia aparatu lub mikrofonu na iPhonie pod systemem iOS 14

Jeśli wydaje Ci się, że zainstalowana przez Ciebie aplikacja korzysta z aparatu lub mikrofonów, a nie powinna, może to być raczej wynikiem błędu, a nie niecnego zachowania. Ale powinieneś zachować czujność, jeśli kropki są widoczne a nie według Ciebie nie powinno ich tam być.

Jeśli problem nie ustępuje, spróbuj zgłosić błąd do programisty aplikacji lub poszukaj informacji, które mogą rozwiązać konkretny problem.

źródło: Apple | Cult of Mac