5 powodów, dla których warto używać Safari zamiast Chrome’a

Przeglądarka Chrome nie jest tak dobry, jak myślisz – jeśli korzystasz z komputera Mac, to powinieneś ponownie rozważyć korzystanie z Safari.

Chrome vs. Safari

Wielu właścicieli komputerów Mac używa przeglądarki internetowej Google Chrome jako domyślnej i osobiście tego nie rozumiem. Używanie Chrome’a zamiast Safari na Macach może Cię pozbawić wielu korzyści i nie tylko. Po pierwsze — produkty firmy Apple mają zapewniać prywatność i bezproblemowo integrować się ze sobą, a przeglądarka internetowa jest niezbędnym elementem Twojego komputera, niezależnie od tego, czy mówimy o Macu, iPhonie czy iPadzie. Możesz wiele zyskać, używając Safari na wszystkich swoich urządzeniach.

Zobacz też: Safari 17 beta dostępna dla systemów macOS 13 i 12

Ale spójrz na statystyki: wg Statcounter Mac ma obecnie ok.20% udziału w rynku — jest to drugi system operacyjny na świecie po Windowsie. Z kolei przeglądarka internetowa Safari firmy Apple ma 13% udziału w rynku na samych komputerach. Może Cię zainteresować też: Safari wyprzedziło Edge’a na komputerach (kwiecień 2023)

Warto zwrócić uwagę na pięć najważniejszych powodów, dla których warto używać Safari na komputerach Mac, zamiast Chrome’a lub przeglądarki internetowej innej firmy.

5 najważniejszych powodów, dla których warto używać Safari

1: Safari kontra Chrome — pamięć i wydajność

Chrome to notoryczny pożeracz energii i zasobów pamięci komputera. Jeśli masz MacBooka Air z podstawową pamięcią 8 GB, twój Mac prawdopodobnie cierpi z powodu korzystania z przeglądarki Chrome. Im więcej pamięci zabiera Chrome, tym mniej jest dostępne dla wszystkiego innego na komputerze.

Jeśli jedna aplikacja zajmuje zbyt dużo pamięci, inne aplikacje zostają wyparte, co może znacznie spowolnić działanie komputera Mac. I tak naprawdę nie chodzi tylko o aplikację Chrome — aplikacje takie jak Spotify, Discord i Slack są również oparte na technologii Chrome’a. W ich przypadku warto przełączyć się na korzystanie z aplikacji internetowych tych usług w Safari — szczególnie, jeśli korzystasz już z systemu macOS Sonoma.

Wydajność przeglądarki Safari (2023)
Wydajność przeglądarki Safari 1 2

Ponieważ Apple tworzy przeglądarkę i komputer, a teraz nawet procesor, wszystkie one zostały zaprojektowane tak, aby lepiej ze sobą współpracowały. Zespół Safari trzyma się również ścisłej zasady, że wszelkie nowe funkcje mogą tylko przyspieszyć działanie przeglądarki, nigdy jej nie spowalniać. Po 20 latach stopniowych ulepszeń wewnętrzne testy Apple’a pokazują, że Safari ładuje strony nawet o 50% szybciej niż Chrome.

2: Safari oznacza mniej reklam i więcej prywatności

Google, firma, która znaczną część swoich przychodów czerpie ze sprzedaży reklam, uważa blokowanie reklam za niepokojące zjawisko. Nowy system rozszerzeń Chrome mocno ogranicza blokowanie reklam, a eksperyment YouTube’a na początku tego roku zablokował odtwarzacz wideo, gdy blokowanie reklam było włączone. Ponadto, aby kierować reklamy do ludzi, Google śledzi każdy Twój ruch w internecie.

Z drugiej strony Safari zapewnia całkowitą prywatność i bezpieczeństwo Twoich danych. Safari blokuje pliki cookie, które śledzą użytkowników w internecie i zwraca fałszywe dane, gdzie tylko może, aby ograniczyć pobieranie odcisków palców urządzeń. A co najlepsze, wszystkie są domyślnie włączone. Ponadto, jeśli płacisz za iCloud, możesz włączyć iCloud Private Relay (Przekazywania prywatnego iCloud), który skutecznie działa jako VPN dla całego przeglądania w Safari.

Tymczasem Google stoi obecnie w obliczu procesu sądowego o wartości 5 miliardów dolarów za nieprzestrzeganie prywatności prywatnych danych przeglądania.

3: Synchronizuj wszystko na wszystkich swoich urządzeniach Apple

Safari synchronizuje wszystkie Twoje karty w iCloud. Nie możesz znaleźć tego łącza, które ktoś wysłał Ci na iPada? Ta ważna witryna, którą zostawiłeś otwartą na komputerze Mac? Możesz to wszystko wyświetlić ze swojego iPhone’a.

Synchronizacja iCloud w przeglądarce Safari
Synchronizacja iCloud w przeglądarce Safari

Możesz nawet zamykać karty z innych urządzeń. Po prostu kliknij prawym przyciskiem myszy lub naciśnij długo kartę i naciśnij Zamknij kartę. W ten sposób z poziomu Maca możesz wyczyścić śmieci, które gromadzą się na twoim iPhonie.

Upewnij się, że ta funkcja jest widoczna na stronie Nowa karta — przewiń w dół i stuknij opcję Edytuj, upewnij się, że karty iCloud są włączone (możesz tu wyłączyć niektóre inne opcje, jeśli już jesteś w tych ustawieniach).

4: Safari oferuje łatwą organizację kart

W przeglądarce Safari jest kilka łatwych w użyciu narzędzi do organizowania kart. Możesz łatwo tworzyć grupy kart Safari dla projektu lub hobby. W podglądzie kart po prostu dotknij przycisku menu, dotknij grupy Nowa karta i nadaj jej nazwę.

Wszystkie otwarte tutaj karty będą synchronizowane na wszystkich Twoich urządzeniach.

Grupy kart w Safari na iOS
Grupy kart w Safari

Pod systemami iOS 17, iPadOS 17 i macOS Sonoma możesz używać różnych grup kart jako różnych profili, jeśli masz osobne dane przeglądania w pracy i szkole. Te grupy kart będą miały różne zestawy zapisanych haseł i danych, więc nie musisz cały czas żonglować między logowaniem się i wylogowywaniem z różnych kont.

5: Używaj pęku kluczy iCloud, wbudowanego menedżera haseł firmy Apple

Pęk kluczy iCloud to bezproblemowy sposób zarządzania hasłami. Chrome oferuje coś podobnego, ale zapisane tam hasła będą dostępne tylko w Chromie. Pęk kluczy iCloud działa w aplikacjach i synchronizuje się na wszystkich Twoich urządzeniach Apple.

Opcja działa nawet z dwuskładnikowymi kodami uwierzytelniającymi. Wygeneruje i automatycznie uzupełni kody. Ponadto pęk kluczy iCloud działa z kluczami dostępu, systemem całkowicie wolnym od haseł, który powoli zaczyna się upowszechniać. Możesz zalogować się na swoje konto Apple, eBay, PayPal i GitHub za pomocą Face ID lub Touch ID.

Przeglądarka internetowa Safari na urządzeniach firmy Apple
Przeglądarka internetowa Safari na urządzeniach firmy Apple

Chociaż Apple tworzy rozszerzenie do korzystania z pęku kluczy iCloud w Chromie, jest ono włączone tylko pod systemem Windows lub na komputerach Mac z systemem macOS Sonoma. I musi być zainstalowane ręcznie, aby zastąpić menedżera haseł Chrome.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Apple | Cult of Mac
zdjęcie z ikoną „vs” wykorzystane w nagłówku wpisu z Depositphotos

  1. Testy przeprowadzone przez Apple we wrześniu 2022 r. na podstawie pomiaru wydajności wczytywania stron z migawek 10 popularnych witryn internetowych w symulowanych warunkach sieciowych.  Testowane na produkcyjnych 13-calowych komputerach MacBook Pro z Apple M2, 8 GB pamięci RAM, 256 GB SSD i wstępną wersją systemu macOS Ventura.  Testowano z wersją wstępną Safari 16.1 i Chrome v105.0.5195.125.  Wydajność będzie się różnić w zależności od użytkowania, konfiguracji systemu, połączenia sieciowego i innych czynników. ↩︎
  2. Testy przeprowadzone przez Apple we wrześniu 2022 r. na produkcyjnych 13-calowych MacBookach Pro z Apple M2, 8 GB pamięci RAM, 256 GB SSD i wstępną wersją systemu macOS Ventura. Systemy testowane z połączeniem sieciowym WPA2 Wi-Fi podczas pracy na baterii, z jasnością wyświetlacza ustawioną na 8 kliknięć od dołu lub 50%.  Strumieniowe przesyłanie wideo (1080p w przeglądarce Safari, 720p w innych przeglądarkach) przetestowano na przedpremierowych przeglądarkach Safari 16.1, Chrome w wersji 105.0.5195.125, Microsoft Edge w wersji 105.0.1343.33 i Firefox w wersji 104.0.2.  Test sieci bezprzewodowej mierzy żywotność baterii podczas bezprzewodowego przeglądania 25 popularnych stron internetowych.  Nie wszystkie funkcje są dostępne na wszystkich urządzeniach. Wydajność będzie się różnić w zależności od konfiguracji systemu, obciążenia aplikacji i innych czynników. ↩︎