Jak korzystać z funkcji „Odległość od ekranu” pod iOS 17?

Odległość od ekranu iPhone’a pod systemem operacyjnym iOS 17 chroni Twoje oczy. Sprawdź, jak działa ta funkcja i jak ją włączyć?

Funkcja „Odległość od ekranu” pod systemem iOS 17

Począwszy od systemów iOS 17 i iPadOS 17, funkcja Odległość od ekranu (ang. Screen Distance) jest domyślnie włączona dla dzieci poniżej 13 roku życia (wiek zależy od regionu) należących do grupy rodzinnej.  Zbyt bliskie oglądanie urządzenia lub książki przez dłuższy czas może zwiększyć zmęczenie oczu i ryzyko krótkowzroczności. Odległość od ekranu, będąca częścią funkcji Czas przed ekranem, wykorzystuje kamerę TrueDepth do wykrywania, kiedy trzymasz iPhone’a bliżej niż 12 cali (ok. 30 cm) przez dłuższy czas, i zachęca Cię do odsunięcia go.

Odległość od ekranu może pomóc dzieciom w wyrobieniu zdrowych nawyków związanych z patrzeniem na ekran, co może zmniejszyć ryzyko krótkowzroczności, a osobom w każdym wieku pomóc zmniejszyć zmęczenie oczu spowodowane używaniem urządzeń cyfrowych. Funkcja Odległość od ekranu jest dostępna tylko na urządzeniach z kamerą TrueDepth, tą samą kamerą, która jest używana w przypadku funkcji Face ID, zaktualizowanych do wersji systemu iOS 17 lub iPadOS 17 bądź nowszej. 

Jeśli nie chcesz, aby Odległość od ekranu była włączona, możesz ją wyłączyć w ustawieniach iPhone’a lub iPada. Funkcja może pomóc każdemu zapobiec zmęczeniu oczu, a także zmniejszyć ryzyko krótkowzroczności u dzieci. Oto jak korzystać z odległości ekranu iPhone’a i jak to działa.

Apple podkreśla, że najlepiej trzymać urządzenia w odległości co najmniej 12 cali (czyli ok. 30 cm) od oczu. Ale oczywiście łatwo jest przyzwyczaić się do używania iPhone’a bliżej. Funkcja Odległość od ekranu, ułatwia wyrobienie nawyku korzystania z iPhone’a i iPada w bezpiecznej dla zdrowia oczu odległości. Dla dzieci, który zmniejsza ryzyko krótkowzroczności i dla każdego, pomaga zmniejszyć lub zapobiec zmęczeniu oczu.

Odległość od ekranu działa poprzez pomiar odległości między ekranem a oczami. Aparat nie rejestruje zdjęć ani filmów, a zebrane dane pozostają na urządzeniu i nie są udostępniane Apple’a.

Jak korzystać z funkcji Odległość od ekranu iPhone’a pod systemem iOS 17?

  1. Wybierz kolejno opcje UstawieniaCzas przed ekranem.
  2. Stuknij opcję Odległość od ekranu, a następnie włącz ją lub wyłącz.

Za każdym razem, gdy Twoje dziecko po raz pierwszy uaktualni urządzenie zalogowane jego lub jej kontem Apple ID do systemu iOS 17, iPadOS 17 watchOS 10 lub macOS Sonoma, funkcja Odległość od ekranu zostanie ponownie włączona na wszystkich urządzeniach dziecka.

Jak włączyć funkcję Odległość od ekranu?
Jak włączyć funkcję Odległość od ekranu?

Oto jak wygląda użycie odległości ekranu iPhone’a:

Jak działa funkcja Odległość od ekranu pod iOS 17?
Jak działa funkcja Odległość od ekranu pod iOS 17?

Po włączeniu odległości ekranu wszystko jest gotowe. Poniżej, na środkowym i prawym zrzucie ekranu, pokazany jest ekran, gdy iPhone lub iPad wykryje, że trzymasz urządzenie zbyt blisko. Po odsunięciu go od twarzy dotknij „Kontynuuj”, aby zamknąć wyskakujące okienko komunikatu o odległości od ekranu.

Podczas korzystania z iPhone’a z włączoną funkcją Odległość od ekranu możesz sprawdzić, jak często używasz iPhone’a zbyt blisko. Ta funkcja może okazać się naprawdę pomocna w zmianie tego nawyku.
Apple nie podaje dokładnego czasu, który jest zbyt długi, aby trzymać iPhone’a i iPada o przekątnej mniejszej niż 12 cali, ale komunikat wyskakuje po około pięciu minutach.

Warto zauważyć, że nie można oszukać ostrzeżenia, aby zniknęło, kierując iPhone’a z dala od twarzy.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: 9TO5Mac | Apple