Dlaczego mój smartfon jest gorący?

Dlaczego telefony się nagrzewają, jakie są przyczyny i ryzyko przegrzania telefonu oraz jakie są najlepsze sposoby na schłodzenie telefonu, co zapewni bezpieczeństwo i wydłuży jego żywotność.

Dlaczego smartfon się nagrzewa? Co zrobić, gdy jest gorący?
Dlaczego smartfon się nagrzewa? Co zrobić, gdy jest gorący?

Smartfony mogą się nagrzewać, i robić naprawdę gorące. Chociaż zwykle nie jest to niebezpieczne, trzymanie go może być niewygodne, szczególnie w letni dzień. Oprócz zwykłego upału istnieje wiele historii o zapaleniu się telefonów. Jeśli telefon jest zbyt gorący, aby go dotknąć, może to oznaczać problem, który wymaga natychmiastowej reakcji! Przyjrzyjmy się wielu przyczynom nagrzewania się telefonów, które mogą skrócić ich żywotność, i dowiedz się, co można zrobić, aby zapobiec przegrzaniu.

Kiedy jest za gorąco dla smartfona?

Nie jest niczym niezwykłym, że wydajny telefon z Androidem lub iPhone nagrzewa się, gdy jest używany do wymagających zadań. Apple, Google i Samsung podają, że optymalna temperatura otoczenia podczas pracy (eksploatacji smartfona) wynosi od 0°C do 35℃ (od 32 do 95℉) — temperatura w jakiej korzystamy ze smartfona. Temperatura przechowywania i transportu wyłączonego urządzenia waha się od -20°C do 45°C. Wilgotność względna od 5% do 95% bez kondensacji, a wysokość eksploatacji przetestowana jest zwykle do 3000 m.

Oznacza to, że nie należy zostawiać telefonu w nagrzanym samochodzie ani wystawiać go na działanie silnego światła słonecznego przez dłuższy czas. Ciepło gromadzi się i może mieć wpływ na żywotność baterii, powodować degradację podzespołów i zwiększać ryzyko eksplozji. Jest to reakcja występująca w bateriach litowych zwana niekontrolowaną niestabilnością termiczną.

Jeśli mieszkasz w gorącym klimacie, telefon może się nagrzać, zanim go użyjesz. W niektórych przypadkach temperatury powyżej 30°C są normalne. Jeżeli jednak dotknięcie telefonu parzy, należy od razu podjąć działania, aby go schłodzić. Dalsze używanie może być niebezpieczne.

Korzystanie w zbyt niskich temperaturach również może być niebezpieczne lub niemożliwe — wielu producentów wprowadza zabezpieczenia systemowe, które wykrywają anomalie i uniemożliwają korzystanie ze smartfona w bardzo niskich lub wysokich temperaturach.

Jak zatem stwierdzić, czy temperatura smartfona jest nie za wysoka? Jeśli czujesz, że smartfon jest nienaturalnie nagrzany — i nie musi to być temperatura, która sprawia ból i prawie parzy — to najlepiej pozamykaj wszystkie aplikacje i wyłącz telefon, poczekaj aż wystygnie i uruchom go ponownie.

Jeśli problem się powtarza przy normalnym korzystaniu z funkcji smartfona, skontaktuj się pomocą techniczną producenta smartfona!

Co sprawia, że telefon się nagrzewa?

Najlepsze telefony z Androidem korzystają z superjasnych ekranów HDR, wydajnych procesorów i szybkiego łącza internetowego, aby zapewnić użytkownikom doskonałe wrażenia. Jednocześnie urządzenia te są cienkie i lekkie. To prawie wygląda jak magia, ale tak nie jest.

Te zaawansowane funkcje wymagają prądu, a gdy prąd przepływa przez urządzenie, występuje efekt uboczny w postaci wytwarzania ciepła. Dopóki nie będziemy mieć materiałów nadprzewodzących działających w temperaturze pokojowej, Twój telefon, laptop i komputer będą się nagrzewać, gdy będziesz wykonywać bardziej wymagające zadania.

Podczas gdy komputer typu tower ma sporo pustej przestrzeni wewnątrz i mocne wentylatory odprowadzające ciepło, Twój telefon jest ciasno wypełniony elektroniką i ma ograniczoną przestrzeń do chłodzenia. Telefony z Androidem i iPhone’y mają tendencję do zmniejszania szybkości procesora i zmniejszania jasności ekranu, aby chronić telefon przed przegrzaniem.

Oto lista typowych sytuacji, które mogą powodować nagrzewanie się smartfona:

  • Pozostawianie telefonu w gorącym otoczeniu.
  • Trzymanie telefonu w miejscu nasłonecznionym.
  • Granie w wymagające gry.
  • Nagrywanie długich filmów w najwyższej rozdzielczości i największej liczbie klatek na sekundę.
  • Korzystanie z telefonu podczas ładowania.
  • Korzystanie z niezgodnej ładowarki.

W rzadkich przypadkach telefon przegrzewa się z powodu wad lub błędów:

  • Uszkodzony lub wadliwy telefon może się przegrzać.
  • Wady lub błędy w oprogramowaniu mogą zapobiegać chłodzeniu i powodować przegrzanie.
  • Złośliwe oprogramowanie może ominąć normalne zabezpieczenia i przeciążyć telefon, powodując jego przegrzanie.
  • Uszkodzona lub niewłaściwa ładowarka albo kabel ładujący może być przyczyną pożaru.

Jak zapobiegać przegrzaniu smartfona?

Najnowsza wersja Androida ma funkcje bezpieczeństwa zaprojektowane w celu ochrony telefonu przed złośliwym oprogramowaniem. Aby wyprzedzić hakerów, wymagana jest ciągła czujność, dlatego ważne jest aktualizowanie telefonu, aby uniknąć złośliwego oprogramowania, które może spowodować przegrzanie. Podobnie należy postępować w przypadku systemu iOS dla iPhone’ów, którego poprawki wypuszczane są przez firmę Apple, zaraz po wykryciu problemów. Zawsze korzystaj z najnowszej, dostępnej dl Twojego smartfona wersji mobilnego systemu operacyjnego.

Podobnie aktualizacje aplikacji mobilnych często zawierają zabezpieczenia i optymalizacje, które chronią Twój telefon i zmniejszają ilość zużywanej energii. Większość programistów ciężko pracuje nad wydajnością i bezpieczeństwem, a także nad nowymi funkcjami. Aktualizowanie aplikacji może pomóc w przypadku rozładowania i przegrzania baterii.

Jeśli do telefonu dołączona jest ładowarka i kabel do ładowania, jest to niezawodny sposób na jego naładowanie. Korzystanie z ładowarki i kabla producenta zapewnia kompatybilność. Dostępnych jest wiele świetnych ładowarek do telefonów, ale musisz sprawdzić specyfikacje, aby upewnić się, że używasz tej, która współpracuje z Twoim telefonem. Nie korzystaj z tanich ładowarek i kabli nieznanych firm, które mogą być problematyczne w przypadku ładowania Twojego telefonu.

Jeśli używasz telefonu podczas jego ładowania, zazwyczaj nagrzewa się on bardziej niż zwykle. Dzieje się tak dlatego, że łączysz dwa źródła ciepła, które zwykle występują osobno. Ładowanie telefonu powoduje przepływ prądu do baterii, podnosząc jej temperaturę. Podczas korzystania z telefonu prąd przepływa przez procesor, ekran i inne komponenty, powodując jeszcze większe nagrzewanie się urządzenia.

iPhone 15 z kablem USB-C

Jasność ekranu także wpływa na temperaturę telefonu. Gdy ekran świeci jasno, zużywa dużo energii. To nagrzewa baterię i ekran. Podczas korzystania z telefonu w pomieszczeniu najlepiej jest używać funkcji jasności adaptacyjnej, aby automatycznie przyciemniać ekran w warunkach słabego oświetlenia.

Wiadomo, że gry nagrzewają telefon, zwłaszcza gry z grafiką 3D i przyciągającymi wzrok efektami. Aby wygenerować te niesamowite obrazy, procesor i karta graficzna telefonu ciężko pracują i działają z dużą wydajnością. Gdy Twój telefon się nagrzeje, zrób sobie przerwę od grania.

Wymagająca gra mobilna na iPhonie 15 Pro
Wymagająca gra mobilna na iPhonie 15 Pro

Gdy używasz telefonu jako hotspotu Wi-Fi, działa on jak modem i router, odbierając internet komórkowy w celu przesyłania sygnałów o dużej przepustowości do innych urządzeń. To wymaga dużej ilości mocy. Wszystko się nagrzewa, gdy energia przepływa z baterii i przez telefon. Ogranicz czas działania hotspotu Wi-Fi, aby zapobiec przegrzaniu.

Producenci zalecają używanie telefonu w umiarkowanych temperaturach. Przegrzanie jest szczególnie niekorzystne w przypadku akumulatorów litowych. Użyj kompatybilnej ładowarki i poczekaj, aż telefon ostygnie, gdy nagrzeje się podczas normalnego użytkowania. Postępuj zgodnie z powyższymi wskazówkami, aby telefon działał dobrze przez długi czas.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Android Central
zdjęcie pustyni wykorzystane w grafice głównej pochodzi z Depositphotos